Przed Wami 29. odcinek DevTalk. Powrót do… mięska, czyli technikaliów. Do rozmowy zaprosiłem Damiana Widerę, bazodanowca z krwi i kości. Możecie go poczytać na blogu i pośledzić na Twitterze: @DamianWidera. Damian występuje na bardzo wielu konferencjach oraz nagrywa interesujące kursy. Jest również autorem artykułów na Akademii SQL i współautorem książki “Serwer SQL 2008. Administracja i programowanie“. Dodatkowo organizuje konferencję SQLDay, której poświęcamy chwilkę. Jak widzicie, wie o czym mówi ;).
Rozmawiamy o podróżach i kotach. ALE JAK TO?? Raczej o pułapkach czyhających na programistów wybierających się do krainy SQLa i… ich kodach. W ciągu kilkudziesięciu minut dowiecie się jakie błędy popełniacie na co dzień w swoich aplikacjach. I co zrobić, aby Wasze bazy były bardziej wydajne. Tak jak i ja się dowiedziałem. Good stuff.
Miłego słuchania!
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Świetny odcinek.
Szkoda Maćku, że nie zadałeś pytań o porównanie tradycyjnych baz SQL z modnymi bazami NoSQL. Ze swojej strony mogę polecić książkę SQL Performance explained (wujek G podpowie).
Ze swojego podwórka dorzucę, że pamiętać trzeba o czynniku liczba zapisów/odczytów bazy. Taki współczynnik może nam podpowiedzieć, ile indeksów trzeba zakładać (nie mniej zgadzam się z uproszczeniem Damiana: im mniej tym lepiej). Aż chce się zacytować klasyka, że optymalnie jest wtedy, gdy nie można już niczego odjąć.
Super odcinek. Okazuje się, że bazy mogą być ciekawe!
Mam tylko jedno pytanie: w 07:40 jest mowa o tym, że serwer może być obciążony wyliczaniem kostki – co to znaczy “wyliczanie kostki”? Z góry dziękuję za pomoc, laik here. :)
To elegancko że się podobało :).
Co do NoSQL – pytanie o porównanie pojawi się prędzej w odcinku dedykowanym bazom NoSQL właśnie, tutaj i tak jeszcze kilka kwestii zostało nieporuszonych :).
A co do “wyliczania kostki”: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kostka_OLAP
Dzięki, Maciej :)
Jak dla mnie, początkującego programisty to były bazy w płynie ,będę się starał niepopełniać tych błędów w omówionych w podcast’cie na przyszłość :P
Jeśli chodzi o problemy z ORM-ami to polecam przeczytać http://www.yegor256.com/2014/12/01/orm-offensive-anti-pattern.html oraz mniej radykalny, ale według mnie perfekcyjnie trafiający w punkt problemu http://blog.jooq.org/2015/08/26/there-is-no-such-thing-as-object-relational-impedance-mismatch/
Bardzo dobry odcinek! Na początku wydaje się, że tematy podstawowe, ale jak wejdzie się trochę głębiej to wtedy wręcz przeciwnie. Brawa dla Damiana za świetnie dobrane przykłady i umiejętność przekazania wiedzy. Liczę na kolejny odcinek, związany na przykład z analizowaniem planów zapytań i poprawą wydajności.
Wow, mega, proszę o więcej :)
Zdecydowanie najlepszy odcinek!