DevTalk#29 – O wydajności baz danych z Damianem Widerą

9

Damian WideraPrzed Wami 29. odcinek DevTalk. Powrót do… mięska, czyli technikaliów. Do rozmowy zaprosiłem Damiana Widerę, bazodanowca z krwi i kości. Możecie go poczytać na blogu i pośledzić na Twitterze: @DamianWidera. Damian występuje na bardzo wielu konferencjach oraz nagrywa interesujące kursy, jak na przykład Parallel Query Execution, Columnstore Indexes in Great Depth , Azure od A do Z czy Monitorowanie zmian w danych. Jest również autorem artykułów na Akademii SQL i współautorem książki “Serwer SQL 2008. Administracja i programowanie“. Dodatkowo organizuje konferencję SQLDay, której poświęcamy chwilkę. Jak widzicie, wie o czym mówi ;).

Rozmawiamy o podróżach i kotach. ALE JAK TO?? Raczej o pułapkach czyhających na programistów wybierających się do krainy SQLa i… ich kodach. W ciągu kilkudziesięciu minut dowiecie się jakie błędy popełniacie na co dzień w swoich aplikacjach. I co zrobić, aby Wasze bazy były bardziej wydajne. Tak jak i ja się dowiedziałem. Good stuff.

Uwaga

Ponownie ogłoszenie! Od kilku dni w Google Play dostępna jest aplikacja mobilna DevTalk! Zrealizował ją Tomasz Kowalczyk, któremu składam wielkie dzięki. Dobra robota! Zachęcam do pobrania i pobawienia się nią:

https://play.google.com/store/apps/details?id=info.kownet.devtalk&hl=en. Wszelkie uwagi można zgłaszać na GitHubie: https://github.com/tkowalczyk/DevTalkMobile.

clip_image001

Kolejne platformy: prawdopodobnie wkrótce. Nie jest to aplikacja mająca konkurować z full-wypasionymi “podcast playerami” – to po prosty kolejny sposób słuchania DevTalka, który może się Wam przydać.

I do rzeczy. Tzn. do odcinka. Miłego słuchania!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

9 Comments

  1. Świetny odcinek.

    Szkoda Maćku, że nie zadałeś pytań o porównanie tradycyjnych baz SQL z modnymi bazami NoSQL. Ze swojej strony mogę polecić książkę SQL Performance explained (wujek G podpowie).

    Ze swojego podwórka dorzucę, że pamiętać trzeba o czynniku liczba zapisów/odczytów bazy. Taki współczynnik może nam podpowiedzieć, ile indeksów trzeba zakładać (nie mniej zgadzam się z uproszczeniem Damiana: im mniej tym lepiej). Aż chce się zacytować klasyka, że optymalnie jest wtedy, gdy nie można już niczego odjąć.

  2. Super odcinek. Okazuje się, że bazy mogą być ciekawe!
    Mam tylko jedno pytanie: w 07:40 jest mowa o tym, że serwer może być obciążony wyliczaniem kostki – co to znaczy “wyliczanie kostki”? Z góry dziękuję za pomoc, laik here. :)

  3. Jak dla mnie, początkującego programisty to były bazy w płynie ,będę się starał niepopełniać tych błędów w omówionych w podcast’cie na przyszłość :P

  4. Bardzo dobry odcinek! Na początku wydaje się, że tematy podstawowe, ale jak wejdzie się trochę głębiej to wtedy wręcz przeciwnie. Brawa dla Damiana za świetnie dobrane przykłady i umiejętność przekazania wiedzy. Liczę na kolejny odcinek, związany na przykład z analizowaniem planów zapytań i poprawą wydajności.