fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
HOT / 3 minut

DevTalk #111 – O Nierelacyjnych i Relacyjnych Bazach Danych z Damianem Widerą


17.02.2020

Zrzut ekranu 2020-02-13 o 16.00.57

Gościa dzisiejszego odcinka mam zaszczyt przepytywać już po raz drugi. Bo ciężko o lepszego specjalistę od tego tematu niż właśnie on: Damian Widera! Damian jest jednym z najbardziej doświadczonych polskich specjalistów od baz danych: zajmuje się nimi od 2000 roku! Na międzynarodowych konferencjach i szkoleniach pokazuje, że bazy danych są fascynujące. Bierze udział w największych bazodanowych projektach na świecie. Jest współautorem książki Serwer SQL 2008. Administracja i programowanie. Od 10 lat posiada tytuł Microsoft MVP. W wolnych chwilach udziela się w Data Community Poland.

Ostatnio w moich kanałach jest Damiana bardzo dużo z powodu naszego Programu Nauki Baz Danych dbmaster.pl. Z okazji DBM skupiamy się jednak głównie na bazach relacyjnych. Dlatego też dziś, by dodać nieco różnorodności do tego menu, porozmawiamy w dużej mierze o młodszym rodzeństwie, czyli bazach nierelacyjnych.

Rewolucja baz danych z NoSQL trwa w najlepsze. Czy to znaczy, że możemy już żegnać się z Oraclem, SQL Serverem, MySQL czy Postgresem? Co w ogóle znaczy “nierelacyjna” baza i czym różni się od relacyjnej? Albo nawet: czym jest relacja? Jak dobrać odpowiednią bazę do swojego systemu? Które bazy są… lepsze?

Na te i WIELE innych pytań poznasz odpowiedź w 111. odcinku DevTalk. Smacznego!

Wyżej wspominałem o Programie DBM. Tak się składa (eh, te przypadki, wink wink ;) ), że właśnie TERAZ trwają zapisy i Ty też możesz do nas dołączyć! A dlaczego warto? O tym także znajdziesz kilka słów w dzisiejszym wydaniu DevTalk.

Nabór do DBMaster trwa tylko do środy, na dbmaster.pl! Zapraszamy!

A teraz… PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
4 years ago

Cassandra została tutaj pomylona z Redisem. To Redis jest bardzo szybka baza key-value, a cassandra huge data kolumnowa baza danych.

eN2
eN2
4 years ago

Żeby tylko to, wiele rzeczy zostało pomylonych odnośnie nierelacyjnych baz danych, nie wiem kto zmusił Damiana do wypowiadania się na temat o którym nie ma za dużego pojęcia.

I słowo relacja w relacyjnych bazach bynajmniej nie oznacza więzów integralności pomiędzy tabelami(aka kluczy obcy), potocznie nazywa się je relacjami, ale to nie ma nic wspólnego z tym dlaczego nazywamy te baz danych relacyjnymi.

Także pod względem merytorycznym jest słabo, bardzo słabo.

Marta
Marta
4 years ago

Uwielbiam słuchać devtalka. Ale to był pierwszy odcinek, który wyłaczyłam w połowie. Z krzykiem frustracji.
Nie wspomnę o mnóstwie delikatnych niedopowiedzeń albo skrótów myślowych. Ale na litość. “Relacja” (ang. relation) w RDBMSach to termin o korzeniach matematycznych. Można go potocznie utożsamić z tabelką, ale nie z więzami pomiędzy danymi (ang. relationship). No i co za bzdura, że dane w NoSQLowych bazach nie mogą być powiązane. Jakbym słuchała studenta, który bajeruje aby nie oblać egzaminu. I znów frustracja mi się kumuluje na samo wspomnienie…

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również