fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#29 – O wydajności baz danych z Damianem Widerą


22.02.2016

Damian WideraPrzed Wami 29. odcinek DevTalk. Powrót do… mięska, czyli technikaliów. Do rozmowy zaprosiłem Damiana Widerę, bazodanowca z krwi i kości. Możecie go poczytać na blogu i pośledzić na Twitterze: @DamianWidera. Damian występuje na bardzo wielu konferencjach oraz nagrywa interesujące kursy. Jest również autorem artykułów na Akademii SQL i współautorem książki “Serwer SQL 2008. Administracja i programowanie“. Dodatkowo organizuje konferencję SQLDay, której poświęcamy chwilkę. Jak widzicie, wie o czym mówi ;).

Rozmawiamy o podróżach i kotach. ALE JAK TO?? Raczej o pułapkach czyhających na programistów wybierających się do krainy SQLa i… ich kodach. W ciągu kilkudziesięciu minut dowiecie się jakie błędy popełniacie na co dzień w swoich aplikacjach. I co zrobić, aby Wasze bazy były bardziej wydajne. Tak jak i ja się dowiedziałem. Good stuff.

Miłego słuchania!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
Piotr
Piotr

Świetny odcinek.

Szkoda Maćku, że nie zadałeś pytań o porównanie tradycyjnych baz SQL z modnymi bazami NoSQL. Ze swojej strony mogę polecić książkę SQL Performance explained (wujek G podpowie).

Ze swojego podwórka dorzucę, że pamiętać trzeba o czynniku liczba zapisów/odczytów bazy. Taki współczynnik może nam podpowiedzieć, ile indeksów trzeba zakładać (nie mniej zgadzam się z uproszczeniem Damiana: im mniej tym lepiej). Aż chce się zacytować klasyka, że optymalnie jest wtedy, gdy nie można już niczego odjąć.

agrafka
agrafka

Super odcinek. Okazuje się, że bazy mogą być ciekawe!
Mam tylko jedno pytanie: w 07:40 jest mowa o tym, że serwer może być obciążony wyliczaniem kostki – co to znaczy “wyliczanie kostki”? Z góry dziękuję za pomoc, laik here. :)

agrafka
agrafka

Dzięki, Maciej :)

Yuriy
Yuriy

Jak dla mnie, początkującego programisty to były bazy w płynie ,będę się starał niepopełniać tych błędów w omówionych w podcast’cie na przyszłość :P

Grzegorz Gajos

Jeśli chodzi o problemy z ORM-ami to polecam przeczytać http://www.yegor256.com/2014/12/01/orm-offensive-anti-pattern.html oraz mniej radykalny, ale według mnie perfekcyjnie trafiający w punkt problemu http://blog.jooq.org/2015/08/26/there-is-no-such-thing-as-object-relational-impedance-mismatch/

Piter
Piter

Bardzo dobry odcinek! Na początku wydaje się, że tematy podstawowe, ale jak wejdzie się trochę głębiej to wtedy wręcz przeciwnie. Brawa dla Damiana za świetnie dobrane przykłady i umiejętność przekazania wiedzy. Liczę na kolejny odcinek, związany na przykład z analizowaniem planów zapytań i poprawą wydajności.

M.
M.

Wow, mega, proszę o więcej :)

Przemek

Zdecydowanie najlepszy odcinek!

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również