DevTalk#67 – O depresji z Moniką Kotlarek

8

monika-kotlarekPrzedostatni odcinek w tym roku, czas na odrobinę… refleksji.

Do 67. odcinka zaprosiłem Monikę Kotlarek. Monika jest psychologiem zajmującym się – jak to psycholog – “trudnymi sprawami”. Od kiedy natknąłem się na nią w internetach, wiedziałem od razu: musimy nagrać odcinek DevTalk. I to właśnie na ten temat. Bardzo polecam poczytać jej blog i koniecznie dodać do obserwowanych na Twitterze: @psycholog_pisze.

Temat mamy poważny: depresja. Jak wiecie, w tym roku nieco zajmuję się takimi problemami w kontekście zawodu programisty. Bardzo zachęcam do przesłuchania tego odcinka, choć ja po zakończeniu rozmowy nie miałem nawet siły dograć intro i outro w zwykłej formie.


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

8 Comments

  1. Hej Maciek, jest mały problem z tym nr podcasta na itunes. Ok 30 minuty nie słychać co mówisz i jest cisza.

  2. Ciekawe… zainteresowania pojawiają się w wieku 30 lat. Myślałem, że wcześniej. Ale powiem Ci jedno, powinieneś był zaprosić psychiatrę, bo depresja to jest choroba psychiczna, faktycznie fizycznie wywołana przez zmiany w strukturze mózgu lub przez ukrytą chorobę. Nie ma to nic wspólnego z chandrą.

    • PoDepresji on

      Depresja to problem WIELOWYMIAROWY i może mieć bardzo różne podłoża. Może być tak jak Pan pisze czyli ukryte podłoże chorobowe, ale może też być podłoże psychologiczne typu ciężkie przeżycia życiowe (traumy z dzieciństwa, utrata bliskiej osoby itd). Może też być depresja endogenna (neurologiczna).
      Psychiatra i leki także grają w niej ważną rolę, ale de facto to nie oni pomogli mi się wyleczyć. Psychiatrzy przeważnie kończą swoją pracę na wypisaniu tabletki i tyle. Miałem depresję przez 13 lat, udało mi się z niej wyjść (nie muszę już brać leków i jestem szczęśliwy).

Leave A Reply