Hello! Przed Wami 84. już odcinek podcasta DevTalk! Zaczynamy piąty sezon :). Gotowi??
Dzisiaj temat, którego ewidentnie brakuje w DevTalkowym Spisie Treści. Java! Popularna, kochana, nienawidzona, potężna, skomplikowana, jedyna w swoim rodzaju. Na 1. miejscu w rankingu Tiobe. Zrodzona przez Suna, adoptowana (czy “wrogo przejęta”? ;) ) przez Oracle’a, otoczona mitami i legendami…
A dlaczego jej nie jeszcze tu nie było? Bo czekała na Tego Wyjątkowego Gościa!.
Moim i Waszym Gościem jest dzisiaj Jakub Kubryński! Jakub podczas swojej kilkunastoletniej kariery pracował jako programista, architekt, lider zespołu oraz manager. Zdobywał doświadczenie po obu stronach procesu wytwórczego, będąc zarówno klientem, jak i dostawcą. Teraz realizuje się jako współzałożyciel platformy oceny kompetencji programistów – Devskiller.com, a także prelegent, konsultant i trener. Aktywny uczestnik wielu projektów open-source. Członek komitetu programowego konferencji Devoxx Poland. Na Twitterze: @jkubrynski.
Niczym u Hitchcocka, zaczynamy piąty sezon trzęsieniem ziemi, tylko po to, żeby napięcie mogło powoli wzrastać. Dla mnie rozmowa z Jakubem była mega inspirująca i ciekawa. Java to język z długą i burzliwą historią, kochany przez wielu, tak samo nienawidzony.
Zapraszamy!
Czekam na Twoje gwiazdki i opinie na iTunes! To bardzo motywuje :). Dzięki!
I… PLAY!!
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- Blog Jakuba
- Bottega IT minds
- Devskiller
- Spring framework
- Spring cloud
- Hibernate ORM
- Biblioteki do testów
- Narzędzia do buildów
- IDE
- Konferencja Boiling Frogs (Wrocław)
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Na wstępie Maćku chciałbym Ci podziękować za ten odcinek podcasta!
Nie spodziewałem się otwarcia nowego sezonu od Javy, ale to akurat fajnie się złożyło, bo planuję wsiąknąć bardziej w środowisko z nią związane i ogólnie po studiach coś w tym kierunku iść. Żałuję jedynie, że tak późno zacząłem się tym interesować, bo tu inżynierka za pasem praktycznie, a ja dalej jak to typowy student, co zmarnował 3 lata studiów – nic konkretnego nie umiem…
Przynajmniej w tym odcinku dowiedziałem się jak to teraz wygląda i poniekąd też co można sobie darować już na starcie, za co jestem bardzo wdzięczny. Jak planujesz coś jeszcze ogarnąć ze tego światka, to byłoby super :D
Pozdrawiam!
Cieszę się bardzo :).
“Więcej z tego światka”… podkastów wiele się szykuje, ale tematów jest tak ogromny zbiór że do samej Javy pewnie prędko nie wrócimy. Ale wokół JVMa pewnie coś się jeszcze znajdzie ;).
Właśnie o JVMa mi chodziło ;).
ja się wziąłem za Jave na 3 roku studiów, 2 semestr. Właściwie dopiero wtedy zrozumiałem, że w IT dla mnie będzie albo programowanie albo nie będę w IT (pracowałem jako administrator systemów i poszedłem na studia trochę z konieczności, bo nie chciałem do wojska. na studiach czułem się już w tym wypalony )
pracę jako programista znalazłem już na magisterce, najpierw mi ją zaproponował kolega z którym studiowałem i się zaprzyjaźniłem (typowy geek co przyszedł tylko po papierek). podpowiadał mi na co zwracać uwagę a na co nie. znajdź kogoś kto Ci coś podpowie, taki mentoring na początku daje bardzo dużo. popracowałem z nim kilka miesięcy
później zrobiłem przerwę na pracę magisterską, bo chciałem sobie na spokojnie zamknąć temat.
kolejną pracę znalazłem po dwóch tygodniach szukania i tak pracuje już prawie 9 lat w zawodzie
także nie patrz na to jak na zmarnowane lata, po prostu zacznij coś robić w Javie i znajdź kogoś kto Ci podpowie coś w temacie. dużo samozaparcia na początek + mentoring powinno dać dobre rezultaty. a jeśli studiujesz zaocznie to nie czekaj do końca studiów tylko od razu jak zaczniesz trochę ogarniać to zacznij szukać pracy
powodzenia
Świetny odcinek, devtalk zdecydowanie fav podcast!
No to elegancko, dzięki!
Dwa podcasty z Kubą pod rząd i oba równie interesujące. Gratulacje!
mega serwis, blogi, podcasty, teksty i informacje branżowe – uwielbiam tu wracać . dobra dobra, serio
w sumie ja również, jeden z naprawdę nielicznych blogów wartych obecnie obserwowania.
Właśnie przebranżowuję się na full-stack java + react developer. Jedna z funkcji którą moim zdaniem C# powinien zaadoptować są typy wyliczeniowe (Enum) w stylu javy.
Dla niewtajemniczonych w Java enum jest obiektem i może posiadać metody, co akurat da się emulować Extension-Method, ale w java każda wartość może mieć jeszcze dodatkowe metody, co jest przydatne przy implementacji prostych maszyn stanu.
Dzięki za kolejny wartościowy odcinek.