fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
HOT / 3 minut

DevTalk #102 – O Systemach Rozproszonych z Jakubem Kubryńskim


23.09.2019

kuba kubrynskiWielkich powrotów ciąg dalszy!

Jak zapewne pamiętacie z poprzedniego odcinka (a jeśli nie, to możecie go sobie odsłuchać >>o tutaj<<) Łukasz Szydło bardzo pochlebnie wypowiadał się na temat i rekomendował innego mojego rozmówcę, a konkretnie Jakuba Kubryńskiego. Oto i on!

Kubę mieliście już okazję posłuchać w odcinku DevTalk #84 – O Javie. Patrząc po statystykach, jest to jedna z najczęściej odsłuchiwanych rozmów. Tym razem “we will go deeper” i nie tylko poślizgamy się po powierzchni technologii, ale wnikniemy w jej głąb. W zawiły, skomplikowany i trudny świat systemów rozproszonych.

Dla przypomnienia: Kuba podczas swojej kilkunastoletniej kariery pracował jako programista, architekt, lider zespołu oraz manager. Zdobywał doświadczenie po obu stronach procesu wytwórczego, będąc zarówno klientem, jak i dostawcą. Teraz realizuje się jako współzałożyciel platformy oceny kompetencji programistów – Devskiller.com , a także prelegent, konsultant i trener. Aktywny uczestnik wielu projektów open-source. Członek komitetu programowego konferencji Devoxx Poland. Na Twitterze: @jkubrynski.

I przede wszystkim: Kuba jest jednym z trzech Mentorów w Programie DNA, czyli Drodze Nowoczesnego Architekta.

Z dzisiejszej rozmowy dowiecie się czym w ogóle są systemy rozproszone, jakie warunki musi spełniać system, żeby móc nazywać się rozproszonym i jakie są ich rodzaje. Wielu doświadczonych słuchaczy podcastu i czytelników bloga na pewno zainteresuje jak takie systemy się skalują i jak można uczynić je bardziej bezpiecznymi. Do tego mówimy o optymalizacji usług, polyglot programmingu, observability / APM, CAP, transakcjach rozproszonych, czym jest MIKRO w mikro-serwisach i wielu innych równie ciekawych rzeczach.

Nic, tylko włącząć!

Do zobaczenia w DNA,
do posłuchania tutaj
i… miłego dnia!

PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
5 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
4 years ago

Maćku! To najlepszy odcinek DevTalka w historii. Naprawdę genialne omówione use-case, problemy z którymi spotykają się ludzie podczas projektowania mikroserwisów. Mega!

Łukasz
Łukasz
4 years ago

Mam prośbę czy mógłby pan się wypowiedzieć na temat czy warto iść na studia dzienne czy jednak zaoczne. Sam stoję przed takim wyborem i do końca nie wiem co zrobić, a ile ludzi w internecie tyle opinii.

Bartłomiej Klimczak
4 years ago
Reply to  Łukasz

wg mnie – to zależy. Jeśli możesz sobie pozwolić na studia dzienne i nie masz innej pracy, to to jest spoko opcja. Tylko wg mnie warto jest robić po studiach jakieś małe projekciki, by nabrać wprawy.
Jeśli masz pracę i nie za bardzo możesz z niej zrezygnować, to zaoczne jak się patrzy :)

Ogólnie, to studia nie zrobią z Ciebie dobrego programistę/architekta/sieciowca itp. Dadzą Ci podstawy, ale resztę najlepiej robić poza studiami. Studia dzienne mają taki plus, że masz opcję spotkać (i spędzić sporo czasu) z osobami, które mogą wiele wnieść do Twojego rozwoju. Ja dzięki takiej znajomości znalazłem pierwszą pracę.

Tomek
4 years ago
Reply to  Łukasz

Maciek na vlogu wielokrotnie ten temat poruszał, pogrzeb a na pewno znajdziesz wartościowe opinie :)

Tomek
4 years ago

Fantastyczny odcinek, dzięki! Odsłuchałem prawie wszystkie i muszę przyznać, że ten jest super treściwy, rozmowa poprowadzona bardzo sprawnie i w ogóle szacun za dużą wiedzę :)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również