DevTalk#54 – O debuggowaniu i profilowaniu z Pawłem Łukasikiem

16

Paweł ŁukasikW odcinku numer 54 nie ma zmiłuj. Zagrzebiemy się w tym, co konieczne i – zwykle – nielubiane. Zadania specjalne dla dev-komandosów.

Takiego komandosa udało się dorwać. Specjalistę, który to LUBI! Znany i lubiany Paweł Łukasik! Programista, założyciel firmy Octal Solutions. Tata portalu dotnetomaniak.pl, jeden z organizatorów spotkań Wrocławskiej Grupy .NET (wrocnet). A od niedawna także… jeden z dwóch prowadzących nowy podcast programistyczny Ostra Piła! Oprócz tego prelegent, blogger i… możliwe, że coś pominąłem :). Na Twitterze: @pawel_lukasik.

Temat dzisiejszej rozmowy, po tak groźnym wstępie, musi zmrozić. Bo kto – oprócz Pawła ;) – ekscytuje się na myśl o… debuggowaniu? Albo profilowaniu? Czyli czynnościach ewidentnie udowadniających, że “ojej, ale napisałem słaby kod”.

Z tego odcinka dowiesz się CO TO i PO CO TO. Kiedy się przydaje, do czego służy. JAK się do tego zabrać. Jakie są TYPY profilowania, po co czasami otrzymujemy te magiczne pliki PDB i … itede.

I jak zwykle: będzie mi niezmiernie miło, jeśli znajdziesz minutę na zostawienie oceny na iTunes: http://devtalk.pl/itunes. To pomaga.

PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

16 Comments

 1. Bardzo ciekawy materiał, dzięki, sporo się dowiedziałem i zachęca do dalszego zgłębiania wiedzy.

 2. Ciekawe, ale mam “pretensje” do prowadzącego :) Przez większą część odcinka Paweł nie miał szans rozwinąć skrzydeł i gdyby nie jego własna inicjatywa na koniec, to miałbym przeświadczenie, że wyszedł słaby odcinek z chłopakiem, który nie do końca wie dlaczego się tam znalazł. Zamiast tego inicjatywa Pawła spowodowała przyspieszenie na sam koniec i bardzo fajnie to wyszło. Wydaje mi się, że to co mówię przy każdej okazji – za krótkie odcinki napędzane mitycznym brakiem czasu, znów tutaj zaatakowało. Dobra robota Paweł.

  • Hej,

   Dzięki. Cieszę się, że chociaż końcówka była ok :)

   Sądzę, że początek często może być niemrawy bo trzeba się rozkręcić :)

   • Maciek, nie odbieraj moich komentarzy jako przyganę. Po prostu jest to jeden z punktów widzenia, odrobinę bardziej krytyczny od pozostałych. Nadal jestem Twoim słuchaczem :>

   • Paweł,
    Ale bynajmniej :). Aż ten odcinek sobie któregoś razu sam przesłucham (czego zwykle nie robię) żeby zobaczyć o co chodzi. Więc dzięki za feedback.
    A odnośnie czasu trwania to odpisałem tez na fejsie: m.in. z Twojego powodu odcinki są znacząco dłuższe od kilku miesięcy! ;)

 3. Serdecznie dziękuję za danie mi szansy bycia “spiritus movens” :) Rzeczywiście, z długością jest coraz lepiej. Dodatkowo, co bardzo mi się podoba i co powiedziałeś w odcinku o stresie – gdy pytania się wyczerpują, pytasz się gościa czy chce coś dodać i on wtedy zazwyczaj chce i jeszcze ciekawe rzeczy idą. Jest OK.

 4. Pingback: DevTalk#57 - O Garbage Collectorze z Konradem Kokosą | devstyle.pl | Maciej Aniserowicz