DevTalk#26 – O ergonomii z Ewą Paszkowską-Demidowską

6

ewa-demidowskaPo dłuższej niż zwykle przerwie (ale “normę” 2 odcinków miesięcznie udało się utrzymać :) ) zapraszam Was na odcinek numer dwadzieścia sześć. Po wakacjach zdecydowanie dominowały tematy dość mocno techniczne, więć aby urozmaicić rzeczywistość, dzisiaj “na mientko”. Pomaga mi w tym Ewa Paszkowska-Demidowska: doświadczona terapeutka ruchowa. Ewa nie jest osobą techniczną, więc nie będzie zwyczajowej listy blogów, twitterów itd, zamiast tego dwa linki: http://warsztatyfeldenkraisa.pl oraz http://harmonya.pl.

Temat naszej rozmowy powinien zainteresować prawie wszystkich słuchaczy, bo… kto nie zmaga się z różnymi dolegliwościami związanymi z naszym zawodem? Bolące plecy, trzeszczące kolana, kłujące nadgarstki… Ten odcinek pokazuje Wam kilka sposobów na poradzenie sobie z tym. Okazuje się, że niekoniecznie potrzebujemy krzesła za 5k. I niekoniecznie wyprawa na siłownię czy basen może pomóc. Co najważniejsze: możemy walczyć z takimi ciemnymi stronami naszej pracy podczas programowania, “w tle”. Brzmi enigmatycznie? Zapraszam do posłuchania!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

6 Comments

 1. Grzegorz on

  Hej!
  nie ukrywam z niecierpliwoscia czekalem na nastepny odcinek.
  Od ponad roku siedze na pilce, gdyz kregoslup odmawial posluszenstwa i pomimo “pogardy” alobo “dziwactwa” oraz innych epitetow uwazam, ze siedzenie na pilce pozwolilo mi pozbys sie nieprzespanych nocy zwiazanych z kregoslupem.
  Dzieki za fajny pomysl aby wypelnic nas aspektem ergonomicznym :-)
  G.

 2. Temat odcinka bardzo ciekawy ale niestety nie da się go słuchać, jakość dźwięku jest tak mizerna, że nie raz trzeba się zastanawiać co Pani Ewa właściwie powiedziała. Wielka szkoda… ale pomysł super.

 3. Duży plus za ten odcinek bo temat bardzo ważny, a wydaje się być dość mocno pomijany w firmach. Jakiś czas temu interesowałem się tym tematem dość mocno i niestety z obserwacji mogę powiedzieć, że większość osób (w tym ja do niedawna) nie zdaje sobie z sprawy z wielu zagrożeń jakie może powodować m.in. niewłaściwa postawa przed komputerem lub brak ruchu przed dłuższy czas. Dla osób, które nie pracują przy biurku w pozycji stojącej (co wydaje się być najlepszym rozwiązaniem i chyba najdroższym patrząc na niektóre ceny Walkstation ;) proponuje zapoznać się siodłami albo tak jak wspomniał przede mną Grzesiek z piłkami :)

 4. Dzięki za feedback!
  Faktycznie jakość pozostawia wiele do życzenia. Krzysiek Śmigiel (obrabiający dźwięk) i tak zrobił tutaj cuda, bo w oryginale było… dużo gorzej. Niestety na jakość nagrania Gościa nie mam żadnego wpływu. Mimo to postanowiłem odcinek opublikować, bo temat wydawał mi się interesujący. Nie pozostaje chyba nic innego jak zaplanować w przyszłości ponowne poruszenie tej kwestii, z inną osobą i z trochę innej perspektywy :).

 5. Robert Skarżycki on

  Niestety, zgadzam się z przedmówcami – jakość dźwięku spowodowała, że nie byłem w stanie słuchać tego odcinka (przynajmniej na razie próbowałem w sposób, w jaki zazwyczaj słucham, czyli w samochodzie; może na słuchawkach albo w domowym zestawie audio będzie lepiej). Zauważyłem, że jakość dźwięku sporo różni się pomiędzy odcinkami – to oczywiście zależy od sprzętu audio rozmówcy i na to oczywiście nie masz wpływu. Proponuję jednak na przyszłość np. tydzień przed rozmową zrobić krótki test jakośći sprzętu-połączenia. W sumie lepiej gdyby miało się okazać, że nagranie się opóźni, bo rozmówca musi pożyczyć lepszy mikrofon i trzeba przełożyć nagranie o tydzień, niż gdy po nagraniu okazuje się, że jest bieda i nie bardzo da się cokolwiek odratować. A szkoda, bo temat naprawdę zapowiadał się cieakwie.