fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk #75 – O zdrowiu z Kamilem Lelonkiem (część 2)


09.04.2018

kamil-lelonekOdcinek #75 to bardzo wyczekiwana kontynuacja mojej pierwszej rozmowy z Kamilem Lelonkiem (DevTalk #71). Więc… cóż, do dzieła!

Naszym Gościem po raz drugi jest Kamil Lelonek. Niezwykłe połączenie: programista (blogger, prelegent, “inspirator”), przedsiębiorca, i… dietetyk! A wszystko poparte odpowiednią edukacją. Na Twitterze: @kamillelonek.

Rozmawiamy o… zdrowiu, w drugiej odsłonie. Za pierwszym razem (przesłuchaj to najpierw!) poruszyliśmy dwie odsłony zdrowia: sen i dietę. Dzisiaj natomiast pojawiają się aż cztery (!) kolejne konteksty: ćwiczenia, medytacja, “smart drugs” oraz suplementacja.

Uwaga po raz drugi: nie ma tutaj żadnych plotek, żadnego bro-science! Wiedza i doświadczenia Kamila poparte są edukacją i odpowiednimi najnowszymi badaniami.

Daj znać jak Ci się podoba!

 Czekam na Twoje gwiazdki i opinie na iTunes! To bardzo motywuje :). Dzięki!

I… PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Notify of
Karol
Karol

Ponownie świetny materiał!
A co Kamilu są dzisz o algach typu Chlorella albo Spirulina? Bo już byłem zdecydowany zacząć je brać żeby się trochę oczyścić to się naczytałem informacji w internecie że jedni polecają z hawajów bo jest najlepsza, inni znowu twierdzą że hawaje są zanieczyszczone przez Fukushimę i dużo lepiej kupić algi z wyspy hajnan i ostatecznie nadal nie wiem czy jest w ogóle sens je kupować. Jestem ciekawy czy masz jakąś wiedzę też w tym temacie. Jeśli tak to byłbym wdzięczny za podzielenie się.
Pozdrawiam

Kamil Lelonek

Sprawa jest tak śliska jak te algi :) Z jednej strony – mega fajna sprawa, naprawdę działają dobrze jako detoksyfikacja z metali ciężkich, z drugiej strony – no niestety, podczas takiego oczyszczania, wiele z substancji, którymi zanieczyszczony jest organizm, może dostać się do krwiobiegu i spowodować jeszcze więcej szkód. Dlatego trzeba uważać i kontrolować proces pod okiem specjalisty.

Szymon

Super dobrze że edukujecie ludzi!

Choć wbije też szpile lub bardziej poproszę Cię Kamil o odniesienie się do dwóch artykułów:
Pierwszy który mówi, że wcale mniej witamin w owocach i warzywach nie ma: https://radoslawsmolikblog.wordpress.com/2017/11/19/czy-warzywa-i-owoce-pozbawione-sa-witamin/

I drugi który wskazuje że multiwitaminy takie dobre nie są:
https://www.damianparol.com/multiwitamina/

Kamil Lelonek

A więc odnoszę się do pierwszego: ten artykuł wcale jednoznacznie nie mówi, że “wcale mniej witamin w owocach i warzywach nie ma”. Rozważa różne badania, pokazuje ich niedoskonałość oraz niewystarczającość i przedstawia też kontrargumenty. Sam miałem okazję brać udział w badaniu zmiany zawartości nasycenia składnikami mineralnymi ze względu na czynniki środowiskowe i nawozy, które jednoznacznie pokazały jak wpływa to na zubożenie tych substancji. I zgadzam się z tym co napisane jest w tym artykule, że warzyw jemy za mało, ale że nie dalibyśmy radę zapewnić sobie nimi swojego dziennego zapotrzebowania. Sprawa druga: artykuł znam, Damiana szanuję, choć nie zawsze się… Read more »

Kuba
Kuba

Hej, są jakieś nootropy godne uwagi? Które polecasz, na które warto zwrócić uwagę?

Kamil Lelonek

Jasne, że tak. Myślę, że wspomniana właśnie w odcinku kreatyna będzie jednym z bezpieczniejszych.

Kuba
Kuba

A jeśli chodzi o mniej bezpieczne?

Kamil Lelonek

Mniej bezpiecznych nie polecam.

Kuba
Kuba

Dzięki za odpowiedź ;)

Anonim
Anonim

Kamilu, czy znasz się może kompleksowo na chorobach autoimmunologicznych i tym jak można je łagodzić bądź leczyć za pomocą różnych substancji / suplementów? Lub znasz może kogoś kogo możesz polecić w tych kwestiach?

Kamil Lelonek

Tak, zajmuję się też takimi przypadkami. Polecam również moją siostrę w tych sprawach: https://www.facebook.com/livethenature/

Marcin
Marcin

Brzmi to poważnie, więc warto przede wszystkim spytać doświadczonego lekarza. Grzebiąc po sieci można znaleźć sporo ciekawych porad, ale też jest wiele szkodliwych bezpośrednio lub pośrednio – odwlekając wizytę u lekarza.

Maciek
Maciek

Kamil gdzie można znaleść rzetelne informacje o Smart drugs?

Kamil Lelonek

Trudno wskazać jedno dobre miejsce. Osobiście polecam książki do biochemii i farmakologii.

Jakub
Jakub

Możesz podać jakieś suplementy dostępne w aptece?

Kamil Lelonek

Witamina D3+K2, Omega 3.

Bartosz Sosna

Cześć. Właśnie przesłuchałem pierwszą część. Bardzo ciekawe. Kamil jaką książkę o dietach polecasz? Chciałbym jakąś wybrać. Dzięki za odpowiedz.

Kamil Lelonek

Mało jest aktualnych książek o dietach. Warto czytać badania, a na start z literatury polecam: https://publicat.pl/publicat/oferta/ksiazki-kucharskie/polski-przewodnik-paleo-teoria-praktyka-przepisy

Bartosz Sosna

Czy kierując się tymi zasadami mogę przytyć? Bo taki mam cel.

Kamil Lelonek

Oczywiście, wytarczy tylko dobrze dobrać kalorykę i rozkład makroskładników.

Bartosz Sosna

Dzięki za rady ;)

Karol
Karol

Zaciekawił mnie temat kreatyny. Nie jestem w żadnym wypadku specjalistą od żywienia, ale zawsze kojarzyła mi się raczej z odżywką dla sportowców. Mógłbyś wytłumaczyć cel przyjmowania jej przez osoby niećwiczące? Będę wdzięczny :)

Kamil Lelonek

Najlepiej będzie jak podam badania https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1691485/

bob
bob

Jestem Bob i nie mogę się wykupkać. masz może jakiś sprawdzony sposób?

Kamil Lelonek
bob
bob

Dzięki, spróbuję.

Asia

Krótko, zwięźle i na temat odnośnie suplementów diety: https://www.termedia.pl/mz/Suplementy-sa-powody-by-nie-tylko-przestac-ufac-ze-zadzialaja-ale-i-do-tego-by-sie-bac-ze-zaszkodza,30126.html. Odnośnie witaminy A to najzdrowiej uzupełniać ją właśnie pod postacią prowaitaminy A, jaką jest eta-karoten. Witamina A jest toksyczna w dużych dawkach dla organizmu, jej właściwości fizykochemiczne (rozpuszczalność w tłuszczach) sprawiają, że nie wydala się z organizmu, a nadal kumuluje. Jest ona bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży (właśnie dlatego kobiety w ciąży nie powinny jadać wątróbki, jako bardzo dobrego źródła wit A w diecie). NA ile i w jakim stopniu zmieniły się zawartości mikroelementów w obecnie dostępnych warzywach i owocach to dość kontrowersyjny temat i w dużym stopniu zależy od… Read more »

Kamil Lelonek

Jeżeli chodzi o kobiety, to zarówno niedobory jak i nadmiar wpływa na problemy z płodnością i ciążą.

Asia

Panie Kamilu, ale witamina A nie jest tak zwaną “witaminą poprawiającą płodność”. A już szczególnie płodność kobiet oczekujących Maleństwa …. Jeżeli witaminy, mamy rozpatrywać taki 0-1 sposób – który zresztą jest błędny, bo każda witamina uczestniczy przynajmniej w kilku szlakach biochemicznych – to za “witaminę płodności” uważana jest witamina E. Która również rozpuszcza się w tłuszczach, nie wydala się z organizmu i trzeba uważać, by jej nie przedawkować …. Pozdrawiam

Kamil Lelonek

Oczywiście, że w dietetyce nic nie jest tak zero-jedynkowe jak w programowaniu :) Witaminy zarówno w nadmiarze i niedoborze mogą szkodzić, a wiele z nich ma szerokie spektrum działania czy działanie plejotropowe. Dziękuję za wypowiedź.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również