Słowo na niedzielę, o samodzielnym myśleniu i świadomych decyzjach

6

Przeczytałem niedawno bardzo fajny post “The best approach to software development“. I… whoa! Jakże często słyszy się taki argument? “Dlaczego robisz to tak i tak?” “Bo X tak powiedział, bo tak jest najlepiej.” “A myślałeś jakie ma to plusy i minusy w twojej konkretnej sytuacji, szukałeś lepszych rozwiązań?” “Nie.

Nie spotykam się z tym na co dzień, ale nie jest to wcale rzadkość. Bezmyślne podążanie za jakimiś-tam praktykami, “bo tak”, ignorując kontekst i zamykając szare komórki w kljatce.

Na ten temat pisałem już kiedyś w poście “Programowanie przez eksplorację“. Poniższy cytat usłyszałem po raz pierwszy dawno, dawno temu, gdy Tool wydał Ænimę. I staram się mieć go gdzieś z tyłu głowy raczej częściej niż rzadziej:

Think for yourself. Question authority.

Jest to tekst na tyle wartościowy i tak naprawdę kluczowy w naszym zawodzie, że aż zaktualizowałem “tagline” bloga (usuwając nadal aktualne, ale już trochę przejedzone “DO ROBOTY!”).

Źródło: Timothy Leary (zawarte w piosence “Third Eye” by Tool)

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

6 Comments

 1. Znalezione kiedyś w commitach: bo XY tak chciał.
  (XY – bardziej doświadczony programista)
  To były chyba największe zjebki jakie wygłosiłem w programistycznej karierze. Dodatkowo okazało się, że XY chciał inaczej ;)

 2. Dobry tekst, kubeł zimnej wody na umysł rozpalony nowymi zabawkami.
  Pragmatyzm poprawia skuteczność, dogmatyzm samopoczucie :)

 3. @b,
  Zależy od odbiorcy. Formalnie: "kwestionuj autorytety", nieformalnie: "nie łykaj tępo wszystkiego jak świnia obiery" :)