fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
5 minut

Planowanie projektu z MSpec


25.04.2013

Kilka dni temu podczas oglądania Gry o Tron ogarnęła mnie tak przemożna chęć pokodowania czegoś ciekawego, czegoś nowego, liźnięcia tego o czym tylko słyszałem, że ledwo doczekałem do końca odcinka żeby usiąść do komputera. I tak narodził się Redirector.

Będzie to taki mój własny prosty “url shortener”, dzięki któremu chociaż trochę poznam WebAPI, RavenDB i AngularJS. Nie wiem czy skończę, nie wiem czy rozwinę, nie wiem czy będę używał. Wiem, że te parę godzin które na razie nad nim spędziłem były przyjemne i rozwjiające, a o to przecież chodzi.

Przez pół odcinka serialu rozważałem w głowie co właściwie chciałbym finalnie osiągnąć, żeby nie usiąść do Visuala i nie zacząć bezsensownie klepać byle czego – bo to raczej prędzej niż później ląduje w koszu. Po odcinku odpaliłem OneNote i tam wpisałem parę punktów… a następnie pomyślałem, że od dawna zamierzałem poruszyć na blogu temat MSpec i nigdy chyba tego jeszcze zrobiłem. Więc wraz z Redirectorem i niniejszy post na świat przychodzi.

Machine.Specifications (bo tak brzmi pełna nazwa biblioteki) to framework do tworzenia testów BDD-way, czy też “context specification”-way. Efekty, jakie można za jego pomocą osiągnąć, są takie same jak przy użyciu xUnit, NUnit czy MSTest, ale sposób pisania testów jest nieco inny. Swego czasu, dobre dwa lata temu, napisałem cały portal (http://benefitclub.pl/) testując wszystko właśnie MSpec i baaardzo mi owe podejście podpasowało. W sieci niestety nie znajdzie się zbyt wiele materiałów czy tutoriali o MSpec, więc być może temat niedługo rozwinę.

Dziś przedstawię tylko pierwszy krok prac nad projektem – definiowanie wymagań. “Definiowanie wymagań i framework do testów? Jak to?”. A no… tak to. Po kilku chwilach zastanowienia założenia mam takie:

 • nauczę się WebAPI udostępniając funkcjonalność przekierowań z “krótkich” URLi na “długie” URLe właśnie tą biblioteką
 • przekierowania będę zliczał do RavenDB aby móc sobie powyświetlać statystyki
 • obok stworzę “normalną” aplikację MVC, która Angularem pozwoli zarządzać zdefiniowanymi “skrótami” URLi

Na tym etapie mógłbym siąść do kodowania i zapomnieć o Bożym świecie, ale zamiast tego w kilkanaście minut zaprogramowałem sobie testy określające zakres mojej pierwszej “iteracji”, ile ona by miała nie trwać. Przewaga nad normalnym spisaniem założeń w Wordzie czy OneNote jest ogromna: w każdej chwili mogę owe założenia uruchomić i sprawdzić gdzie jestem, co zostało zrobione a co jeszcze do zrobienia pozostało.

Już sam szkielet takiej dokumentacji mówi dużo, nawet jeśli nic tak naprawdę nie sprawdza i nie zawiera żadnego wykonywalnego kodu.

Zresztą zobaczcie sami:

 Environment check, when requesting root (1 test), Inconclusive
  returns success response, Inconclusive: Not implemented

 API, when requesting existing link for the first time (3 tests), Inconclusive
  behaves like valid redirection (2 tests), 
   redirects to link target, Inconclusive: Not implemented
   returns redirect response, Inconclusive: Not implemented
  adds new visit, Inconclusive: Not implemented
 API, when requesting existing link for nth time (3 tests), Inconclusive
  behaves like valid redirection (2 tests), 
   redirects to link target, Inconclusive: Not implemented
   returns redirect response, Inconclusive: Not implemented
  adds another visit, Inconclusive: Not implemented
 API, when requesting nonexisting link (1 test), Inconclusive
  returns 404 not found, Inconclusive: Not implemented

 App, when requesting root (2 tests), Inconclusive
  displays all defined links, Inconclusive: Not implemented
  returns html, Inconclusive: Not implemented
 App, when posting new link (2 tests), Inconclusive
  adds link to database, Inconclusive: Not implemented
  redirects to links page, Inconclusive: Not implemented
 App, when posting duplicate link (2 tests), Inconclusive
  redisplays the same page, Inconclusive: Not implemented
  shows error message, Inconclusive: Not implemented

To jest wyeksportowany output z test runnera R#. A kod, który spowodował wygenerowanie mi tej listy funkcjonalności, jest banalnie prosty i wygląda tak:

[Subject("Environment check")]
public class when_requesting_root
{
  It returns_success_response;
}

[Behaviors]
public class valid_redirection
{
  It returns_redirect_response;

  It redirects_to_link_target;
}

[Subject("API")]
public class when_requesting_existing_link_for_the_first_time
{
  Behaves_like<valid_redirection> valid_redirection;

  It adds_new_visit;
}

[Subject("API")]
public class when_requesting_existing_link_for_nth_time
{
  Behaves_like<valid_redirection> valid_redirection;

  It adds_another_visit;
}

[Subject("API")]
public class when_requesting_nonexisting_link
{
  It returns_404_not_found;
}

[Subject("App")]
public class when_requesting_root
{
  It returns_html;

  It displays_all_defined_links;
}

[Subject("App")]
public class when_posting_new_link
{
  It adds_link_to_database;

  It redirects_to_links_page;
}

[Subject("App")]
public class when_posting_duplicate_link
{
  It redisplays_the_same_page;

  It shows_error_message;
}

Wymyślam scenariusz, który chciałbym zaimplementować. Potem zastanawiam się “co ma się w danej sytuacji wydarzyć”. A na koniec spisuję wykorzystując składnię MSpec.

Kolejne kroki to zaimplementowanie ciała takiego testu… i jechanie z TDD w celu osiągnięcia jego funkcjonalności.

I tyle. Nie wiem w sumie co wyniknie z tego posta, może po prostu na nim się skończy i już:). A może w jakiś sposób podrążę dalej w miarę rozwoju tego mikroskopijnego projekciku.

Używał ktoś MSpec? Jeśli tak – podoba się?

0 0 votes
Article Rating
10 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
@rek
11 years ago

używałem ale przestałem. Czasem przestawały się testy uruchamiać w ncrunch-u i r# i trzeba było zrestartować całość. Niestety męczące było pisanie speców a potem jeszcze tdd ale odnoszę wrażenie że to bardziej przez nieumiejętne dobieranie speców niż przez samo narzędzie. Ogólnie chetnie bym coś jeszcze w tym porobił ale wielki priorytet to to u mnie nie ma ;)

@rek
11 years ago

:) tdd z mspecami – nie dziękuję, “ołwerhed” chyba za duży :) dla mnie idealny workflow to ogólny spec w mspec i porządne testy jednostkowe do tdd a dokładniej mspec bardziej jako integracyjne a jednostkowe jak jednostkowe. Z “nowicjuszami” rzeczywiście można zabić rzucają taki zestawik :)

Łukasz
11 years ago

nigdy jeszcze nie korzystałem ale wygląda ciekawie. trzymam kciuki za to żebyś znalazł czas na rozwinięcie tematu :)

jdubrownik
11 years ago

MSpec próbowałem, ale składnia mi nie podchodzi. SpecFlow jest dla mnie bardziej naturalny. W aktualnym projekcie używam tego do testów integracyjnych i działa to świetnie. Procent czy nie lepiej pisać scenariusze po polsku? Kiedyś miałem ambicję klikać po angielsku, ale rozbolała mnie głowa jak próbowałem przekładać na język Szekspira księgowo-zusowskie terminy.

chrisseroka
11 years ago

SpecFlow i MSpec to jednak frameworki do nieco innych zastosowań. MSpec genialnie nadaje się do łatwego i przyjemnego BDD, które ma bardziej służyć programiście – narzuca konwencję, nadaje fajny kształt scenariuszom i jest stosunkowo prosty do wdrożenia, przy czym scenariusze ciągle można pokazać klientowi. Ostatnio klient (jednak człowiek mający podloże techniczne) sam narzucił stosowanie MSpec, bo chciał kontrolować wymagania i to jak projekt ma działać bez przedzierania się przez kod.
SpecFlow z kolei bardziej służy klientowi niż programiście – scenariusze piszemy w języku naturalnym (Gherkin) ale najważniejsze, że można ukryć za wyrażeniami pewne schematy aby podstawiać własne dane. Wtedy klient może sam konstruować swoje scenariusze, próbawać przypadków testowych ze specyficznymi danymi wejściowymi i ogólnie iść w stronę “testing by examples”. Niestety (w moim mniemaniu) to wszystko odbywa sie kosztem programisty – kod za scenariuszami jest mniej czytelny i ogólnie framework jest trudniejszy do (poprawnego) wdrożenia.
Z tego względu ja wciąż jestem bliższy MSpec :)

trackback

[…] z MSpec 29/04/2013 Leave a comment bdd, mspec, redirector, unit tests, webapi procent pro W poprzednim poście poruszyłem temat mojego side-projectu (który BTW nie powinien zająć więcej niż 2-3 dni, ale […]

trackback

[…] zauważona i jawnie wyeksponowana w API jako [Behaviors]. Można było to zaobserwować w moim pierwszym poście o MSpec. Określiłem tam dwie możliwe ścieżki prawidłowego wykorzystania “url-shortenera” […]

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również