fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

DevTalk #96 – O Nauce Frontendu z Maciejem Korsanem


20.05.2019

korsan2018Dzisiaj mamy już 96. odcinek DevTalk. To zobowiązuje do czegoś nieco specjalnego. Francja-elegancja, będzie o SZTUCE! Ale jak to… o sztuce?

Temat mamy trochę techniczny, trochę nietechniczny. Coś, co przez jednych uznawane jest za programowanie, przez innych za udawanie programowania, a przez kolejnych za sztukę właśnie. Tak, dzisiaj poważna rozmowa na temat frontendu.

Moim i waszym gościem jest Maciej Korsan. On uważa że frontend jest sztuką. Ukuł nawet piękny tagline swojej frontendowej działalności:

frontend in an art

Maciek jest frontendowcem z kilkunastoletnim doświadczeniem… i to tylko jedna z jego wielu twarzy. Fotografuje, kręci filmy (i teledyski!), fruwa dronami (z licencją!), posiada Sokoła Millenium (z Lego, ale zawsze). Współorganizuje konferencję Programistok i współtworzy fundację Hacklag. A oprócz tego szkoli, uczy i pomaga w zdobywaniu frontendowych szlifów wielu adeptom i adeptkom programistycznej sztuki, zarówno na uczelni jak i podczas autorskich szkoleń offline.

Mając takiego Gościa po drugiej stronie skorzystałem z okazji i wypytałem go o proces nauki frontendu. Ten odcinek może pokazać, że niestety wiele osób podchodzi do tematu po prostu… niewłaściwie.

Dodatkowo kilka tygodni temu ogłosiliśmy, że wspólnie pracujemy nad czymś extra-specjalnym. Chodzi o Program Skutecznej Nauki Podstaw Frontendu “WTF: Co Ten Frontend?“. Maciek tworzy go od strony merytorycznej, a ja go wydaję.

I…. PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Gąsior
5 years ago

Bardzo fajny odcinek!

Jako fan Linuksów pozwolę sobie wspomnieć, w kontekście JavaScriptu, o GJS. GJS to interpreter JS środowiska GNOME, dzięki któremu można korzystać ze wszystkich bibliotek i technologii GNOME w języku JavaScript. Istnieje trochę aplikacji desktopowych (używających natywnego UI środowiska GNOME) napisanych w JS — na przykład klient IRC, Polari (1) czy Pogoda GNOME (2). Oprócz tego sama powłoka środowiska — GNOME Shell (3) (odpowiednik explorer.exe w MS Windows) również jest napisany w JS z uzyciem GJS. Można pisać wtyczki do powłoki systemowej w JS.

Jeśli ktoś siedzi na jakimś sensownym Linuksie z GNOME, np. na Fedorze lub Ubuntu, może korzystać z GJS od razu. W innych dystrybucjach trzeba doinstalować pakiet `gjs`. Podobno da się używać GJS na Windows, jednak nie mam z tym doświadczenia. Istnieje wiele przykładów prostych aplikacji: https://github.com/optimisme/gjs-examples, https://github.com/GNOME/gjs/tree/master/examples

Niestety problemem jest dokumentacja. Nie ma oficjalnej strony z dokumentacją API bibliotek dostępnych w GJS, ponieważ serwer padł. ;( Społeczność GNOME szuka nowego domu dla dokumentacji. Obecnie, aby używać GJS, trzeba przeglądać oryginalną dokumentację poszczególnych bibliotek w C i „domyślać się” nazw funkcji. Np. jeśli mamy obiekt GtkWindow w GJS to możemy użyć metody set_title(), ponieważ w C mamy „metodę” gtk_window_set_title(), przyjmującą „instancję” „klasy” GObject jako pierwszy argument.

Zabawy w GJS raczej nie można wykorzystać do celów zawodowych i zarobkowych, ale warto pamiętać o dwoch sprawach: a) nie wszystko co robimy w IT musi być dla pieniędzy, b) GJS to interpreter normalnego JS (GJS używa silnika z Firefoksa), więc cała wiedza nt. składni i API samego języka może być potem wykorzystana w Nodzie i webie.

(1) https://gitlab.gnome.org/GNOME/polari/
(2) https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-weather
(3) https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell

Damian
Damian
5 years ago

Chociaż frontend mnie nie interesuje, to odcinek przesłuchałem z przyjemnością :) dzięki, panowie!

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również