fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
< 1 minut

Słowo na niedzielę, o teorii i nauce


24.04.2016

W branży IT niebezpiecznie często ignoruje się teorię. Kto by się uczył? I to na zapas? Przecież to bez sensu.

Ba, można spotkać się ze stwierdzeniami, że praktyka rekompensuje braki w wiedzy. Bo wszystko wyjdzie w praniu. Bo wszystkiego da się nauczyć “just in time”. Bo tylko kodzik, kodzik, kodzik!!!

Podczas gdy… wcale nie do końca tak jest. Niejednokrotnie osoba obeznana z teorią – taką “zbędną”, “niepotrzebną” – wygrywa ze stuprocentowym praktykiem w przedbiegach. Warto o tym pamiętać. Jutro kontynuacja, a póki co:

Without theory, experience has no meaning.
Without theory, one has no questions to ask.
Hence without theory there is no learning.
W. Edwards Deming

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Maciej Aniserowicz prowadzący działalność gospodarczą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP 5422824401. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
JacekK
JacekK

Mój ulubiony cytat powiązany z tematem wpisu “W teorii: teoria i praktyka to to samo, a w praktyce nie.” ;)

arek

To zależy ;-).
Często sama teoria nie daje nic bez praktyki. Dobrze znać teorię, żeby wiedzieć dlaczego się coś robi tak a nie inaczej, a nie tylko jak to robić.
Dobrze też, wiedzieć… czego się nie wie, chociaż na poziomie teoretycznym. Nawet jeśli się nie pracuje w danej technologii/frameworku/podejściu, teoria pozwoli trochę otworzyć oczy. Ale tylko jeśli nie jesteśmy kompletnie zieloni.

Często też, na początku poznawania zagadnienia, to praktyka daje więcej, bo możemy już coś zrobić, popełnić błędy i odnieść się do teorii żeby się dowiedzieć co zrobiliśmy źle i mieć pytania w głowie, na jakie teoria może odpowiedzieć.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również