Słowo na niedzielę, o Kodzie Idealnym

5

Jakże często zdarza się programiście zagrzebać w kodzie, upiększając go coraz bardziej i bardziej. Czas leci, a funkcjonalności w systemie nie przybywa. Czas leci, a bugi jak były – tak są. Wreszcie: czas leci, a dev ciągle nie jest usatysfakcjonowany z efektów, ponieważ widzi coraz to nowe i nowe możliwości ulepszeń.

Ale kiedyś trzeba powiedzieć STOP! W zależności od doświadczenia, odpowiedni moment przejścia do kolejnych rzeczy da się wyczuć z większą lub mniejszą dokładnością. Jeśli za wcześnie – to i tak szybko będziemy musieli do danego kawałka kodu wrócić.Jeśli za późno – to niepotrzebnie stracimy czas na puste klepanie. Ale w każdym przypadku pewne jest jedno:

Nie ma kodu idealnego. Jest co najwyżej kod wystarczająco dobry.

Źródło: spostrzeżenia własne.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

5 Comments

  1. Matematycy wierzą w istnienie księgi z najpiękniejszymi dowodami najciekawszych twierdzeń matematycznych – to coś, co "Pan Bóg chowa za piecem" i uchylając jego rąbka czasami pozwala zerknąć na nie naukowom:) Od czasów Paula Erdosa powstają próby odtworzenia takiej książki (np. tzw. "Dowody z księgi").

    Maciek – istnieje taki kod :)

  2. @Szymon Pobiega:
    Racja, ten etap jest raczej nieunikniony. Można to było zaobserwować w kilku projektach startujących w konkursie "Daj się poznać!", gdzie po X dniach/tygodniach autor dochodził do wniosku że zmarnował czas na "pisanie kodu" zamiast "generowanie funkcjonalności".
    A co do linku – faktycznie sprowadza się do tego samego, dzięki:). Coś w tym czyli jest…