fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Słowo na niedzielę, o… fuckach


20.09.2015

Otacza nas nieograniczona, niemierzalna, niepojęta ilość informacji. Zdolność świadomej selekcji tego, na co zwrócimy uwagę, a co zignorujemy, jest niezwykle istotna. Na przykład ja świadomie zignorowałem takie coś jak WPF, Silverlight i baaaardzo wiele innych technologii wywodzących się z Redmond. Ale nie tylko Microsoftowego światka się to tyczy. Probówał ktoś na przykład nadążyć za wszystkimi JavaScriptowymi frameworkami, których cykl życia liczymy w tygodniach bądź miesiącach, bo zaraz wychodzi coś nowego, lepszego?

Bycie “na bieżąco” to jedno. Ale chwytanie i poznawanie WSZYSTKIEGO po prostu… przestało być możliwe.

Poniższy cytat (jak i cały artykuł, który bardzo polecam) traktuje o życiu jako takim, a nie o naszym zawodzie, ale da się nań spojrzeć i pod technologicznym kątem ;).

Developing the ability to control and manage the fucks you give is the essence of strength and integrity. We must craft and hone our lack of fuckery over the course of years and decades. Like a fine wine, our fucks must age into a fine vintage, only uncorked and given on the most special fucking occasions.

Źródło: Mark Manson (“The subtle art of not giving a fuck“)

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Notify of
tomaszk-poz
tomaszk-poz

Zgadzam się! Sam też olałem cześć technologii z Microsoft (ASP, Silverlight, WPF, VisualBasic) i dodatkowo zastanawiam się, czy nie przejść na Jave/Scale i Pythona, bo patrząc na poczynania MS nie wiem, czy coś im odbije i nie odpuszczą .net. Wiem, Java drewno, ale konserwatywne, a coś nowego można wyrzeźbić w Scali, a na szybko w Pythonie. Plus to możliwość uniezależnienia się od MS/Windows (licho nie śpi). Z webowych poznałem jquery, backbone (przy okazji underscore), angular i na razie koniec. Uzależnianie się jest niebezpiecznie, a na młodzików prezentujących ‘rewolucyjne frameworki’ patrzę bardzo podejrzliwie. Każdy rozbudowany framework to coś, co może wprowadzić… Read more »

noro
noro

Odpuściliście WPF, a zamiast niego korzystacie z? Odpuściliście Silverlight, bo zamiast niego korzystacie z? Tak się składa, że parę lat temu w pracy korzystaliśmy z Silverlight, a że byłem wtedy juniorem, to chętnie się zagłębiłem w ten świat, ponieważ chciałem wreszcie dobrze poznać jakiś UI framework. Muszę przyznać, że nawet mi się podobało. 2 lata temu zmieniliśmy silverlight na html5 (jquery, knockout, durandal, typescript) i chociaż na początku trudno było połapać się w tych różnych frameowrkach, tak teraz wydaje się to całkiem wporzo. Czy lepsze niż Silverlight – chyba ciągle za mało doświadczenia, by zająć twardo stanowisko. Patrząc na ilość… Read more »

tomaszk-poz
tomaszk-poz

W moich desktopowych aplikacjach (niewiele ich było) WPF niewiele by wniósł i jeszcze może się okazać, że skończy jak Silverlight.
Zamiast tego stare WinForms, a przy aplikacjach wielostanowiskowych UI wpycham do webu i nancyfx (za IIS nie przepadam, bo wiąże z windows server, ale swoje plusy ma). Jaja są z przeglądarkami, ale to załatwiam metodą “używajcie jednej” albo (w przypadu smartTV na hali produkcyjnej) kupcie ComputeStick za 600 brutto z windowsem 8.1 :-D

Jeżeli chodzi o js – wydaje Ci się kompletny brak zasad, bo js jest tak inny w stosunku do c#.

noro
noro

Jasne, rozumiem, że post dotyczy tego, kiedy dawać fuck. Nawiązłem do mojej pracy, ponieważ tam głównie zdobyłem doświadczenie w UI, a jest to ta część programowania, która dynamicznie się zmienia (wiele ui frameworków) i trzeba wiedzieć, kiedy fucka dać. Jeszcze pytanie odnośnie JS. Bardzo podoba mi się funkcjonalność Data Bind w WFP/Silverlight. Aktualnie korzystamy z Knockout js aby mieć podobną funkcjolaność. Jak zapewnić taką funkcjonalność w ‘czystym’ html i js, czy może zawsze trzeba korzystać z jakiegoś framworka, który robi update UI? Ponieważ w moim przypadku najpierw był Silverlight, a dopiero później przejście na HTML5, dlatego nie jest dla mnie… Read more »

Moja książka

Facebook

Zobacz również