fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
< 1 minut

Słowo na niedzielę, o Kodzie Idealnym


14.11.2010

Jakże często zdarza się programiście zagrzebać w kodzie, upiększając go coraz bardziej i bardziej. Czas leci, a funkcjonalności w systemie nie przybywa. Czas leci, a bugi jak były – tak są. Wreszcie: czas leci, a dev ciągle nie jest usatysfakcjonowany z efektów, ponieważ widzi coraz to nowe i nowe możliwości ulepszeń.

Ale kiedyś trzeba powiedzieć STOP! W zależności od doświadczenia, odpowiedni moment przejścia do kolejnych rzeczy da się wyczuć z większą lub mniejszą dokładnością. Jeśli za wcześnie – to i tak szybko będziemy musieli do danego kawałka kodu wrócić.Jeśli za późno – to niepotrzebnie stracimy czas na puste klepanie. Ale w każdym przypadku pewne jest jedno:

Nie ma kodu idealnego. Jest co najwyżej kod wystarczająco dobry.

Źródło: spostrzeżenia własne.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
Kamil Hawdziejuk

Matematycy wierzą w istnienie księgi z najpiękniejszymi dowodami najciekawszych twierdzeń matematycznych – to coś, co "Pan Bóg chowa za piecem" i uchylając jego rąbka czasami pozwala zerknąć na nie naukowom:) Od czasów Paula Erdosa powstają próby odtworzenia takiej książki (np. tzw. "Dowody z księgi").

Maciek – istnieje taki kod :)

Kamil Hawdziejuk

To tak szczególnie na niedzielę ;D

procent

@Kamil Hawdziejuk:
Heh, no tak… może gdzieś za jakimś piecem istnieje:)

Szymon Pobiega

@Procent

Zgadzam się w 200 procentach. Potrzeba jednak przejść przez etap fascynacji super hiper kodem, aby zdać sobię sprawę, że to nie cel podróży, ale jedynie środek transportu.

BTW, bardzo podobne spostrzeżenia znalazłem dziś tutaj http://davybrion.com/blog/2010/11/favor-value-over-quality/

procent

@Szymon Pobiega:
Racja, ten etap jest raczej nieunikniony. Można to było zaobserwować w kilku projektach startujących w konkursie "Daj się poznać!", gdzie po X dniach/tygodniach autor dochodził do wniosku że zmarnował czas na "pisanie kodu" zamiast "generowanie funkcjonalności".
A co do linku – faktycznie sprowadza się do tego samego, dzięki:). Coś w tym czyli jest…

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również