fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk #75 – O zdrowiu z Kamilem Lelonkiem (część 2)


09.04.2018

kamil-lelonekOdcinek #75 to bardzo wyczekiwana kontynuacja mojej pierwszej rozmowy z Kamilem Lelonkiem (DevTalk #71). Więc… cóż, do dzieła!

Naszym Gościem po raz drugi jest Kamil Lelonek. Niezwykłe połączenie: programista (blogger, prelegent, “inspirator”), przedsiębiorca, i… dietetyk! A wszystko poparte odpowiednią edukacją. Na Twitterze: @kamillelonek.

Rozmawiamy o… zdrowiu, w drugiej odsłonie. Za pierwszym razem (przesłuchaj to najpierw!) poruszyliśmy dwie odsłony zdrowia: sen i dietę. Dzisiaj natomiast pojawiają się aż cztery (!) kolejne konteksty: ćwiczenia, medytacja, “smart drugs” oraz suplementacja.

Uwaga po raz drugi: nie ma tutaj żadnych plotek, żadnego bro-science! Wiedza i doświadczenia Kamila poparte są edukacją i odpowiednimi najnowszymi badaniami.

Daj znać jak Ci się podoba!

 Czekam na Twoje gwiazdki i opinie na iTunes! To bardzo motywuje :). Dzięki!

I… PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

0 0 votes
Article Rating
30 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
6 years ago

Ponownie świetny materiał!
A co Kamilu są dzisz o algach typu Chlorella albo Spirulina? Bo już byłem zdecydowany zacząć je brać żeby się trochę oczyścić to się naczytałem informacji w internecie że jedni polecają z hawajów bo jest najlepsza, inni znowu twierdzą że hawaje są zanieczyszczone przez Fukushimę i dużo lepiej kupić algi z wyspy hajnan i ostatecznie nadal nie wiem czy jest w ogóle sens je kupować. Jestem ciekawy czy masz jakąś wiedzę też w tym temacie. Jeśli tak to byłbym wdzięczny za podzielenie się.
Pozdrawiam

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Karol

Sprawa jest tak śliska jak te algi :) Z jednej strony – mega fajna sprawa, naprawdę działają dobrze jako detoksyfikacja z metali ciężkich, z drugiej strony – no niestety, podczas takiego oczyszczania, wiele z substancji, którymi zanieczyszczony jest organizm, może dostać się do krwiobiegu i spowodować jeszcze więcej szkód. Dlatego trzeba uważać i kontrolować proces pod okiem specjalisty.

Szymon
6 years ago

Super dobrze że edukujecie ludzi!

Choć wbije też szpile lub bardziej poproszę Cię Kamil o odniesienie się do dwóch artykułów:
Pierwszy który mówi, że wcale mniej witamin w owocach i warzywach nie ma: https://radoslawsmolikblog.wordpress.com/2017/11/19/czy-warzywa-i-owoce-pozbawione-sa-witamin/

I drugi który wskazuje że multiwitaminy takie dobre nie są:
https://www.damianparol.com/multiwitamina/

Kamil Lelonek
6 years ago

A więc odnoszę się do pierwszego: ten artykuł wcale jednoznacznie nie mówi, że “wcale mniej witamin w owocach i warzywach nie ma”. Rozważa różne badania, pokazuje ich niedoskonałość oraz niewystarczającość i przedstawia też kontrargumenty. Sam miałem okazję brać udział w badaniu zmiany zawartości nasycenia składnikami mineralnymi ze względu na czynniki środowiskowe i nawozy, które jednoznacznie pokazały jak wpływa to na zubożenie tych substancji. I zgadzam się z tym co napisane jest w tym artykule, że warzyw jemy za mało, ale że nie dalibyśmy radę zapewnić sobie nimi swojego dziennego zapotrzebowania.

Sprawa druga: artykuł znam, Damiana szanuję, choć nie zawsze się zgadzamy, a w tym przypadku akurat podzielam jego zdanie.

Kuba
Kuba
6 years ago

Hej, są jakieś nootropy godne uwagi? Które polecasz, na które warto zwrócić uwagę?

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Kuba

Jasne, że tak. Myślę, że wspomniana właśnie w odcinku kreatyna będzie jednym z bezpieczniejszych.

Kuba
Kuba
6 years ago
Reply to  Kamil Lelonek

A jeśli chodzi o mniej bezpieczne?

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Kamil Lelonek

Mniej bezpiecznych nie polecam.

Kuba
Kuba
6 years ago

Dzięki za odpowiedź ;)

Anonim
Anonim
6 years ago

Kamilu, czy znasz się może kompleksowo na chorobach autoimmunologicznych i tym jak można je łagodzić bądź leczyć za pomocą różnych substancji / suplementów? Lub znasz może kogoś kogo możesz polecić w tych kwestiach?

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Anonim

Tak, zajmuję się też takimi przypadkami. Polecam również moją siostrę w tych sprawach: https://www.facebook.com/livethenature/

Marcin
Marcin
6 years ago
Reply to  Anonim

Brzmi to poważnie, więc warto przede wszystkim spytać doświadczonego lekarza. Grzebiąc po sieci można znaleźć sporo ciekawych porad, ale też jest wiele szkodliwych bezpośrednio lub pośrednio – odwlekając wizytę u lekarza.

Maciek
Maciek
6 years ago

Kamil gdzie można znaleść rzetelne informacje o Smart drugs?

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Maciek

Trudno wskazać jedno dobre miejsce. Osobiście polecam książki do biochemii i farmakologii.

Jakub
Jakub
6 years ago

Możesz podać jakieś suplementy dostępne w aptece?

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Jakub

Witamina D3+K2, Omega 3.

Bartosz Sosna
6 years ago

Cześć. Właśnie przesłuchałem pierwszą część. Bardzo ciekawe. Kamil jaką książkę o dietach polecasz? Chciałbym jakąś wybrać. Dzięki za odpowiedz.

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Bartosz Sosna

Mało jest aktualnych książek o dietach. Warto czytać badania, a na start z literatury polecam: https://publicat.pl/publicat/oferta/ksiazki-kucharskie/polski-przewodnik-paleo-teoria-praktyka-przepisy

Bartosz Sosna
6 years ago
Reply to  Kamil Lelonek

Czy kierując się tymi zasadami mogę przytyć? Bo taki mam cel.

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Kamil Lelonek

Oczywiście, wytarczy tylko dobrze dobrać kalorykę i rozkład makroskładników.

Bartosz Sosna
6 years ago

Dzięki za rady ;)

Karol
Karol
6 years ago

Zaciekawił mnie temat kreatyny. Nie jestem w żadnym wypadku specjalistą od żywienia, ale zawsze kojarzyła mi się raczej z odżywką dla sportowców. Mógłbyś wytłumaczyć cel przyjmowania jej przez osoby niećwiczące? Będę wdzięczny :)

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Karol

Najlepiej będzie jak podam badania https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1691485/

bob
bob
6 years ago

Jestem Bob i nie mogę się wykupkać. masz może jakiś sprawdzony sposób?

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  bob
bob
bob
6 years ago
Reply to  Kamil Lelonek

Dzięki, spróbuję.

Asia
6 years ago

Krótko, zwięźle i na temat odnośnie suplementów diety: https://www.termedia.pl/mz/Suplementy-sa-powody-by-nie-tylko-przestac-ufac-ze-zadzialaja-ale-i-do-tego-by-sie-bac-ze-zaszkodza,30126.html. Odnośnie witaminy A to najzdrowiej uzupełniać ją właśnie pod postacią prowaitaminy A, jaką jest eta-karoten. Witamina A jest toksyczna w dużych dawkach dla organizmu, jej właściwości fizykochemiczne (rozpuszczalność w tłuszczach) sprawiają, że nie wydala się z organizmu, a nadal kumuluje. Jest ona bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży (właśnie dlatego kobiety w ciąży nie powinny jadać wątróbki, jako bardzo dobrego źródła wit A w diecie). NA ile i w jakim stopniu zmieniły się zawartości mikroelementów w obecnie dostępnych warzywach i owocach to dość kontrowersyjny temat i w dużym stopniu zależy od uprawy, z której badane warzywo czy owoc pochodzi. To co na pewno się zmieniło na przestrzeni 30 lat, to że ludzie nagminnie korzystają z żywności wysokoprzetworzonej (bo tak łatwiej) a resztę próbują uzupełniać w tabletach, których składu w Polsce nikt nie sprawdza i nie ma żadnych kar za niezgodności z opisem a składem. Pozdrawiam Asia – mgr farmacji, dietetyk.

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Asia

Jeżeli chodzi o kobiety, to zarówno niedobory jak i nadmiar wpływa na problemy z płodnością i ciążą.

Asia
6 years ago
Reply to  Kamil Lelonek

Panie Kamilu, ale witamina A nie jest tak zwaną “witaminą poprawiającą płodność”. A już szczególnie płodność kobiet oczekujących Maleństwa …. Jeżeli witaminy, mamy rozpatrywać taki 0-1 sposób – który zresztą jest błędny, bo każda witamina uczestniczy przynajmniej w kilku szlakach biochemicznych – to za “witaminę płodności” uważana jest witamina E. Która również rozpuszcza się w tłuszczach, nie wydala się z organizmu i trzeba uważać, by jej nie przedawkować …. Pozdrawiam

Kamil Lelonek
6 years ago
Reply to  Kamil Lelonek

Oczywiście, że w dietetyce nic nie jest tak zero-jedynkowe jak w programowaniu :) Witaminy zarówno w nadmiarze i niedoborze mogą szkodzić, a wiele z nich ma szerokie spektrum działania czy działanie plejotropowe. Dziękuję za wypowiedź.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również