fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#67 – O depresji z Moniką Kotlarek


04.12.2017

monika-kotlarekPrzedostatni odcinek w tym roku, czas na odrobinę… refleksji.

Do 67. odcinka zaprosiłem Monikę Kotlarek. Monika jest psychologiem zajmującym się – jak to psycholog – “trudnymi sprawami”. Od kiedy natknąłem się na nią w internetach, wiedziałem od razu: musimy nagrać odcinek DevTalk. I to właśnie na ten temat. Bardzo polecam poczytać jej blog i koniecznie dodać do obserwowanych na Twitterze: @psycholog_pisze.

Temat mamy poważny: depresja. Jak wiecie, w tym roku nieco zajmuję się takimi problemami w kontekście zawodu programisty. Bardzo zachęcam do przesłuchania tego odcinka, choć ja po zakończeniu rozmowy nie miałem nawet siły dograć intro i outro w zwykłej formie.


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

0 0 votes
Article Rating
13 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gracjan
Gracjan
6 years ago

Hej Maciek, jest mały problem z tym nr podcasta na itunes. Ok 30 minuty nie słychać co mówisz i jest cisza.

Gracjan
Gracjan
6 years ago

Nie ma problemu, ważne, że naprawione ;)

true
true
6 years ago
Klakcio
Klakcio
6 years ago

Ciekawe… zainteresowania pojawiają się w wieku 30 lat. Myślałem, że wcześniej. Ale powiem Ci jedno, powinieneś był zaprosić psychiatrę, bo depresja to jest choroba psychiczna, faktycznie fizycznie wywołana przez zmiany w strukturze mózgu lub przez ukrytą chorobę. Nie ma to nic wspólnego z chandrą.

PoDepresji
PoDepresji
6 years ago
Reply to  Klakcio

Depresja to problem WIELOWYMIAROWY i może mieć bardzo różne podłoża. Może być tak jak Pan pisze czyli ukryte podłoże chorobowe, ale może też być podłoże psychologiczne typu ciężkie przeżycia życiowe (traumy z dzieciństwa, utrata bliskiej osoby itd). Może też być depresja endogenna (neurologiczna).
Psychiatra i leki także grają w niej ważną rolę, ale de facto to nie oni pomogli mi się wyleczyć. Psychiatrzy przeważnie kończą swoją pracę na wypisaniu tabletki i tyle. Miałem depresję przez 13 lat, udało mi się z niej wyjść (nie muszę już brać leków i jestem szczęśliwy).

Zue Zuo
Zue Zuo
6 years ago

Ciekawe, nikt o tym nie wspomina ale faktycznie wiara wspomaga leczenie depresji:
https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/05/09/can-faith-treat-depression.aspx

marcin
6 years ago

Maciek nie planujesz przypadkiem wdrożyć opcji czytania transkryptów (spisanej treści) podkastów ? Chętnie bym poczytał, a w pracy nie mam możliwości słuchania :)

Sebastian
Sebastian
6 years ago

Hmm. Tak myślę, że młody człowiek mógłby spróbować kontaktu najpierw ze szkolnym psychologiem, od tego w końcu jest. Gdyby się okazało, że faktycznie wskazana jest dalsza konsultacja lub terapia, to szkoła dysponuje już środkami nacisku na rodziców. Poza tym już sama opinia psychologa może zdziałać cuda w przypadku rodziców, którzy uważają swoje dzieci za “głupie”, niezdolne do logicznego myślenia.

Zosia
Zosia
6 years ago

>…wdrożyć opcji czytania transkryptów (spisanej treści) podcastów ?
Też bym chętnie poczytała, cierpliwe słuchanie nie jest moją mocną stroną. A przy tekście czytanym można niektóre treści po prostu przelecieć wzrokiem – i tego mi w podcaście bardzo brakuje

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również