Cześć! 92. odcinek podcastu DevTalk wjeżdża na pełnym gazie!
Specjalizacją naszego dzisiejszego Gościa jest… krytyka. Ale taka wyjątkowa. Nie hejterstwo, ale krytyka konstruktywna, z klasą. Obszar tej specjalizacji to szeroko rozumiane “strony internetowe“.
Przez Państwem The One And Only Tomasz “Comandeer” Jakut!
Tomasz nie jest pospolitym “narzekaczem” na umiejętności dzisiejszych web-developerów, ale ekspertem w swojej dziedzinie. Z wykształcenia polonista, a teraz ekspert i autor świetnych tekstów na webkrytyk.pl. Nasza rozmowa nie będzie jednak kolejną pokrzepiającą serce historią od zera do super kodera, ale poważną rozkminą na temat kondycji polskiego internetu, od strony technicznej.
Tomek jest programistą JavaScript, który swoją przygodę z programowaniem zaczął od PHP wieki temu. Później przyszła fascynacja semantyką i dostępnością stron internetowych. Sieciowy konserwatysta, hejter Angulara i fanatyk Web Components.
Po naszej rozmowie dwa razy zastanowicie się, czy tego typu kawały o JavaScript was śmieszą:
“Po czym barman mówi: ‘Sukces, ale jeszcze nie jesteś gotowa’
Więc funkcja JavaScript wchodzi do baru”
Czekam na Twoje gwiazdki i opinie na iTunes! To bardzo motywuje :). Dzięki!
I… PLAY!!
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- Comandeer
- BrowserStack
- Standard ARIA
- XSS
- Content Security Policy
- web components
- frameworki JS
- Svetle
- standardy
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Kurczę, z tymi rozbieżnościami widoków na różnych urządzeniach to jest jakiś dramat przy tworzeniu stron, naprawdę. Nawet przy Flexie strona może się rozjeżdżać – np. wystarczy, że ktoś ma włączone powiększanie/pomniejszanie strony. Marzy mi się jakieś ujednolicenie.
Zgadzam się, strony rozjeżdżają się. Stosunkowo często można tego jednak uniknąć, zakładając, że skorzystamy z CMS (im popularniejszy tym lepiej), to strony są bardziej responsywne, lepiej się skalują. Z drugiej jednak strony pewne CMS są stosunkowo ciężkie, co wpływa negatywnie na szybkość ładowania i…. pozycję w Google.
A co ma sam CMS wspólnego z rozjeżdżaniem strony?
Głównie chodzi tutaj o style CSS.
Najpierw tworzy się strukturę (HTML), wygląd (CSS), dodaje się JS i wtedy trzeba się skupić na poprawnym wyświetlaniu strony. Dopiero później wdraża się to na CMSa (np. WordPress, Joomla).
A co sądzicie o strona opartych na WORDPRESSIE? :) Bo ostatnio miałam przyjemność styczności ale jak znalazłam templatke, następnie zajrzałam co jest w środku i głowa mi . Kombajn bez kółek – chyba ze ja się mylę i porostu natrafiłam na taki kod… Jakie macie zdanie na ten temat?