fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
HOT / 3 minut

DevTalk #102 – O Systemach Rozproszonych z Jakubem Kubryńskim


23.09.2019

kuba kubrynskiWielkich powrotów ciąg dalszy!

Jak zapewne pamiętacie z poprzedniego odcinka (a jeśli nie, to możecie go sobie odsłuchać >>o tutaj<<) Łukasz Szydło bardzo pochlebnie wypowiadał się na temat i rekomendował innego mojego rozmówcę, a konkretnie Jakuba Kubryńskiego. Oto i on!

Kubę mieliście już okazję posłuchać w odcinku DevTalk #84 – O Javie. Patrząc po statystykach, jest to jedna z najczęściej odsłuchiwanych rozmów. Tym razem “we will go deeper” i nie tylko poślizgamy się po powierzchni technologii, ale wnikniemy w jej głąb. W zawiły, skomplikowany i trudny świat systemów rozproszonych.

Dla przypomnienia: Kuba podczas swojej kilkunastoletniej kariery pracował jako programista, architekt, lider zespołu oraz manager. Zdobywał doświadczenie po obu stronach procesu wytwórczego, będąc zarówno klientem, jak i dostawcą. Teraz realizuje się jako współzałożyciel platformy oceny kompetencji programistów – Devskiller.com , a także prelegent, konsultant i trener. Aktywny uczestnik wielu projektów open-source. Członek komitetu programowego konferencji Devoxx Poland. Na Twitterze: @jkubrynski.

I przede wszystkim: Kuba jest jednym z trzech Mentorów w Programie DNA, czyli Drodze Nowoczesnego Architekta.

Z dzisiejszej rozmowy dowiecie się czym w ogóle są systemy rozproszone, jakie warunki musi spełniać system, żeby móc nazywać się rozproszonym i jakie są ich rodzaje. Wielu doświadczonych słuchaczy podcastu i czytelników bloga na pewno zainteresuje jak takie systemy się skalują i jak można uczynić je bardziej bezpiecznymi. Do tego mówimy o optymalizacji usług, polyglot programmingu, observability / APM, CAP, transakcjach rozproszonych, czym jest MIKRO w mikro-serwisach i wielu innych równie ciekawych rzeczach.

Nic, tylko włącząć!

Do zobaczenia w DNA,
do posłuchania tutaj
i… miłego dnia!

PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Notify of
Patryk
Patryk

Maćku! To najlepszy odcinek DevTalka w historii. Naprawdę genialne omówione use-case, problemy z którymi spotykają się ludzie podczas projektowania mikroserwisów. Mega!

Łukasz
Łukasz

Mam prośbę czy mógłby pan się wypowiedzieć na temat czy warto iść na studia dzienne czy jednak zaoczne. Sam stoję przed takim wyborem i do końca nie wiem co zrobić, a ile ludzi w internecie tyle opinii.

Bartłomiej Klimczak

wg mnie – to zależy. Jeśli możesz sobie pozwolić na studia dzienne i nie masz innej pracy, to to jest spoko opcja. Tylko wg mnie warto jest robić po studiach jakieś małe projekciki, by nabrać wprawy.
Jeśli masz pracę i nie za bardzo możesz z niej zrezygnować, to zaoczne jak się patrzy :)

Ogólnie, to studia nie zrobią z Ciebie dobrego programistę/architekta/sieciowca itp. Dadzą Ci podstawy, ale resztę najlepiej robić poza studiami. Studia dzienne mają taki plus, że masz opcję spotkać (i spędzić sporo czasu) z osobami, które mogą wiele wnieść do Twojego rozwoju. Ja dzięki takiej znajomości znalazłem pierwszą pracę.

Tomek
Tomek

Maciek na vlogu wielokrotnie ten temat poruszał, pogrzeb a na pewno znajdziesz wartościowe opinie :)

Tomek
Tomek

Fantastyczny odcinek, dzięki! Odsłuchałem prawie wszystkie i muszę przyznać, że ten jest super treściwy, rozmowa poprowadzona bardzo sprawnie i w ogóle szacun za dużą wiedzę :)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również