DevTalk#63 – O wypaleniu zawodowym z Arturem Królem

17

Artur KrólDziś, w 63. odcinku, zmierzymy się z trudnym tematem. Tematem dla mnie szczególnie ważnym. I wiem, że nie jestem jedyny.

Do rozmowy zaprosiłem Artura Króla. Artur jest psychologiem, zajmującym się skomplikowanymi problemami ludzkiej natury. Co istotne, nie jest mu obce środowisko IT. Ma to ogromne znaczenie w kontekście dzisiejszego odcinka. Artur prowadzi blog ChangeMaker, pisze książki, występuje na konferencjach (także programistycznych! poznaliśmy się na 4Developers).

Długo szukałem odpowiedniej osoby do podjęcia w podkaście problemu wypalenia zawodowego. To zaskakująco częste zjawisko wśród programistów. Sam się z tym zmagałem, aż w końcu poddałem się i przestałem programować full-time. Nie ma co streszczać tej rozmowy, po prostu musicie tego posłuchać.

Dla mnie nagranie rozmowy było o tyle interesujące, że omawiany temat poruszam także (choć nie wprost) w swojej nowej książce: “Zawód: Programista.

image

Na szczęście okazuje się, że moje doświadczenia, obserwacje, refleksje i rekomendacje tam zawarte nie są wyssanymi w palca bzdurami, a pokrywają się z opinią psychologa. Uff.

Kup książkę “Zawód: Programista”… tutaj!

A teraz… PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

17 Comments

 1. Wypalenie zawodowe prędzej czy później dopada każdego, nie jest to miłe zjawisko. Mi udało się jakoś przezwyciężyć jakiś czas temu , choć nie było łatwo. Jak już widzicie pierwsze jego skutki warto zacząć od razu działać:)

  • Ja przezwyciężałem kilka razy, a w końcu postanowiłem zobaczyć “jak to będzie bez”. I jest super, a może kiedyś wrócę.
   Ostatnio Córeczka zapytała mnie: “tata, a ludzie mogą zmienić zawód?”. Z dumą odpowiedziałem, że “tak, bez sensu byłoby musieć robić tylko jedną rzecz przez całe życie”.

 2. malbolge on

  Chyba swoimi wypowiedziami w tym podkaście zrobiłeś niezłą antyreklame swojej książki. Mowisz, że sie tak wypaliłeś, że nie byłeś w stanie programować i sprawdzasz sie co jakiś czas i nadal nie możesz programować. Na okładce swojej ksoążki “Zawód: programista” napisałeś “Wszystko czego potrzebuje świadomy developer”, wszystko czego potrzebuje aby nim już nie być.
  Ja sam programuje już ponad 10 lat, wypalenie też mnie dopadło kilka razy, ale zawsze sobie z nim radziłem. W swojej karierze poznałem ponad setke programistów których znam do dzisiaj i nikomu z nich sie jeszcze nie znudziło programowanie. Jesteś wyjątkiem. Uznałeś że lepszym biznesem będzie szkolenie ludzi, i tu racja, sam byłem na Twoim szkoleniu i musze powiedzieć że masz talent i wiedze. Ostatnio uznałeś że szkolenia Cie nudzą i wolisz mieć stały profit z ksiązki niż jeździć na szkolenia.

 3. Szacunek. Naprawdę robisz dobra robotę tymi podcastami. Sam zmagałem się z problemem wypalenia (tak to oceniam z perspektywy czasu), co prawda w innym zawodzie. Zmieniłem firmę – pomogło na kilka miesięcy… Teraz jestem w trakcie zmiany zawodu :)
  Ze spraw technicznych. Maćku masz wpływ na jakość dźwięku Twoich rozmówców?

 4. Chyba pierwszy DevTalk który przesłuchałam w całości wreszcie :D Bardzo fajny odcinek, jak reszty sie tak fajnie słucha to chyba w koncu sie zabiore za to bardziej regularnie :D

 5. Pingback: ChangeMaker » Rozmowa o wypaleniu zawodowym programistów i nie tylko…

  • Tak, ale to za jakiś czas, w ramach większego materiału. Planuję ten temat bardziej zgłębić i przygotować coś dużego, transkrypcja będzie tego częścią.

 6. Koncepcja gier, złamania codziennej rutyny jest mi najbliższa. Ja tutaj korzystam z kilku rzeczy:
  1. Zmiana IDE, Edytora. Głównym jest VisualStudio ale coraz częściej korzystam z VS Code, Notepad++
  2. Rzucam sobie taki wyzwanie żeby jak najmniej używać myszki co przyczynia się do nauki skrótów klawiaturowych
  3. Zmiana narzędzi z GUI na konsolowe
  4. Automatyzacja pewnych czynności za pomocą skrytpów: nauka batch, power shell
  5. Kontrybuowanie! Coś co zacząłem robić ostatnio i dało wiele radości! :) Pozwala się wyrwać z codziennego projektu, poznać nowych ludzi, technologie, inne podejście do kodowania. Niestety niedostępne w godzinach pracy a szkoda.

  • Dla mnie taka mini gierka bylo nauczenie sie vima 4 lata temu.
   Rok temu bylo przerzuczenie sie na programowanie na Linuxie Mincie i uzywanie i3wm :)
   2 lata temu bylo napisanie gry w F#.

   Polecam

 7. Cześć, świetny felieton. Niestety wypalenie zawodowe jest bardzo częste w dzisiejszych czasach – i pewnym sensie, sam jestem efektem wypalenia zawodowego i obecnie uczę się programowania. Wcześniej pracowałem w laboratorium na UJ w zakładzie Biologii Molekularnej, ale mimo tego, że jestem już troszkę po 30-stce mam zamiar podążać za czymś co mnie bardziej ciekawi – zastosowanie programowania w nauce, aniżeli po prostu klepanie tych samych czynności w laboratorium jak to robiłem dotychczas.
  Miło posłuchać kogoś, kto mówi z pasją i w pewnym sensie zainspirowałem się tylko bardziej do podążania wybraną przeze mnie drogą.

  Dziękuje i pozdrawiam,

  Piotr.

 8. Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Muszę do niego kilka razy wrócić i wbić sobie do głowy co nieco :)