fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#16 – O karierze programisty z Pawłem Zdziechem


18.05.2015

pawel-zdziech

Szesnasty odcinek to “meta-dev talk” :). Paweł Zdziech, rekruter od X lat, dzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie zawodu programisty i naszej dev-kariery. Po przesłuchaniu odcinka zachęcam odwiedzić blog Pawła: http://rekrutacyjny.blogspot.com gdzie… jeszcze więcej na ten temat!

A w odcinku usłyszycie odpowiedzi na pytania takie jak… Czy programiści to primadonny? Czy rynek kiedyś nasyci się programistami? Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Jak napisać CV? Czy warto iść na studia? Jak częste zmiany pracy wpływają na wizerunek programisty na rynku pracy? I… wiele więcej :)

Konkurs: dzielcie się swoimi uwagami w komentarzach do tego posta – temat jest raczej gorący :). Jedna z komentujących osób otrzyma książkę “C# 6.0 i MVC 5. Tworzenie nowoczesnych portali internetowych”. Może nawet z autografem, gdyż jest to autorski egzemplarz zaoferowany przez jednego z autorów: Krzysztofa Żydzika :). Dzięki Krzysiek!

Ogłoszenie: jeśli jeszcze nie słyszeliście o devWarsztatach to z nieskrywaną przyjemnością odsyłam Was na http://devwarsztaty.pl. Świetna inicjatywa Gutka, trzymam kciuki!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Notify of
xunaix
xunaix

wpisy sprzed 6 lat to już prawie prehistoria :P

Paweł
Paweł

bardzo dobry odcinek(jak i wszystkie inne :)), dużo można się dowiedzieć na co zwrócić uwage w rozwoju kariery jak dla studenta

Kaczus

Bardzo ładnie wspomniane o programistach “primadonnach”, a co o rekruterach, którzy 1) podają błedne wymagania 2) nie są skłonni przed zaproszeniem na rozmowę podac widełek płacowych na stanowisku.

Marcin
Marcin

Marciek, szacuneczek za fajny program:)

pawelek
pawelek

@Kaczus -> trochę się zgadzam. Niektórzy rekruterzy idą na łatwiznę: “Mam dla Pana propozycję, proszę wysłać mi CV, numer telefonu, imię psa i rozmiar stanika żony, i wtedy możemy porozmawiać…”. Wtedy jestem jak primadonna :) @Maciej Czemu ludzie nie porównują programistów do lekarzy czy prawników? BO lekarz czy prawnik musi mieć skończone 6 lat studiów + 4 lata praktyki czy tam stażu by pracować = 10 lat. Jakby 40 latek chciał się przekwalifikować to w wieku 50 mógłby podjąć pierwszą pracę. By pracować jako programista można przerobić parę tutoriali i się trochę zaangażować = 0,5 roku by podjąć pierwszą pracę… Read more »

Grzegorz Kotfis
Grzegorz Kotfis

Dzięki za kolejny odcinek – bardzo aktualny temat jak dla mnie :) coś jest na rzeczy z tym okresem około wakacyjnym. Po wysłuchaniu tego odcinka nasunęło mi się kilka pytań jak wygląda sytuacja od strony kandytata. Tutaj to rekruter nas prześwietla ale kandytat także w pewien sposób powinien sprawdzić firmę. Nie wiem czy nadaję się to na dyskusje do tego odcinka ale na co zwrócić uwagę szukając nowej firmy, o co pytać na rozmowie? Poza takimi logistycznymi rzeczami jak miejsce to przychodzi na myśl branża, rodzaje projektów, technologie. No chyba, że ktoś ma tylko jedno pytanie do przyszłego pracodawcy: Ile… Read more »

asfasdfasdf
asfasdfasdf

masy programistow poszukujacych pracy?

yyy

chyba sie panu pomylilo, masy firm poszukujacych jak tu zwabic dobrego programiste za gowniane polskie stawki typu 8tys. zl netto

nsgrdnsfg
nsgrdnsfg

Mnie zawsze interesuje schizofrenia HRu i firm wszelakich Na studiach zawsze bylo tak ze bylo 90% leniwych sredniakow z 3kami i 10% tych co im sie chcialo Jak mozna porownac 5letnie doswiadczenie takiego sredniaka to 2 letniego doswiadczenia kogos komu sie chcialo. Po co pisac cos o latach doswiadczenia czy to nie forma sztuczna aby tylko tym dobrym nie dac wiecej pieniedzy na start. ? Buta ludzi nie bierze sie z pustki. 1. przez lata polski pracownik byl traktowany jak smiec – doslownie, w kazdej dziedzinie gospodarki nagle okazalo sie ze w IT sie nie da, juz bo sie dalo.… Read more »

Jarek S.
Jarek S.

Bardzo fajny odcinek, to jest bardzo dobry pomysł przeplatać odcinki techniczne i nie techniczne. A co do tematu to brakowało mi poruszenia kwestii wieku programisty, czyli jak rekruterzy patrzą na developera który ma 35+ lat albo 40, myślę że niedługo większość doświadczonych developerów stanie przed dylematem, co robić na ostatniej prostej przed 40stką. Czy ktoś w polsce będzię chciał takiego programistę ?

Paweł
Paweł

Interesujący odcinek. Jutro mam swoją pierwszą rozmowę o pracę sporo mądrości usłyszałem w tych prawie 40 minutach :)
O ubiorze też ciekawe. Pójdę więc bez garnituru i sprawdzę.

eR
eR

Ciekawe informacje z drugiej strony barykady :) Szkoda, że trochę gorszy dźwięk po stronie Pawła

j
j

Jarek S. w przypadku poważnych firm wiek nie ma znaczenia. Jeśli człowiek reprezentuje sobą dobre kompetencje techniczne i te zarazem jest dobry w kwestiach interpersonalnych – to nie ma żadnych obaw co do wieku. Społeczeństwo się starzeje. IT to coraz popularniejszy kierunek studiów, jednać wciąż jest to starzejąca się grupa (jak każda grupa zawodowa w PL). Na porządku dziennym będziemy mieli zespoły o średnim wieku 35 lat, potem 45 i 55. Tak to wygląda na zachodzie, w krajach które już dopadł syndrom niskiego przyrostu urodzeń. Także nie ma się co przejmować wiekiem, jeśli tylko ktoś śledzi trendy i stara się… Read more »

R
R

Dzisiejszy odcinek bardzo sympatyczny i na luzie. Ciekawe skąd się bierze to ze akurat w czerwcu tyle zmian, czyżby polska wiosna budziła nie tylko drzewa ale też programistów z zimowego snu? :) Bardzo dobre pytanie @nsgrdnsfg. “Jak mozna porownac 5letnie doswiadczenie takiego sredniaka to 2 letniego doswiadczenia kogos komu sie chcialo. Po co pisac cos o latach doswiadczenia czy to nie forma sztuczna aby tylko tym dobrym nie dac wiecej pieniedzy na start. ?” Jestem mega ciekaw odpowiedzi @Maciej i @Pawel. Dodam ze mnie również wkurza to, jak duża różnica jest w zarobkach w pl i na zachodzie mimo ze… Read more »

R
R

@Maciej i @Pawel Ostatnio czytałem bardzo fajny tekst link. Jestem pod wrażeniem jak dobrze zadane pytania są. Dzięki nim na pewno można odsiać jQuery developera od js developera. Zastanawiam się jakie Wy wybralibyście pytanie, dokładnie 5 pytań do developera przy rekrutacji do firmy w której pracujecie?

asfgasdfgas
asfgasdfgas

2) 8k netto to gówniana stawka? moim zdaniem nie szczegolna, typowa stawka dla kolesia z banku ktory nagania klientow na kredyty albo sprzedawca nieruchomosci, handlarz chinskimi ubraniami, sredni warzywniak – to sa podobne zarobki nikt mi nie wmowi ze 2k euro za lata poswiecone na nauke i nie tylko w pracy ale i po pracy, sleczenie kosztem oczu zdrowia i rodziny warte jest 8h, szczegolnie ze bardzo wiele osob jest po tym zniszczona psychicznie gorzej niz od przezucania lopata wegla, wielu nigdzie nie awansuje a po 50tce to juz tak coraz gorzej z byciem devem, a gdzie rodzina itp. 3)… Read more »

asfgasdfgas
asfgasdfgas

zeby nie byc goloslownym odnalazlem ogloszenie http://www.wykop.pl/wpis/10970242/znajomy-rekruter-szuka-osob-na-stanowisko-software/ wykop to wiadomo gimbaza ale akurat ten osobnik ktory wstawil to ogloszenie byl czolowym udzielajacym sie userem w pythonie i bardzo szanowanym dzis juz usunal konto tak wiec tak 2k euro to gowniana stawka obudzcie sie ludzie po IT to wasz czas, jak bedziecie sie dawac robic to potem bedziecie zalowac, rekruter za to ze z wami pogada i dostaniecie prace ma 500-3000 euro jesli popracujecie dluzej niz rok, dlatego rozmowca mial taki kiesiel w majtkach ze ktos odchodzi wczesniej, zwyczajnie nie dostawal wtedy 1000 euro za polecenie pozdrawiam i prosze o uzwanie… Read more »

asfgasdfgas
asfgasdfgas

przepraszam za brak akapitow, nie wiem czemu ale wasze www traktuje tekst, jako jeden zlepek a robilem specjalnie akapity :( mam znacznikami dawac?

java
java

narzekacie na stawki, że są niższe niż na zachodzie, ale ta tendencja nie dotyczy tylko branże IT. W Polsce, każdej profesji zarabia się mniej niż na zachodzie. Nie jesteście jedyną “poszkodowaną” grupą zawodową. Osobiście nie uważam, żeby to “poszkodowanie”, nasz kraj musiał się podnieść po wojnach i komunie, więc trzeba czasu, żeby wyrównać ze standardami europejskimi.

trackback

O karierze programisty z Pawłem Zdziechem

Dziękujemy za dodanie artykułu – Trackback z dotnetomaniak.pl

Piotr Kowalski
Piotr Kowalski

Na początek, bardzo fajnie się słuchało. Mój komentarz do poruszanych tematów: 1) Widziałem komentarz że 8000 netto to mała płaca. Polecam twórcy porozmawianie z osobami które muszą wyżywić rodzinę za najniższą krajową nie siedząc cały dzień przy klimatyzowanym biureczku :) 2) Studenci – sam jestem pracującym studentem I rozumiem złość młodych ludzi mówiących że to co jest na uczelni to stara wiedza. Jak wszędzie, zdarzy się że jest osoba z pasją I można z nią pogadać o nowościach a zdarzy się osoba która powie żeby nie uczyć się Joinów tylko zagnieżdrzać selecty bo tak jest pro. Może raczej system edukacji… Read more »

pawelek
pawelek

Ale tu “hejterów”. Dowiaduję się, że chyba za mało zarabiam :) Na następnej rozmowie muszę poprosić o znaczną podwyżkę :D W każdym razie, powyżej pewnej kwoty nie chodzi już o pieniądze, a raczej o fajną pracę. Stąd wydaje mi się to narzekanie – widać większość nie ma tych pieniędzy.
Co do zgarniania kasy przez “pośredników” – zakładam, że żeby być pośrednikiem, to się trzeba postarać i jednak mieć jakąś renomę, a załapać pracę zdalną za granicą wcale nie jest tak łatwo (a po załapaniu jednak wymusić by te pieniądze z umowy trafiały na Twoje konto :)).

Wojciech Brzózka
Wojciech Brzózka

Świetny odcinek! Osoba zainteresowana, może dowiedzieć się z niego całkiem sporo, zwłaszcza jeżeli nie uczystniczyła w dużej ilości rozmów kwalifikacyjnych, tym bardziej, że jest to wiedza pochodząca od osoby rekrutującej z dużym doświadczeniem. Dzięki również za link do posta Gutka o pisaniu CV. Mam taki komentarz do, jak to nazwaliście, primadonn IT. Otóż założyłem jakiś czas temu konto na LinkedIn i z moim doświadczeniem (kończę studia dopiero i mam 2 lata przepracowane w jednej firmie) otrzymuję, na oko, dwie nowe oferty pracy na tydzień. Nieraz taka oferta zaczyna się od pochwalenia naszego profilu przez osobę rekrutującą, często też podane są… Read more »

Damian
Damian

Połowa sukcesu na rozmowie rekrutacyjnej to przyjść w umytych włosach :D

Adrian Mularczyk
Adrian Mularczyk

Trafiłem tu przypadkiem z linku na goldenline. Bardzo interesowało mnie to jak rekruterzy patrzą na osoby często zmieniające pracę – czy to wada, czy zaleta. A także jak często należy ją zmieniać. Cieszy mnie, że w tym wywiadzie znalazłem odpowiedź na te pytanie. Ze swoją strony (jako programista), to bardzo irytuje mnie gdy firmy wiele obiecują na początku, a jak się przyjdzie do pracy i podpisze umowę, to nagle okazuje się, że to wcale tak pięknie nie wygląda. Jako przykład tutaj mogę podać, że na jeden rozmowie mówili, że w firmie pracuję się z najnowszymi technologiami, a okazało się, że… Read more »

Marcin
Marcin

Odnośnie wieku:
Sam jestem w zawodzie już ponad 20 lat i w porównaniu do młodszych kolegów, dostaje w przybliżeniu podobną ilość ofert (portale + fakt, że CV jakiś czas temu wysłałem do całkiem pokaźnej ilości firm), ale jest jedna znacząca różnica. U mnie, na pięć ofert, cztery to oferty zza zachodniej granicy , a ta jedna jest z Polski ale. prawie zawsze z zagranicznej firmy. U młodszych kolegów większość ofert to oferty z Polski.
Nie sadzę, żeby była to kwestia, tylko i wyłącznie umiejętności.

Wojciech Brzózka
Wojciech Brzózka

Maciej Aniserowicz,
Rozumiem, że nie o to chodzi, ale jak ktoś mało rozgarnięty, z krótkim stażem pracy i niedużym doświadczeniem będzie dostawał dużo takich propozycji, może w końcu sobie pomyśleć, jaki on to musi być dobry i, jak to się mówi, może mu uderzyć woda sodowa do głowy. :)
Dobry pomysł z tymi grupami! Że też nie pomyślałem o tym na ostatnim spotkaniu. Dzięki. :)

Adrian Mularczyk,
Dzięki, trafne spostrzeżenie ze startującymi projektami.

Miłosz Wiśniewski

Odcinek jak najbardziej na tak! Ciekawy rozmówca, nie ma ciszy, fajny temat, rady. :)

Max Dygasiewicz
Max Dygasiewicz

Ten artykuł powinien być pokazywany wraz z wywiadem na lekcjach przedsiębiorczości. Dowiedziałem się dzięki niemu więcej o tym jak napisać cv i jak kierować swoim życiem edukacyjno-zawodowym niż na wszystkich lekcjach przedsiębiorczości i wos-u razem wziętych. Bardzo spodobał mi się blog mam nadzieje że pojawi się na nim więcej tak rozwijających horyzont postów. Dzięki.

trackback

[…] O karierze programisty z Pawłem Zdziechem […]

Karol Pawłowski
Karol Pawłowski

Odcinek bardzo ciekawy ! Przydatny zwłaszcza osobom które rozpoczynają swoją karierę. Osobiście miałem doczynienia z rekruterami 7N i muszę przyznać, że znają się na rzeczy (nawet znają różnice między Java/Javascript, HTML/HTTP etc) ;] Czasem jednak też mam wrażenie, że niektóre firmy zbyt bardzo podchodzą do pracowników jak do zasobów a marketing korporacyjny przyćmiewa rzeczywisty obraz firmy.

Grzegorz
Grzegorz

Odcinek podobał mi się, ale obawiam się, że świat rekrutacji może być (poza brakiem kadydatów) zupełnie różny w zależności od regionu i narzędzi, więc trudno uogulniać coś w temacie płac, wymagań i oczekiwań kandydatów.

Grzegorz
Grzegorz

Trochę moich osobistych przemyśleń (ponad 15 lat płacą mi za kodowanie, Szczecin): Studia: * Dają podstawy teoretyczne — np. że liczby zmiennoprzecinkowe nie są dokładne i 0.1*10 nie musi dawać 10 — zadziwiające dla jak wielu młodych programistów jest to ciągle odkrycie. * Nie służą do nauczania się ,,najnowszych” technologii — gdy ja studiowałem narzekano, że nie uczą BDE, czyli… Borland Database Engine, tylko jakoś ogólnie o bazach danych (młodsi o BDE i Borlandzie można poczytać w Wikipedii). Wynagrodzenia: Zależy od miejsca, firmy i okoliczności. W Szczecinie wspomniane powyżej 8000pln netto to powyżej średniej z ofert jakie znam (ale bez… Read more »

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również