fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
HOT / 3 minut

DevTalk #99 – O nauce programowania z Mirosławem Zelentem


02.09.2019

Miroslaw ZelentWitajcie po wakacyjnej przerwie. Wielkimi krokami zbliżamy się do setnego odcinka! A tymczasem… prawdziwa bomba :) !

Z dzisiejszym Gościem umawialiśmy się od bardzo dawna. Serio, BARDZO dawna. I wiedzieliśmy, że wreszcie TO nagramy, bo to właśnie o niego najbardziej się dopominaliście.

Przed Wami rozmowa z Mirosławem Zelentem – programistą freelancerem, nauczycielem i współtwórcą Pasji Informatyki. Mirek, to indywidualista oraz introwertyk. Lubi psychologię i filozofię. Fascynuje go świat idei i matematycznej abstrakcji. Z ciekawością podchodzi do innych ludzi i ich sposobów interpretowania świata. Zajmuje się nauczaniem na żywo oraz przez Internet. Jak twierdzą jego słuchacze i uczniowie, posiada talent do tłumaczenia zagadnień w zrozumiały sposób. Lubi też obserwować efekty własnej pracy w ludziach. Dzięki temu nieustannie i cierpliwie poprawia swój warsztat dydaktyczny.

Czy przez wakacje smażyliście kodzik? A może właśnie wracacie do szkolnych ław i jesteście na tym etapie swojego życia, że zastanawiacie się, jaką drogę zawodową obrać? Czy pójście w IT, to dobry pomysł? Wielokrotnie poruszałem już z moimi Gośćmi ten temat i mogłoby się wydawać, że nie ma tu nic więcej ciekawego do powiedzenia. Napisałem o tym nawet książkę: >>o tę tutaj!<. Mimo to, każdy mój kolejny rozmówca podchodził do niego z innej strony, ze świeżym spojrzeniem i zupełnie inną wrażliwością. Tak samo jest i tym razem!

Więc, chcesz zostać programistą? Ale co dalej z tym robić? Jaką technologię wybrać na początek? Jak zacząć naukę? Jakiś projekcik na GitHubie? I co z tą matematyką? Gdzie szukać pomocy w internecie? Co jest konieczne do zostania programistą? Z czym muszą się mierzyć początkujący adepci w IT teraz i jakich problemów nie było kiedyś? Mówimy na temat tego, na co warto uważać podczas nauki programowania, jak się… nie poddawać i po czym poznać, że IT “to jednak nie dla mnie”.

Na te i wiele innych pytań znajdziesz tutaj odpowiedź!

Podsumowując i parafrazując Pana Miyjagi z Karate Kid: “To jest programowanie. Ten dobry człowiek uczy dobrych rzeczy.” Słuchajcie Mirosława, bo mądrze mówi!

Czekam na Twoje gwiazdki i opinie na iTunes! To bardzo motywuje :). Dzięki!

I… PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Notify of
Lukasz
Lukasz

Czy tylko u mnie tak przerywa głos? Czy jest to problem globalny?

Szymon

Chyba tylko u Ciebie, nie zauważyłem u siebie problemu.

sz u
sz u

po raz kolejny chciałem wysłać komuś linka do odcinka do posłuchania i po raz kolejny skończyło się na jutubie – zbyt niskie prawdopodobieństwo że odbiorca będzie w stanie kierując się opisem słownym odnaleźć przycisk play. potraktuj to jako zachętę do analizy usability tej stronki! ;-)

Tomek

Do wysłuchania tego odcinka wydawało mi się, że jestem jakimś debilem że wiedza mi tak wolno wchodzi. Teraz zrozumiałem, to normalne, że wiedza jest przyswajana stopniowo, z dnia na dzień wiem coraz więcej i więcej. Z drugiej strony zaczynanie od szczegółów to prosta droga do frustracji i zniechęcenia, może dlatego, że mam osobistą niechęć do detali i nawet jak piszę kod, to zaczynam od głównej pętli, która pracuje na fakeowych danych po to, żeby potem pracować nad szczegółami.

Mateusz Dąbrowski

Bardzo fajny odcinek, kolejny sezon zapowiada się bardzo ciekawie. Może nawet zacznę słuchać Devtalk regularnie ;)

Tomasz
Tomasz

Fajny odcinek ale trochę już nudzą Twoje opowieści o kiedyś tam napisanym klonie gg. Nie napisałeś nigdy nic innego (no jeszcze było coś o os)? Zapomniałeś wtrącić historii o krwi z nosa :) A w temacie spcje vs taby to jako .netowiec serio uważasz, że taby są beee? Ustawiasz jakoś formatowanie w VS? Pozdro

marbel82

W sumie to dwie gaduły się spotkały :) Super się słuchało. Pozdrawiam!

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również