fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#29 – O wydajności baz danych z Damianem Widerą


22.02.2016

Damian WideraPrzed Wami 29. odcinek DevTalk. Powrót do… mięska, czyli technikaliów. Do rozmowy zaprosiłem Damiana Widerę, bazodanowca z krwi i kości. Możecie go poczytać na blogu i pośledzić na Twitterze: @DamianWidera. Damian występuje na bardzo wielu konferencjach oraz nagrywa interesujące kursy. Jest również autorem artykułów na Akademii SQL i współautorem książki “Serwer SQL 2008. Administracja i programowanie“. Dodatkowo organizuje konferencję SQLDay, której poświęcamy chwilkę. Jak widzicie, wie o czym mówi ;).

Rozmawiamy o podróżach i kotach. ALE JAK TO?? Raczej o pułapkach czyhających na programistów wybierających się do krainy SQLa i… ich kodach. W ciągu kilkudziesięciu minut dowiecie się jakie błędy popełniacie na co dzień w swoich aplikacjach. I co zrobić, aby Wasze bazy były bardziej wydajne. Tak jak i ja się dowiedziałem. Good stuff.

Miłego słuchania!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
9 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
8 years ago

Świetny odcinek.

Szkoda Maćku, że nie zadałeś pytań o porównanie tradycyjnych baz SQL z modnymi bazami NoSQL. Ze swojej strony mogę polecić książkę SQL Performance explained (wujek G podpowie).

Ze swojego podwórka dorzucę, że pamiętać trzeba o czynniku liczba zapisów/odczytów bazy. Taki współczynnik może nam podpowiedzieć, ile indeksów trzeba zakładać (nie mniej zgadzam się z uproszczeniem Damiana: im mniej tym lepiej). Aż chce się zacytować klasyka, że optymalnie jest wtedy, gdy nie można już niczego odjąć.

agrafka
agrafka
8 years ago

Super odcinek. Okazuje się, że bazy mogą być ciekawe!
Mam tylko jedno pytanie: w 07:40 jest mowa o tym, że serwer może być obciążony wyliczaniem kostki – co to znaczy “wyliczanie kostki”? Z góry dziękuję za pomoc, laik here. :)

agrafka
agrafka
8 years ago

Dzięki, Maciej :)

Yuriy
Yuriy
8 years ago

Jak dla mnie, początkującego programisty to były bazy w płynie ,będę się starał niepopełniać tych błędów w omówionych w podcast’cie na przyszłość :P

Grzegorz Gajos
8 years ago

Jeśli chodzi o problemy z ORM-ami to polecam przeczytać http://www.yegor256.com/2014/12/01/orm-offensive-anti-pattern.html oraz mniej radykalny, ale według mnie perfekcyjnie trafiający w punkt problemu http://blog.jooq.org/2015/08/26/there-is-no-such-thing-as-object-relational-impedance-mismatch/

Piter
Piter
8 years ago

Bardzo dobry odcinek! Na początku wydaje się, że tematy podstawowe, ale jak wejdzie się trochę głębiej to wtedy wręcz przeciwnie. Brawa dla Damiana za świetnie dobrane przykłady i umiejętność przekazania wiedzy. Liczę na kolejny odcinek, związany na przykład z analizowaniem planów zapytań i poprawą wydajności.

M.
M.
8 years ago

Wow, mega, proszę o więcej :)

Przemek
Przemek
8 years ago

Zdecydowanie najlepszy odcinek!

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również