fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
HOT / 3 minut

DevTalk #99 – O nauce programowania z Mirosławem Zelentem


02.09.2019

Miroslaw ZelentWitajcie po wakacyjnej przerwie. Wielkimi krokami zbliżamy się do setnego odcinka! A tymczasem… prawdziwa bomba :) !

Z dzisiejszym Gościem umawialiśmy się od bardzo dawna. Serio, BARDZO dawna. I wiedzieliśmy, że wreszcie TO nagramy, bo to właśnie o niego najbardziej się dopominaliście.

Przed Wami rozmowa z Mirosławem Zelentem – programistą freelancerem, nauczycielem i współtwórcą Pasji Informatyki. Mirek, to indywidualista oraz introwertyk. Lubi psychologię i filozofię. Fascynuje go świat idei i matematycznej abstrakcji. Z ciekawością podchodzi do innych ludzi i ich sposobów interpretowania świata. Zajmuje się nauczaniem na żywo oraz przez Internet. Jak twierdzą jego słuchacze i uczniowie, posiada talent do tłumaczenia zagadnień w zrozumiały sposób. Lubi też obserwować efekty własnej pracy w ludziach. Dzięki temu nieustannie i cierpliwie poprawia swój warsztat dydaktyczny.

Czy przez wakacje smażyliście kodzik? A może właśnie wracacie do szkolnych ław i jesteście na tym etapie swojego życia, że zastanawiacie się, jaką drogę zawodową obrać? Czy pójście w IT, to dobry pomysł? Wielokrotnie poruszałem już z moimi Gośćmi ten temat i mogłoby się wydawać, że nie ma tu nic więcej ciekawego do powiedzenia. Napisałem o tym nawet książkę: >>o tę tutaj!<. Mimo to, każdy mój kolejny rozmówca podchodził do niego z innej strony, ze świeżym spojrzeniem i zupełnie inną wrażliwością. Tak samo jest i tym razem!

Więc, chcesz zostać programistą? Ale co dalej z tym robić? Jaką technologię wybrać na początek? Jak zacząć naukę? Jakiś projekcik na GitHubie? I co z tą matematyką? Gdzie szukać pomocy w internecie? Co jest konieczne do zostania programistą? Z czym muszą się mierzyć początkujący adepci w IT teraz i jakich problemów nie było kiedyś? Mówimy na temat tego, na co warto uważać podczas nauki programowania, jak się… nie poddawać i po czym poznać, że IT “to jednak nie dla mnie”.

Na te i wiele innych pytań znajdziesz tutaj odpowiedź!

Podsumowując i parafrazując Pana Miyjagi z Karate Kid: “To jest programowanie. Ten dobry człowiek uczy dobrych rzeczy.” Słuchajcie Mirosława, bo mądrze mówi!

Czekam na Twoje gwiazdki i opinie na iTunes! To bardzo motywuje :). Dzięki!

I… PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
11 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz
Lukasz
4 years ago

Czy tylko u mnie tak przerywa głos? Czy jest to problem globalny?

Szymon
4 years ago
Reply to  Lukasz

Chyba tylko u Ciebie, nie zauważyłem u siebie problemu.

Tomek
4 years ago

ja jestem stara szkoła, zawsze najpierw ściągam plik a potem słucham

sz u
sz u
4 years ago

po raz kolejny chciałem wysłać komuś linka do odcinka do posłuchania i po raz kolejny skończyło się na jutubie – zbyt niskie prawdopodobieństwo że odbiorca będzie w stanie kierując się opisem słownym odnaleźć przycisk play. potraktuj to jako zachętę do analizy usability tej stronki! ;-)

sz u
sz u
4 years ago

słucham przez itunes :-) ale tu chodziło o przesłanie komuś linku.

teoretycznie jest tam play, ale praktycznie jeżeli ktoś jest na stronie pierwszy raz i nie ma ochoty na dokładną analizę zawartości to jest duża szansa że go tak szybko nie znajdzie nie wiedząc jak ma dokładnie wyglądać i gdzie go szukać. a nawet jeżeli w końcu znajdzie to i tak się wkurzy a chyba nie po to tworzymy strony żeby wkurzać userów?

player nie dość że nie jest w żadnym wyróżnionym miejscu strony to jeszcze ten element graficzny (razem z logiem) wygląda trochę jak baner reklamowy, a mentalne odfiltrowywanie reklam jest jedną z podstawowych umiejętności jaką nabywają internauci w dzisiejszym internecie!

https://ux.stackexchange.com/questions/120541/why-do-people-not-notice-our-enormous-prominent-clear-and-contrasting-purple-b

Tomek
4 years ago

Do wysłuchania tego odcinka wydawało mi się, że jestem jakimś debilem że wiedza mi tak wolno wchodzi. Teraz zrozumiałem, to normalne, że wiedza jest przyswajana stopniowo, z dnia na dzień wiem coraz więcej i więcej. Z drugiej strony zaczynanie od szczegółów to prosta droga do frustracji i zniechęcenia, może dlatego, że mam osobistą niechęć do detali i nawet jak piszę kod, to zaczynam od głównej pętli, która pracuje na fakeowych danych po to, żeby potem pracować nad szczegółami.

Mateusz Dąbrowski
4 years ago

Bardzo fajny odcinek, kolejny sezon zapowiada się bardzo ciekawie. Może nawet zacznę słuchać Devtalk regularnie ;)

Tomasz
Tomasz
4 years ago

Fajny odcinek ale trochę już nudzą Twoje opowieści o kiedyś tam napisanym klonie gg. Nie napisałeś nigdy nic innego (no jeszcze było coś o os)? Zapomniałeś wtrącić historii o krwi z nosa :) A w temacie spcje vs taby to jako .netowiec serio uważasz, że taby są beee? Ustawiasz jakoś formatowanie w VS? Pozdro

marbel82
4 years ago

W sumie to dwie gaduły się spotkały :) Super się słuchało. Pozdrawiam!

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również