fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
HOT / 3 minut

DevTalk #105 – O SAP z Pawłem Wiejkutem


04.11.2019

Untitled_small-1Możliwe, że enigmatyczny akronim SAP mignął Ci gdzieśtam kiedyśtam. Może wiesz, że jest związany z ogarnianiem zasobów w przedsiębiorstwach. A może obiło Ci się o uszy, że SAP jest nudny, ale można na nim zbić kokosy? Dziś zweryfikujesz swoją wiedzę, bo goszczę Eksperta w tej dziedzinie. Poznaj Pawła!

Paweł Wiejkut jest SAP ABAP BW Developerem. Swoją przygodę z SAP rozpoczął w 2016 roku i od tego momentu pracuje też przy module Business Warehouse. Jego pasją jest poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności w zakresie ABAPa , HANY i innych rozwiązań z zakresu Big Data w świecie SAP. Po godzinach wykłada na jednej z uczelni wyższych i lata dronem. Jest fanem społeczności skupionej wokół SAP. Kiedy kalendarz pozwala, pojawia się na dedykowanych eventach. Ciekawe SAPowe odkrycia publikuje na swoim blogu.

Odpowiemy na pytania:

  • Czy SAP to “tylko” kasa i nuda?
  • Czym jest SAP, a czym ABAP?
  • ABC SAPa: w czym się programuje, jakich narzędzi się używa?
  • Ile w tym wszystkim klikania a ile programowania?
  • Jak wygląda typowy task dla programisty SAP?
  • Czy są „freelancerzy” SAP?
  • Ile osób zwykle liczy zespół?
  • Czy naprawdę tak ogromne zapotrzebowanie? (czytaj: ile można zarobić?)
  • Czy możesz się nauczyć SAPa w domu?
  • I najważniejsze: czy SAP jest fajny?

Cóż więcej mogę powiedzieć? Słuchaj, bo masa informacji czeka na Ciebie!

PS. Podobał Ci się ten odcinek? Zostaw gwiazdkę i opinię na iTunes! Będę dozgonnie wdzięczny!

Wiesz, co zrobić… PLAY!!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Notify of
Barbara
Barbara

Z jednej strony pytanie „czym jest sap” -sugerujące ze będzie to zrodlo podstawowych informacji a z drugiej strony zupełnie nieznane pojęcia/ skroty myślowe rzucane w trakcie wypowiedzi. Dla kogoś chcącego zacząć prace z SAP odcinek bardzo zniechęcający.

grzesiek
grzesiek

Szacunek za wystep, ale kolega mocno miesza:) i fakt, duzo rzucanych nazw “branzowych” bez zadnego lub dobrego wyjasnienia, oraz troszke pewnie nie zamierzonych “klamstw”. Fajniej byloby jednac posluchac kogos z 10+ lat doswiadczenia. Pozdrawiam.

Janek
Janek

Człowiek kosmicznie namieszał, zniechęcił i nic nie wyjaśnił. Nie ma pojęcia o zarobkach i rynku freelancerów w obszarze SAP. Proponuję follow-up odcinka z człowiekiem 10+ w SAP, jak już wspomniał Grzesiek w swoim komentarzu. Pawłowi zbyt dużo “wydaje się”. Myślę, że przed Pawłem jeszcze dłuuuuga droga rozwoju w SAP i życzę powodzenia.
BTW kluczowym tematem w SAP jest znajomość niemieckiego, o czym Paweł nie wspomniał. Dzisiaj może już nie “must have”, ale ciągle bardzo przydatna.
Pozdrawiam

S-App
S-App

Ja także posłuchałem z ciekawości, bo sam pracuję w SAP, aczkolwiek mam takie samo wrażenie jak osoby piszące wcześniejsze komentarze – sporo branżowych słów, które ciężko zrozumieć osobie nie pracującej z tą technologią wcześniej. Z drugiej strony, będąc zupełnie szczerym: jeżeli ten odcinek Cię zniechęcił do pracy w SAP to pewnie nawet i dobrze, bo to nic fajnego, serio. Dokumentacja jest bardzo słaba, znalezienie jakiegokolwiek dobrego tutoriala graniczy z cudem. W dużej mierze przypadków pracujesz z osobami spoza naszego kraju, które albo udają że coś robią albo po prostu nie ogarniają (specjalnie nie wymieniam nacji ale pewnie każdy wie o… Read more »

Peter the Caviar Eater
Peter the Caviar Eater

Ciekawy odcinek. Teraz czekam na wywiady z ludźmi pracującymi w technologiach takich jak: Dynamics 365, Office 365 (Sharepoint, yeah!), Oracle Fusion lub SiteCore, itp. Ogromna ilość ludzi na rynku pracuje przy integracji/programowaniu/rozszerzaniu wyżej wymienionych (lub podobnych) systemów, a mam wrażenie że w tak zwanym community jest to grupa zupełnie niewidoczna (pomijana (?) z uwagi na to, że technologie te nie są wystarczająco “cool”).

Ile można słuchać o konteneryzacji, mikro-serwisach i kolejnych JavaScriptowych frameworkach ;)

Łukasz
Łukasz

Niestety kolega nie wspomniał o najważniejszej dla mnie rzeczy przy pracy ogólnie z SAP… znajomości wszelakich procesów biznesowych. Finanse i kontroling, zakupy, sprzedaż, logistyka , produkcja itp. Jeśli interesujesz się w przypadku R3 lub S4 wielkim biznesem albo w przypadku B1 małym i średnim, to możesz śmiało próbować swoich sił. Bez tej chęci wiedzy o działaniu od kuchni wielkich korporacji czy firm i zwiększaniu ich produktywności, wydajności i wyników finansowych lepiej chyba dać sobie spokój i zająć się wodotryskami takimi jak front end itp. Może zabrzmiało zbyt pompatycznie ale ja tak czuje ten system.

Darek
Darek

Wcześniej tylko wydawało mi się że powinienem unikać SAP. Teraz wiem to na pewno

Ab Dul
Ab Dul

Wersyfikowanie.

Marian
Marian

A SAP to nie czasem skrót od System Against People?

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również