fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Devtalk#70 – O rozproszonych bazach danych z Mateuszem Maciaszkiem


22.01.2018

mateusz-maciaszekWchodzimy w kolejną dziesiątkę z 70. odcinkiem! Zbliżają się odcinki “miększe”, ale dzisiaj jeszcze technicznie, że hej.

Moim i Waszym gościem jest Mateusz Maciaszek. Mateusz jest programistą rozwijającym swój własny, bardzo ciekawy projekt: bazę danych! Rozproszoną do tego. Obadajcie JustinDB. Swoje zmagania opisuje na blogu. A projekt brał udział w konkursie Daj Się Poznać 2017. Na Twitterze: @mcmaciaszek.

Tematem naszej dzisiejszej rozmowy są właśnie rozproszone bazy danych. Czym różnią się one od baz “nierozproszonych”? A może wszystkie są rozproszone? Jakie problemy to rozwiązuje, a jakie powoduje? Jak to jest: projektować własny silnik bazy danych? I… te de!

Podoba się inicjatywa? Zapraszam na iTunes! Będę niezmiernie wdzięczny za gwiazdeczki i recenzje: devtalk.pl/itunes.

I… PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
Marek
Marek

Bardzo konkretny podcast. Wiedza Mateusza robi wrażenie. Mam jednak małą uwagę. Eventually Consistent – tłumaczymy jako spójność ostateczną a nie “ewentualną”.

Mateusz Maciaszek

Dziękuję Marek!

Tak, zgadzam się odnośnie tłumaczenia terminu “eventually consistent” na polski. Dziękuję za poprawkę. Tak weszło mi to mocno w krew, że nie mogę zapamiętać poprawnej wersji. ;)

Marcin
Marcin

Lubie takie techniczne, konkretne odcinki. Dzieki panowie, swietnie sie sluchalo!

Mateusz Maciaszek

Dziękuję bardzo. Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja pojawić się kiedyś na łamach devtalk. :)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również