fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
HOT / 3 minut

DevTalk #105 – O SAP z Pawłem Wiejkutem


04.11.2019

Untitled_small-1Możliwe, że enigmatyczny akronim SAP mignął Ci gdzieśtam kiedyśtam. Może wiesz, że jest związany z ogarnianiem zasobów w przedsiębiorstwach. A może obiło Ci się o uszy, że SAP jest nudny, ale można na nim zbić kokosy? Dziś zweryfikujesz swoją wiedzę, bo goszczę Eksperta w tej dziedzinie. Poznaj Pawła!

Paweł Wiejkut jest SAP ABAP BW Developerem. Swoją przygodę z SAP rozpoczął w 2016 roku i od tego momentu pracuje też przy module Business Warehouse. Jego pasją jest poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności w zakresie ABAPa , HANY i innych rozwiązań z zakresu Big Data w świecie SAP. Po godzinach wykłada na jednej z uczelni wyższych i lata dronem. Jest fanem społeczności skupionej wokół SAP. Kiedy kalendarz pozwala, pojawia się na dedykowanych eventach. Ciekawe SAPowe odkrycia publikuje na swoim blogu.

Odpowiemy na pytania:

  • Czy SAP to “tylko” kasa i nuda?
  • Czym jest SAP, a czym ABAP?
  • ABC SAPa: w czym się programuje, jakich narzędzi się używa?
  • Ile w tym wszystkim klikania a ile programowania?
  • Jak wygląda typowy task dla programisty SAP?
  • Czy są „freelancerzy” SAP?
  • Ile osób zwykle liczy zespół?
  • Czy naprawdę tak ogromne zapotrzebowanie? (czytaj: ile można zarobić?)
  • Czy możesz się nauczyć SAPa w domu?
  • I najważniejsze: czy SAP jest fajny?

Cóż więcej mogę powiedzieć? Słuchaj, bo masa informacji czeka na Ciebie!

PS. Podobał Ci się ten odcinek? Zostaw gwiazdkę i opinię na iTunes! Będę dozgonnie wdzięczny!

Wiesz, co zrobić… PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ŁukaszPeter the Caviar EaterS-AppJanekgrzesiek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Notify of
Barbara
Barbara

Z jednej strony pytanie „czym jest sap” -sugerujące ze będzie to zrodlo podstawowych informacji a z drugiej strony zupełnie nieznane pojęcia/ skroty myślowe rzucane w trakcie wypowiedzi. Dla kogoś chcącego zacząć prace z SAP odcinek bardzo zniechęcający.

grzesiek
grzesiek

Szacunek za wystep, ale kolega mocno miesza:) i fakt, duzo rzucanych nazw “branzowych” bez zadnego lub dobrego wyjasnienia, oraz troszke pewnie nie zamierzonych “klamstw”. Fajniej byloby jednac posluchac kogos z 10+ lat doswiadczenia. Pozdrawiam.

Janek
Janek

Człowiek kosmicznie namieszał, zniechęcił i nic nie wyjaśnił. Nie ma pojęcia o zarobkach i rynku freelancerów w obszarze SAP. Proponuję follow-up odcinka z człowiekiem 10+ w SAP, jak już wspomniał Grzesiek w swoim komentarzu. Pawłowi zbyt dużo “wydaje się”. Myślę, że przed Pawłem jeszcze dłuuuuga droga rozwoju w SAP i życzę powodzenia.
BTW kluczowym tematem w SAP jest znajomość niemieckiego, o czym Paweł nie wspomniał. Dzisiaj może już nie “must have”, ale ciągle bardzo przydatna.
Pozdrawiam

S-App
S-App

Ja także posłuchałem z ciekawości, bo sam pracuję w SAP, aczkolwiek mam takie samo wrażenie jak osoby piszące wcześniejsze komentarze – sporo branżowych słów, które ciężko zrozumieć osobie nie pracującej z tą technologią wcześniej. Z drugiej strony, będąc zupełnie szczerym: jeżeli ten odcinek Cię zniechęcił do pracy w SAP to pewnie nawet i dobrze, bo to nic fajnego, serio. Dokumentacja jest bardzo słaba, znalezienie jakiegokolwiek dobrego tutoriala graniczy z cudem. W dużej mierze przypadków pracujesz z osobami spoza naszego kraju, które albo udają że coś robią albo po prostu nie ogarniają (specjalnie nie wymieniam nacji ale pewnie każdy wie o… Read more »

Peter the Caviar Eater
Peter the Caviar Eater

Ciekawy odcinek. Teraz czekam na wywiady z ludźmi pracującymi w technologiach takich jak: Dynamics 365, Office 365 (Sharepoint, yeah!), Oracle Fusion lub SiteCore, itp. Ogromna ilość ludzi na rynku pracuje przy integracji/programowaniu/rozszerzaniu wyżej wymienionych (lub podobnych) systemów, a mam wrażenie że w tak zwanym community jest to grupa zupełnie niewidoczna (pomijana (?) z uwagi na to, że technologie te nie są wystarczająco “cool”).

Ile można słuchać o konteneryzacji, mikro-serwisach i kolejnych JavaScriptowych frameworkach ;)

Łukasz
Łukasz

Niestety kolega nie wspomniał o najważniejszej dla mnie rzeczy przy pracy ogólnie z SAP… znajomości wszelakich procesów biznesowych. Finanse i kontroling, zakupy, sprzedaż, logistyka , produkcja itp. Jeśli interesujesz się w przypadku R3 lub S4 wielkim biznesem albo w przypadku B1 małym i średnim, to możesz śmiało próbować swoich sił. Bez tej chęci wiedzy o działaniu od kuchni wielkich korporacji czy firm i zwiększaniu ich produktywności, wydajności i wyników finansowych lepiej chyba dać sobie spokój i zająć się wodotryskami takimi jak front end itp. Może zabrzmiało zbyt pompatycznie ale ja tak czuje ten system.

Moja książka

Facebook

Zobacz również