fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Po mojej prelekcji na warszawskiej edycji CareerCon – Kariera Programisty


20.05.2013

W sobotę 18 maja 2013 wystąpiłem na warszawskiej edycji eventu “CareerCon – Kariera Programisty“. Temat: “Testy jednostkowe”, choć ze względu na ograniczony czas (30 minut) skupiłem się na jednym głównym aspekcie, a mianowicie korzyściach płynących ze stosowania testów jednostkowych.

Głównym moim celem było osiągnięcie większej satysfakcji niż z wystąpienia na konferencji 4Developers 5 tygodni wcześniej. No i… udało się.

Pomny porażki z “premature finalization” z 4Dev tym razem przygotowałem zabezpieczenie: “bonusowy slajd”, który miałem wykorzystać gdyby zostało mi jeszcze parę minut do końca. Okazało się że faktycznie skończyłem wcześniej (chociaż tym razem niczego nie zapomniałem powiedzieć) i taki myk zdecydowanie się przydał. “Gratisowo” pogadałem przez kilka minut o wymówkach, z jakimi spotykam się podczas przekonywania ludzi do stosowania unit testów.

Starałem się wyeliminować błędy, o jakich wspomniałem w powyższym poście, i moim zdaniem było okej. Wygląda na to że nie tylko moim, bo do tej pory dostałem na przykład taki feedback: “chciałbym pogratulować rewelacyjnej sesji, moim zdaniem był to najmocniejszy punkt dzisiejszego eventu“. Bardzo miło:).

Jak zwykle proszę wszystkich obecnych o dalsze uwagi, zarówno pozytywne jak i negatywne. Czy to w komentarzach tutaj, czy to przez formularz kontaktowy, albo na Twitterze. Jest to dla mnie niezwykle pomocne.

Po wystąpieniu dwie osoby pytały mnie “jak zacząć” z testami. Parę tygodni temu opublikowałem posta na dokładnie ten temat, oto link: “Testy jednostkowe – materiały do nauki“.

Na koniec: link do PDF z prezentacją. Zbyt wiele tam nie ma, ale dla tych, którzy byli obecni, może posłużyć jako materiał do przypomnienia sobie poruszanych przeze mnie tematów: http://bit.ly/aniserowicz-careercon-unittests .

A, no i doświadczenie bardziej “życiowe”: nie wyjeżdżaj z Białegostoku o 7:45 jeśli o 10:20 masz stać na scenie, od której to sceny dzieli cię ponad 200km, z czego część to Marki i połowa Warszawy:). Na szczęście była sobota, więc się udało, ale kilka punktów na konto przybyło a z innego konta parę stówek zniknęło.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
tekkno
tekkno

Ostatnio jestem fanem espresso z restauracyjnej “kolby”, mimo ze cale otoczenie snobuje na wypasione, domowe automaty.
Moze czasem warto sobie zasponsorowac hotel, pamietajac o tych wszystkich giftach ktore sie przy wszystkich okazajch nadazyly.
Mozna wtedy jeszcze wiele wieczorem i przy porannym prysznicu przemyslec i wygasic niepokoj.
Dojazdy sa na wariata. Kiedys mialem z tym do czynienia.
Jednak bardzo milo wspominam szkolenia w Wawie, kiedy kwatere mialem chocby w Agrykoli … i spokoj.

pawelek
pawelek

Rozumiem, że zmieniłeś auto na szybsze z tego czerwonego “hjundaja” :) ? Nie no czas godny motocyklisty :)

PaSkol

Było prawie perfekcyjnie. Nie wiem czy zabieg z nieużywaniem mikrofonu był zamierzony, ale dał efekt kompletnej ciszy na widowni. Nie wiem czy dalsze rzędy słyszały (byłem w początkowych), ale podejrzewam, że tak, bo nie było szmerów rozmów, więc się nie nudzili. Co do “prawie perfekcyjności”, to odnoszę się do prezentacji na warszawskiej grupie .NET, bo tej wspominanej przez Ciebie nie widziałem. A “prawie” dlatego, że: * bynajmniej używa się z zaprzeczeniem (polecam http://www.youtube.com/watch?v=VHE5ldNguHE ;)) * nie mówiłbym na początku, że mam ekstra slajd i pokażę, jeśli starczy czasu, bo jak nie starczy to zaintrygowani będą rozczarowani, a tak “czego oczy… Read more »

pawelek
pawelek

Ano… Przyspieszenie to z motocyklem :) 210 km/h – nieźle :)

WrRaThY
WrRaThY

Generalnie fajna prezentacja, szkoda ze tak krotko…
wiadomo, ze glowny nacisk na takich eventach położony jest na prezentację sponsorów/pracodawców, ale mimo to odczuwam pewien niedosyt jeśli chodzi o prezentacje (to oczywiscie przytyk raczej w strone organizatorów niż Twoją ;) )
kończąc – dzięki Twemu wystąpieniu zachciało mi się pisać testy jednostkowe. szkoda tylko, że w mej firmie jakoś nikt nie kładzie na to żadnego nacisku.

pozdrawiam

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również