fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
7 minut

Białostocka Grupa Azure #05: A Little Party Never Killed Nobody


11.09.2018

Dzyń, dzyń!!!!! Jak minął pierwszy tydzień szkoły? Studenty przygotowane na kampanię wrześniową? A może Wam się upiekło i łapiecie ostatnie promienie letniego słońca przed powrotem na uczelnie i pisanie inżynierki? Przyznawać się, kto jeszcze jej nie zaczął?

No już już, spokojnie. Więcej Was nie będę dręczyła. Mam lepszy pomysł. Co Wy na to, aby zabrać Was w niezwykłą podróż? Gotowi? A więc geronimo!!

Sponsorem tej wycieczki jest 5. spotkanie Microsoft Azure User Group w Białymstoku. Wybierając się na nie, spotkała mnie mała niespodzianka. Święcie przekonana, że jak do tej pory widzimy się w Hacklagu, w ostatniej chwili zauważyłam, że lokalizacja uległa zmianie. A więc, szybka poprawka w Google Maps i jazda do Wielkiego Gatsbiego.

A teraz quiz muzyczno-filmowy. Czy ktoś wie, z jakiego filmu pochodzi tytuł dzisiejszego posta?

Konkurs!

Każdy, kto poprawnie odpowie na to pytanie w komentarzu oraz napiszą krótką recenzję wydarzenia programistycznego na którym ostatnio był, dostanie najlepszą na świecie zaślepka do kamery firmy devstyle enterprise :D.

Nawet FBI nie może jej złamać, sprawdzone info. Ale wracając do tematu.

Uff, zdążyłam. Punkt 18 byłam gotowa do pochłaniania wiedzy przygotowanej przez naszych miłych programistycznych dżentelmenów. Tego wieczoru gwiazdami mieli być nasi dobrzy znajomi, których już nie raz mogliśmy spotkać na białostockiej scenie. Przewodniczący grupy Rafał Hryniewski przywitał wszystkich przybyłych oraz poinformował, że najbliższe spotkania będą się odbywały w tym lokalu. Dla mnie bomba. Po tym wstępie oddał głos dla pierwszego prelegenta.

Azure Search – Zaawansowana wyszukiwarka w kilku krokach.

Ladies and gentlemen. Prosto z lokalnego podwórka, znany i lubiany Kacper Świsłowski z firmy Elastic Cloud Solutions. Można go spotkać zarówno jako słuchacza oraz prelegenta na grupie Azure i .Net. Zdolny i obrotny chłopak. Na tym spotkaniu postawił sobie nie lada zadanie. Otóż chciał pokazać przybyłym jak w kilku krokach, łatwo i przyjemnie zbudować przeglądarkę za pomocą portalu Microsoft Azure, Postmana oraz biblioteki Azure Search.

Pomysł na prezentację powstał w pracy. Kacper implementując zlecone mu zadanie stwierdził, że temat jest na tyle ciekawy aby zrobić z tego prezentacjo-tutorial. Kto wie, może kiedyś i my będziemy musieli stworzyć wyszukiwarkę w swoim projekcie i będziemy mieli do tego gotową instrukcję? Dzięki Kacper.

Jeżeli chodzi o samo wystąpienie, to muszę przyznać, że każda z opcji przedstawionej na prezentacji miała swoje plusy i minusy. Jak mówi sam autor, nie ma idealnego rozwiązania. Każda z metod pasuje do różnych problemów. Osobiście najbardziej przypadła mi do gustu opcja wyszukiwania w obrazie informacji na temat uchwyconych na nim osób. Ciekawe czy nasza twarzoksiążka już z tego korzysta? Również możliwość odnajdywania podobnych słów poprzez określenie ilości znaków, które mogą być “litrówką” w szukanym przez nas haśle. Zbawienie dla dyslektyków.

Co tu dużo mówić. Dobra prezentacja, której akompaniamentu dotrzymywały płynące z głośników swingi, jak najbardziej przypadła mi do gustu. Z niecierpliwością będę czekała i śledziła kolejne poczynania Kacpra jako prelegenta. A tymczasem nadszedł czas na krótką przerwę, w czasie której sponsor wydarzenia – firma Elastic Cloud Solutions – zaprosiła nas do zapoznania się z szeroka gamą napojów w barze. Dwa razy nie trzeba było nikomu tego powtarzać. A więc trunki w dłoń i siadamy do kolejnego wystąpienia.

Meet Gremlin – your guide through graphs in Cosmos DB

Guess who’s back, back again. Czy ktoś jeszcze nie słyszał o Rafale Hryniewskim, który podobnie jak jego poprzednik pracuje w firmie Elastic Cloud Solutions? Panowie z tyłu? A więc praca domowa dla Was: napisać rozprawkę na temat “Dlaczego Rafał Hryniewski wielkim programistą jest.”, minimum 250 słów. Dziękuję za uwagę.

Ale wracając do prezentacji. Czy ktoś z Was, tak jak ja, jest entuzjastą SQL i grafów? Jeżeli tak, to te wystąpienie przypadnie Wam do gustu, ponieważ mamy tu do czynienia z mieszanką wybuchową. Rafał już nie raz pokazał, że jest klasą samą w sobie. Świetna interakcja z publicznością, ciekawe przykłady wykorzystania oraz zabawne dema pokazują jego umiejętności nie tylko w zakresie programistycznym ale również interpersonalnym. Dzięki niemu temat, który wydawał się na początku wzięty z kosmosu (hehe), po kilku minutach stał się dla mnie czymś naturalnym. Pojawiło się również sporo pytań na które Rafał chętnie odpowiadał.

Gdy prezentacja dobiegła końca, ogłoszono krótką przerwę na konkurs. W czasie losowania można było zgarnąć jedyny i niepowtarzalny uścisk ręki prezesa grupy Azure lub bilet na najlepszą konferencję w calutkim kosmosie (koniec sucharów, obiecuję), czyli PROGRAMISTOK!!!  (pst.. 28-29 września jakby ktoś zapomniał).

I niestety, nadszedł czas na pożegnanie…

We don’t need no education

Miło było kolejny raz odwiedzić grupę Azurę, zwłaszcza w nowej lokalizacji. Mam nadzieję, iż pomimo powrotu na studia czy do szkół, nie zapomnicie o niej i będziecie ją odwiedzać. W imieniu organizatorów zapraszam Cię, drogi czytelniku, na skorzystanie ze świetnych prezentacji w luźnej atmosferze ze wspaniałymi ludźmi, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą. Na pewno Wielki Gatsby pomieści jeszcze większą ilość gości, a prelegenci dadzą z siebie jeszcze więcej na wystąpieniach.

0 0 votes
Article Rating
8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
5 years ago

Of course that ” The Great Gatsby ” :D
A spotkanie było super :) CosmosDB mocno idzie do przodu i fajnie sie rozwija :) AzureSerach w kombinacji Machine Learning i Cognitive tez fajnie ale dopiero początki zeby to na stałe umieścić gdzieś w produkcyjnych środowiskach :)

Rafal Hryniewski
5 years ago
Reply to  Kuba

A Search akurat działa u nas na prodzie i to bardzo, bardzo ładnie robi robotę. :)

KUBA
KUBA
5 years ago

Musze poszukac jakies przyklady wykorzystania w srodowisku produkcyjnym na wieksza skale :)

Nela
Nela
5 years ago
Reply to  Kuba

Brawo Kuba. Preferujesz odbiór osobisty na następnym programistycznym spotkaniu czy gołębiem pocztowym? :)

Kuba
5 years ago
Reply to  Nela

W poniedzialek w pracy :D

Łukasz
Łukasz
5 years ago

The Great Gatsby

Co do wydarzenia to ostatnio tylko youtube’owe nagrania z różnych spotkań przez brak czasu:P aktualnie na celowniku: .NET https://www.youtube.com/watch?v=cSpqs5MQ_hw

Czy są/będą do obejrzenia nagrania sesji?

Rafał Hryniewski
5 years ago
Reply to  Łukasz

Niestety póki co nie nagrywamy sesji.
Ale kto wie, kto wie.

Zawsze tez możesz zagadać w lokalnych grupach, ja tam chętnie pojadę i pokaże się na żywo. Czasem sam się wproszę, czasem zaproszą. ;) Kacper pewnie podobnie :)

Nela
Nela
5 years ago

Brawo Łukasz. Preferujesz odbiór osobisty na kolejnym programistycznym spotkaniu czy może gołębiem pocztowym? :)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również