devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

DevTalk #96 – O Nauce Frontendu z Maciejem Korsanem


20.05.2019

korsan2018Dzisiaj mamy już 96. odcinek DevTalk. To zobowiązuje do czegoś nieco specjalnego. Francja-elegancja, będzie o SZTUCE! Ale jak to… o sztuce?

Temat mamy trochę techniczny, trochę nietechniczny. Coś, co przez jednych uznawane jest za programowanie, przez innych za udawanie programowania, a przez kolejnych za sztukę właśnie. Tak, dzisiaj poważna rozmowa na temat frontendu.

Moim i waszym gościem jest Maciej Korsan. On uważa że frontend jest sztuką. Ukuł nawet piękny tagline swojej frontendowej działalności:

frontend in an art

Maciek jest frontendowcem z kilkunastoletnim doświadczeniem… i to tylko jedna z jego wielu twarzy. Fotografuje, kręci filmy (i teledyski!), fruwa dronami (z licencją!), posiada Sokoła Millenium (z Lego, ale zawsze). Współorganizuje konferencję Programistok i współtworzy fundację Hacklag. A oprócz tego szkoli, uczy i pomaga w zdobywaniu frontendowych szlifów wielu adeptom i adeptkom programistycznej sztuki, zarówno na uczelni jak i podczas autorskich szkoleń offline.

Mając takiego Gościa po drugiej stronie skorzystałem z okazji i wypytałem go o proces nauki frontendu. Ten odcinek może pokazać, że niestety wiele osób podchodzi do tematu po prostu… niewłaściwie.

Dodatkowo kilka tygodni temu ogłosiliśmy, że wspólnie pracujemy nad czymś extra-specjalnym. Chodzi o Program Skutecznej Nauki Podstaw Frontendu “WTF: Co Ten Frontend?“. Maciek tworzy go od strony merytorycznej, a ja go wydaję. I będę dawał się… uczyć! Teach me, master :).

Właśnie DZISIAJ startuje nabór do pierwszej edycji programu. Program trwa 12 tygodni i zaczyna się… również dzisiaj właśnie. Jeśli chcesz nauczyć się frontendu to to jest najlepsza okazja. Nabór zamykamy w piątek, 24 maja, o 21:00.

TUTAJ dołączysz do “WTF: Co Ten Frontend?”, zapraszamy!

Mam nadzieję, że zobaczymy się “po drugiej stronie” kotary (bo to w końcu sztuka, nie?). A teraz zapraszam na naszą rozmowę!

PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DamianTomasz Gąsior Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Notify of
Tomasz Gąsior

Bardzo fajny odcinek! Jako fan Linuksów pozwolę sobie wspomnieć, w kontekście JavaScriptu, o GJS. GJS to interpreter JS środowiska GNOME, dzięki któremu można korzystać ze wszystkich bibliotek i technologii GNOME w języku JavaScript. Istnieje trochę aplikacji desktopowych (używających natywnego UI środowiska GNOME) napisanych w JS — na przykład klient IRC, Polari (1) czy Pogoda GNOME (2). Oprócz tego sama powłoka środowiska — GNOME Shell (3) (odpowiednik explorer.exe w MS Windows) również jest napisany w JS z uzyciem GJS. Można pisać wtyczki do powłoki systemowej w JS. Jeśli ktoś siedzi na jakimś sensownym Linuksie z GNOME, np. na Fedorze lub Ubuntu,… Read more »

Damian
Damian

Chociaż frontend mnie nie interesuje, to odcinek przesłuchałem z przyjemnością :) dzięki, panowie!

Moja książka

Facebook

Zobacz również