fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#74 – O C++ z KrzaQ


19.03.2018

krzaqW odcinku 74. schodzimy down, down, down. Aż do poziomu, który wielu jest dzisiaj obcy… a przecież wcale nie jest to znowu tak nisko.

Dzisiaj gościmy tajemniczego, acz legendarnego, KrzaQ. Tego dev-speca można poczytać na blogu polskim, blogu angielskim i poznać bliżej na programistycznym Slacku. A na Twitterze: @krzaq2.

Zajmujemy się specjalnością KrzaQ, czyli językiem C++. Były już odcinki tematyczne o Ruby, Pythonie, .NET czy PHP, czas na coś bardziej… hardkorowego? :)

Dzisiaj dowiecie się co w C++ jest dzisiaj prawdą, a co mitem. Dlaczego warto się C++ bać… czy może wcale nie warto? Za co ten język może nas ugryźć, a gdzie spokojnie można go pogłaskać.  Dodatkowo: gdzie tak naprawdę wykorzystuje się dziś C++? I co robić, jeśli chce się znaleźć pracę jako programista tego języka? A jako bonus: nieco historii!

Nie ma co, solidny kawał wiedzy.

Jak zwykle zapraszam do odwiedzin devtalk.pl/itunes i zostawienia kilku śladów po sobie ;).

PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

0 0 votes
Article Rating
6 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
6 years ago

Cześć Maciek,
Kolejny super temat i jutro jadę w trasę, więc z pewnością wysłucham. Natomiast chciałem zapytać, kiedy ukaże się druga część podcast z Kamilem Lelonkiem? Z góry dzięki za odpowiedź! :)
Pozdrawiam

SS
SS
6 years ago

Bardzo ciekawa rozmowa!
Oprócz wspomnianych zastosowań chyba mogę dodać jeszcze, że C++ jest też często używany w nauce. Umożliwia napisanie kodu, który działa szybko, co jest istotne przy rozwiązywaniu numerycznym równań, liczeniu całek itp. W pracy naukowej właśnie zazwyczaj korzystam z cudzych kodów napisanych w tym języku albo piszę w nim swoje. Tutaj ten język ma się nadal dobrze i chyba popularność mu nie spada :) Zdarzało mi się używać też pythona, jednak często było on znacznie wolniejszy pomimo kompilacji (cython) i w końcu i tak większość albo cały kod musiał być przepisany do C++, zwłaszcza że trzeba było powtarzać np. te same obliczenia z różnymi wartościami parametrów wielokrotnie.

etmoon
etmoon
6 years ago
Reply to  SS

Witam,

chciałbym dowiedzieć się w jakiej dziedzinie/ach nauki C++ jest popularny skoro ma Pan duże doświadczenie w pisaniu kodów numerycznych w tym języku. Osobiście również zajmuję się nauką i pisaniem kodów numerycznych jednak moje doświadczenie jest inne ponieważ głównym językiem,
w dziedzinie, którą ja się zajmuje, zajmuje Fortran (standrad 77 i 90+) oraz python (raczej do przetwarzania wyników obliczeń numerycznych + Machine Learning).

Pozdrawiam i życzę owocnych obliczeń

Piotr Bocian
Piotr Bocian
6 years ago

Jeszcze jedna branża – systemy operacyjne – Intel Gdańsk
Kolejną branżą gdzie C++ jest intensywnie używany to systemy operacyjne. Np kernel windowsa (wraz ze sterownikami urządzeń) jest napisany w całości w C/C++ a w Polsce dużym pracodawcą, który daje pracę w tej dziedzinie jest m.in. Intel z oddziałem R&D w Gdańsku (ok. 2000 pracowników).
Zainteresowanych odsyłam do intel.com/jobs oraz zapraszam do kontaktu mailowego [moje_imie.nazwisko@intel.com]

Tadek
Tadek
6 years ago
Reply to  Piotr Bocian

Nie tylko Intel. C/C++ można także znaleźć we Wrocławiu i Krakowie w firmie Nokia ;) tam się ma bardzo dobrze :)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również