fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#63 – O wypaleniu zawodowym z Arturem Królem


16.10.2017

Artur KrólDziś, w 63. odcinku, zmierzymy się z trudnym tematem. Tematem dla mnie szczególnie ważnym. I wiem, że nie jestem jedyny.

Do rozmowy zaprosiłem Artura Króla. Artur jest psychologiem, zajmującym się skomplikowanymi problemami ludzkiej natury. Co istotne, nie jest mu obce środowisko IT. Ma to ogromne znaczenie w kontekście dzisiejszego odcinka. Artur prowadzi blog ChangeMaker, pisze książki, występuje na konferencjach (także programistycznych! poznaliśmy się na 4Developers).

Długo szukałem odpowiedniej osoby do podjęcia w podkaście problemu wypalenia zawodowego. To zaskakująco częste zjawisko wśród programistów. Sam się z tym zmagałem, aż w końcu poddałem się i przestałem programować full-time. Nie ma co streszczać tej rozmowy, po prostu musicie tego posłuchać.

Dla mnie nagranie rozmowy było o tyle interesujące, że omawiany temat poruszam także (choć nie wprost) w swojej nowej książce: “Zawód: Programista.

image

Na szczęście okazuje się, że moje doświadczenia, obserwacje, refleksje i rekomendacje tam zawarte nie są wyssanymi w palca bzdurami, a pokrywają się z opinią psychologa. Uff.

Kup książkę “Zawód: Programista”… tutaj!

A teraz… PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
17 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fuse
6 years ago

Wypalenie zawodowe prędzej czy później dopada każdego, nie jest to miłe zjawisko. Mi udało się jakoś przezwyciężyć jakiś czas temu , choć nie było łatwo. Jak już widzicie pierwsze jego skutki warto zacząć od razu działać:)

malbolge
malbolge
6 years ago

Chyba swoimi wypowiedziami w tym podkaście zrobiłeś niezłą antyreklame swojej książki. Mowisz, że sie tak wypaliłeś, że nie byłeś w stanie programować i sprawdzasz sie co jakiś czas i nadal nie możesz programować. Na okładce swojej ksoążki “Zawód: programista” napisałeś “Wszystko czego potrzebuje świadomy developer”, wszystko czego potrzebuje aby nim już nie być.
Ja sam programuje już ponad 10 lat, wypalenie też mnie dopadło kilka razy, ale zawsze sobie z nim radziłem. W swojej karierze poznałem ponad setke programistów których znam do dzisiaj i nikomu z nich sie jeszcze nie znudziło programowanie. Jesteś wyjątkiem. Uznałeś że lepszym biznesem będzie szkolenie ludzi, i tu racja, sam byłem na Twoim szkoleniu i musze powiedzieć że masz talent i wiedze. Ostatnio uznałeś że szkolenia Cie nudzą i wolisz mieć stały profit z ksiązki niż jeździć na szkolenia.

Michal
Michal
6 years ago

Szacunek. Naprawdę robisz dobra robotę tymi podcastami. Sam zmagałem się z problemem wypalenia (tak to oceniam z perspektywy czasu), co prawda w innym zawodzie. Zmieniłem firmę – pomogło na kilka miesięcy… Teraz jestem w trakcie zmiany zawodu :)
Ze spraw technicznych. Maćku masz wpływ na jakość dźwięku Twoich rozmówców?

Emi
Emi
6 years ago

Chyba pierwszy DevTalk który przesłuchałam w całości wreszcie :D Bardzo fajny odcinek, jak reszty sie tak fajnie słucha to chyba w koncu sie zabiore za to bardziej regularnie :D

trackback

[…] W Podcaście DevTalk zostałem zaproszony do rozmowy o wypaleniu zawodowym u programistów, ale z rozmowy skorzystają też inne osoby. Rozmowę znajdziecie TUTAJ […]

Marcin
Marcin
6 years ago

Jest szansa na pojawienie się transkrypcji? :)

Grzegorz Kotfis
Grzegorz Kotfis
6 years ago

Koncepcja gier, złamania codziennej rutyny jest mi najbliższa. Ja tutaj korzystam z kilku rzeczy:
1. Zmiana IDE, Edytora. Głównym jest VisualStudio ale coraz częściej korzystam z VS Code, Notepad++
2. Rzucam sobie taki wyzwanie żeby jak najmniej używać myszki co przyczynia się do nauki skrótów klawiaturowych
3. Zmiana narzędzi z GUI na konsolowe
4. Automatyzacja pewnych czynności za pomocą skrytpów: nauka batch, power shell
5. Kontrybuowanie! Coś co zacząłem robić ostatnio i dało wiele radości! :) Pozwala się wyrwać z codziennego projektu, poznać nowych ludzi, technologie, inne podejście do kodowania. Niestety niedostępne w godzinach pracy a szkoda.

Mariusz
Mariusz
6 years ago

Dzięki :-) Spróbuję zastosować te punkty w życiu :-)

Michal Franc
6 years ago

Dla mnie taka mini gierka bylo nauczenie sie vima 4 lata temu.
Rok temu bylo przerzuczenie sie na programowanie na Linuxie Mincie i uzywanie i3wm :)
2 lata temu bylo napisanie gry w F#.

Polecam

Piotr
Piotr
6 years ago

Cześć, świetny felieton. Niestety wypalenie zawodowe jest bardzo częste w dzisiejszych czasach – i pewnym sensie, sam jestem efektem wypalenia zawodowego i obecnie uczę się programowania. Wcześniej pracowałem w laboratorium na UJ w zakładzie Biologii Molekularnej, ale mimo tego, że jestem już troszkę po 30-stce mam zamiar podążać za czymś co mnie bardziej ciekawi – zastosowanie programowania w nauce, aniżeli po prostu klepanie tych samych czynności w laboratorium jak to robiłem dotychczas.
Miło posłuchać kogoś, kto mówi z pasją i w pewnym sensie zainspirowałem się tylko bardziej do podążania wybraną przeze mnie drogą.

Dziękuje i pozdrawiam,

Piotr.

zeta
zeta
6 years ago

Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Muszę do niego kilka razy wrócić i wbić sobie do głowy co nieco :)

Wojtek
6 years ago

Wiadomo, Król jest tylko Jeden. Świetny wywiad!

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również