DevTalk #96 – O Nauce Frontendu z Maciejem Korsanem

2

korsan2018Dzisiaj mamy już 96. odcinek DevTalk. To zobowiązuje do czegoś nieco specjalnego. Francja-elegancja, będzie o SZTUCE! Ale jak to… o sztuce?

Temat mamy trochę techniczny, trochę nietechniczny. Coś, co przez jednych uznawane jest za programowanie, przez innych za udawanie programowania, a przez kolejnych za sztukę właśnie. Tak, dzisiaj poważna rozmowa na temat frontendu.

Moim i waszym gościem jest Maciej Korsan. On uważa że frontend jest sztuką. Ukuł nawet piękny tagline swojej frontendowej działalności:

frontend in an art

Maciek jest frontendowcem z kilkunastoletnim doświadczeniem… i to tylko jedna z jego wielu twarzy. Fotografuje, kręci filmy (i teledyski!), fruwa dronami (z licencją!), posiada Sokoła Millenium (z Lego, ale zawsze). Współorganizuje konferencję Programistok i współtworzy fundację Hacklag. A oprócz tego szkoli, uczy i pomaga w zdobywaniu frontendowych szlifów wielu adeptom i adeptkom programistycznej sztuki, zarówno na uczelni jak i podczas autorskich szkoleń offline.

Mając takiego Gościa po drugiej stronie skorzystałem z okazji i wypytałem go o proces nauki frontendu. Ten odcinek może pokazać, że niestety wiele osób podchodzi do tematu po prostu… niewłaściwie.

Dodatkowo kilka tygodni temu ogłosiliśmy, że wspólnie pracujemy nad czymś extra-specjalnym. Chodzi o Program Skutecznej Nauki Podstaw Frontendu “WTF: Co Ten Frontend?“. Maciek tworzy go od strony merytorycznej, a ja go wydaję. I będę dawał się… uczyć! Teach me, master :).

Właśnie DZISIAJ startuje nabór do pierwszej edycji programu. Program trwa 12 tygodni i zaczyna się… również dzisiaj właśnie. Jeśli chcesz nauczyć się frontendu to to jest najlepsza okazja. Nabór zamykamy w piątek, 24 maja, o 21:00.

TUTAJ dołączysz do “WTF: Co Ten Frontend?”, zapraszamy!

Mam nadzieję, że zobaczymy się “po drugiej stronie” kotary (bo to w końcu sztuka, nie?). A teraz zapraszam na naszą rozmowę!

PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

2 Comments

 1. Bardzo fajny odcinek!

  Jako fan Linuksów pozwolę sobie wspomnieć, w kontekście JavaScriptu, o GJS. GJS to interpreter JS środowiska GNOME, dzięki któremu można korzystać ze wszystkich bibliotek i technologii GNOME w języku JavaScript. Istnieje trochę aplikacji desktopowych (używających natywnego UI środowiska GNOME) napisanych w JS — na przykład klient IRC, Polari (1) czy Pogoda GNOME (2). Oprócz tego sama powłoka środowiska — GNOME Shell (3) (odpowiednik explorer.exe w MS Windows) również jest napisany w JS z uzyciem GJS. Można pisać wtyczki do powłoki systemowej w JS.

  Jeśli ktoś siedzi na jakimś sensownym Linuksie z GNOME, np. na Fedorze lub Ubuntu, może korzystać z GJS od razu. W innych dystrybucjach trzeba doinstalować pakiet `gjs`. Podobno da się używać GJS na Windows, jednak nie mam z tym doświadczenia. Istnieje wiele przykładów prostych aplikacji: https://github.com/optimisme/gjs-examples, https://github.com/GNOME/gjs/tree/master/examples

  Niestety problemem jest dokumentacja. Nie ma oficjalnej strony z dokumentacją API bibliotek dostępnych w GJS, ponieważ serwer padł. ;( Społeczność GNOME szuka nowego domu dla dokumentacji. Obecnie, aby używać GJS, trzeba przeglądać oryginalną dokumentację poszczególnych bibliotek w C i „domyślać się” nazw funkcji. Np. jeśli mamy obiekt GtkWindow w GJS to możemy użyć metody set_title(), ponieważ w C mamy „metodę” gtk_window_set_title(), przyjmującą „instancję” „klasy” GObject jako pierwszy argument.

  Zabawy w GJS raczej nie można wykorzystać do celów zawodowych i zarobkowych, ale warto pamiętać o dwoch sprawach: a) nie wszystko co robimy w IT musi być dla pieniędzy, b) GJS to interpreter normalnego JS (GJS używa silnika z Firefoksa), więc cała wiedza nt. składni i API samego języka może być potem wykorzystana w Nodzie i webie.

  (1) https://gitlab.gnome.org/GNOME/polari/
  (2) https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-weather
  (3) https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell

 2. Chociaż frontend mnie nie interesuje, to odcinek przesłuchałem z przyjemnością :) dzięki, panowie!

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.