DevTalk#51 – O PHP z Mariuszem Gilem

17

Mariusz GilPo przekroczeniu magicznej granicy, dotarliśmy do 51. odcinka! A w nim… NOBODY EXPECTS SPANISH INQUISITION!

Drugą pięćdziesiątkę DevTalka otwiera Mariusz Gil: programista, architekt, współzałożyciel Source Ministry. Możecie go spotkać na wielu krajowych i światowych scenach. Na Twitterze: @mariuszgil.

A o czym rozmawiamy? O ten temat prosiliście od dawna, wielokrotnie. I często nazwisko Mariusza padało od razu jako sugestia rozmówcy. Z Mariuszem poznaliśmy się w Bottedze już kilka lat temu, więc nie było trudno się dogadać. I tak narodziła się rozmowa o PHP!

Ci, którzy w PHP siedzą na co dzień, dowiedzą się o wielu dobrych praktykach w tym języku i technologiach z nim związanych. A ci, którzy z politowaniem pokiwali głowami i skrzywili się z nikłym uśmiechem… uważajcie, bo Wasz pogląd na pehapa zmieni się podczas tej godziny, znacząco.

PHP jako śmieszek, chłopiec do bicia? Oooooo NIE!
PHP i DDD, CQRS, testowanie, Event Sourcing, … ? No właśnie: to już bliżej!

PLAY ‘n’ ENJOY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

17 Comments

 1. PHP krytykują głównie Ci, którzy mieli z nim styczność przy wersji PHP4. “Siódemka” jest już naprawdę dość dopracowana.

  • Bartosz Lewandowski on

   Michał, ja myślę, że jest jeszcze inaczej. PHP krytykują głównie Ci, którzy w ogóle nie mieli z nim styczności :)

 2. PHP nie ma wsparcia dydaktycznego – w zeszłą niedzielę uczestniczyłem w wykładzie dot. Aplikacji Internetowych na których wykłądowca zestawił prosty skrypt hello world w którym był wstrzyknięty echo do kody HTML a kontrprzykłądem w Javie była klasa dziedzicząca po servlecie. Dwa światy, takie porównanie zniechęca już na starcie studentów. Poza tym dowiedziałem się o frameworkach które uczą na studiach, są nimi Spring i Symfony 1.4 !!! Tak wersja 1.4 – lata świetlne, wręcz zniewaga i znowu skuteczne odstraszanie studentów od PHP. Wykłąd w którym uczetniczyłem odbywał się na Politechnice Gdańskiej.

  • Taki przykład powinien odstraszać wyłącznie do wykładowcy.
   Osoba Mariusza Gila pokazuje chyba, że PHP jednak ma wsparcie dydaktyczne skoro osoby takie jak On prowadzą szkolenia.

   • Mówiąc o dydaktyce miałem na myśli uczelnie. Szkolenia wiadomo mają spoore wsparcie, jednakże młodzi programiści wychodzący ze studiów na dzień dobry mają wstręt i potem trzeba ich nawracać albo rynek ich weryfikuje.

   • Jak chyba po większości kierunków. Niedawno gadałem z dyrektorem szkoły mechanicznej (jakieś technikum) i oni robią kursy programowania maszyn CNC na które przychodzą absolwenci politechniki. WTF???
    A na tej politechnice też są maszyny CNC i mogliby się nauczyć w czasie studiów tylko im się nie chce. Zaczyna im się chcieć ja zaczynają szukać pracy. Okazuje się, że jako inżynierowie są tak słabi, że jedyne co mogą robić to praca “technika” a i to po przeszkoleniu.

  • Jacek Polański on

   Też byłem na tym wykładzie :P
   Między innymi to ja mówiłem o tym, że uczyli na Symfony 1.4, ale to było 6 lat temu ;)
   Politechnika Gdańska w ogóle nie skupia się na PHP. Tam jest głównie .NET, ponieważ większość studentów ląduje na stażu w Intelu. Z drugiej strony, po co mają uczyć PHP? Jak umiesz C, C++, C#, Javę to PHP nie będzie problemem.

   No i druga sprawa jest taka, że nie ma czegoś takiego jak “uczą”. Oni wymagają. Sam się masz nauczyć jak chcesz zdać.

 3. Pingback: Czy warto uczyć się PHP? - Notatki Programisty

 4. Krystian on

  Cześć,
  mam pytanie o kwestię zupy i Laravela (w podcaście pada opinia o frameworku, jakoby był napisany niezgodnie ze sztuką).

  Właśnie mam zamiar się go pouczyć, a gość odcinka trochę uszczypnął temat nie dając dokładniejszych wyjaśnień, co pozostawia mnie niepewnym czy to będzie dobrą decyzją.

  Czy ktoś jest w stanie trochę bardziej naświetlić temat?

  • Jacek Polański on

   Polecam poczytać na PHPers na facebooku. Tam już kilkanaście razy był ten temat poruszany. Zawsze wynikał z tego shitstorm ;p
   Lepiej poucz się Symfony.

   • Bartosz Lewandowski on

    U Krzyśka Stanio na kanale był taki temat poruszony w komentarzach, zapytałem tam co nie tak jest z tym Laravelem, jeden z Panów udzielił mi solidnej odpowiedzi, wtedy jeszcze jej nie rozumiałem i pytałem dalej. Teraz już mi nieco lepiej :D

    https://www.youtube.com/watch?v=K3-t_EHRL5w

  • Mariusz Gil on

   Krystian, rozwinę trochę temat… Autorzy Laravela nie przejmują się za bardzo dobrymi praktykami, wzorcami, SOLID-em, semantic versioningiem, etc. Na Githubie i na forach jest sporo kłótni o to. Z mojej perspektywy, tzn. osoby, która czasem musi odpowiadać za soft utrzymywany latami, nie jest to więc framework, na którym pozwoliłbym zbudować dużą aplikację.

   Natomiast do projektów typu fire-and-forget, bo to jest np. stronka konkursu z formularzem pod spodem i jakimiś prostymi funkcjonalnościami, dlaczego by nie.

   Natomiast niezależnie jaki framework jest w użyciu, jeśli domena pod spodem jest złożona, podejście framework-less wydaje się być i tak najbardziej sensownym ;)

   • Trochę stanę w obronie Laravela i nie zgodzę się, że jest on tylko do projektów “fire-and-forget”. Zarówno na Laravelu jak i na Symfony (i każdym innym frameworku) można napisać szit jak i dobry kod, wszystko tak naprawdę w rękach programisty :)

    Faktem jest, że w Laravelu (szczególnie w wersji 4) mocno nagięto wiele zasad/wzorców itd., z drugiej strony widziałem wiele projektów napisanych w Symfony kompletnie bezmyślnie. Laravel jest frameworkiem użytecznym ale nie doskonałym. Nie do końca rozumiem ten wszechobecny hejt (głównie na polskich kanałach) na niego, podczas gdy cały czas utrzymuje się czołówce frameworków PHP.

 5. Była tu mowa była 8GB do ściągnięcia w przypadku VS. Chciałem zainstalować VS 2017. Wyliczyło mi 48 GB a wcale nie zaznaczyłem wszystkiego :)