Słowo na niedzielę, o CSS i piekle

10

Ostatnio było tak poważnie na blogu, więc dziś po prostu: hehesznie. Nie motywacyjnie, nie inspirująco, nie pouczająco, nie refleksyjnie. Niechaj rubaszny śmiech wzbije się pod niedzielny nieboskłon!

Któż nie parał się nigdy CSSami? Większość programistów w ten czy inny sposób miało ze stylami do czynienia. Ja ich tykam regularnie od jakichś 10 lat. A czy umiem? Nie bardzo. Czy lubię? Bardzo nie.

Znaleziony niedawno cytat pięknie podsumowuje moją cssową przygodę. uHAHAłem się zdrowo.
Też się pod tym podpiszecie?

CSS is easy. It’s like riding a bike, which is on fire and the ground is on fire and everything is on fire because it is hell.
I Am Devloper na Twitterze

Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

10 Comments

 1. tomaszk-poz on

  Nie jest tak źle
  Dopóki nie trzeba zrobić coś, co ma wyglądać podobnie na IE6 i najnowszym FF :-D

 2. A ja lubię, nawet bardzo. Lubię wyzwania, a użeranie się z CSS kategoryzuję jako wyzwanie. Chyba jestem masochistą… :D

 3. A ja nawet lubię. Tylko trzeba robić z głową. Czasami trzeba robić jakieś haxxy, ale mimo wszystko gdy CSS’y pisze ktoś kto nie uważa CSS za zło konieczne, i dba żeby było to logicznie ułożone i schludnie napisane – style to fajna zabawa ;) Odkryłem że największy problem to hierarchia pojemników – gdy tam jest bałagan to faktycznie, jakakolwiek zmiana może wszystko rozwalić. Ale wystarczy odpalić sobie dev toolsy w przeglądarce, i sprawdzać czy gdy najedziemy na jakiś element w DOM’ie, to podświetli nam się odpowiednia część ekranu. Wystarczy chcieć :)

 4. Marasson on

  Używam i podobnie jak u autora jest to dla mnie zmora. Nie dlatego, ze ich nie umiem. Właśnie dlatego, ze podchodzę zbyt ambicjonalnie i chcę wszystko mieć perfekt. Wtedy się zaczyna jazda…..

  Ostatnio w ramach małych projektów używam podstawowych flexów. Świetnie, minimalistycznie – i działa jak należy. Z drugiej strony jestem pełen podziwu dla twórców layoutów, którzy robią CSS majstersztyki. Płynne animacje/przejścia/fade’y/slide’y itp…
  Pozdrawiam

 5. Ja tez sie uHAHAłem :D Szkoda tylko, że podczas usypiania córki :P

 6. Piekielnie trafne porównanie ;). Też nie chcem ale muszem :(

 7. W moim przekonaniu wszystkie docinki i żarty na temat CSS biorą się z niewiedzy. Zazwyczaj zabiera się za to gość od lat siedzący w back-endzie, bo przecież “co może być trudnego w widoczkach”. Krew mnie zalewa jak widzę tego typu kod. Bardzo podoba mi się tendencja coraz powszechniejszego podziału w firmie na front-end i back-end developerów. W dobie thick clients i SPA zaczęło to mieć znacznie większe znaczenie.
  Prawda jest taka, że dobry frontendowiec skorzysta z dobroci Preprocesorów SASS czy LESS, do tego dołoży modułowość i porządny grid, jak na przykład flexbox, oprze się na architekturze BEM albo SMACSS i już jest w stanie uniknąć 90 procent problemów, które pojawiają się zazwyczaj, gdy ktoś nie mający pojęcia spieprzy cały box model i na koniec doda jeszcze kilka !important dla pewności. Zapewne w jednym pliku css mającym ponad 1000 linijek. Wtedy faktycznie się zgodzę – witamy w piekle.

  • Coraz powszechniejszy? Mnie się wydaje odwrotnie – pracuję w backendzie, tzn. chciałabym, ale ostatecznie i tak muszę dziubać front w takim czy innym stopniu. Tylko raz w życiu spotkałam się w pracy z wyraźnym wydzieleniem obróbki widoków przez ludzi innych niż programiści backendu. Teraz zauważam (przynajmniej w .Necie), że trend idzie w stronę robienia programisty specjalistą od wszystkiego, bo przecież lepiej zatrudnić jedną osobę niż dwie i co z tego, że czegoś nie lubi. Mam też wrażenie, że znajomość samego CSS-a odchodzi do lamusa na rzecz Bootstrapa.