Instalacja Git na Windows
Najprostsze co mogę zrobić to podać link do instalatora: http://code.google.com/p/msysgit/downloads/list. Ładny wizard przeprowadzi nas przez cały proces instalacji.
Wstępna konfiguracja
Przed rozpoczęciem pracy z Git zalecana jest wstępna konfiguracja narzędzia. Najpierw zidentyfikujemy się na poziomie całej maszyny w konfigu wspólnym dla wszystkich repozytoriów:
1: git config --global user.name "Procent" 2: git config --global user.email procent@thebest.com
Mój następny krok to zdefiniowanie programu, który ma być traktowany jako domyślny edytor tekstu. Wykorzystany będzie między innymi jako narzędzie do wprowadzania opisów commitów. Bez podania tej wartości u mnie włącza się VIM, którego obsługi nie opanowałem jeszcze w 100%:)
git config --add core.editor notepad2.exe
Tworzenie lokalnego repozytorium
Do rozpoczęcia przygody z Gitem wystarczy wykonanie komendy init w dowolnym katalogu:
git init
przygotowującej repozytorium do pracy. Jedyna zmiana: program utworzy katalog .git. Zawiera on konfigurację repozytorium, jak również informacje o gałęziach, tagach itd. Struktura katalogu i plików jest bardzo przejrzysta i nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie ją pooglądać (do czego zachęcam). Często też łatwiej jest zmienić coś bezpośrednio w tym miejscu, grzebiąc się z konfiguracyjnych flakach, niż szukać odpowiedniej konsolowej komendy.
Po inicjalizacji możemy stworzyć sobie dowolne pliki, a następnie dodać je do repo:
1: git add . 2: git commit -m "my very first commit"
Klonowanie zdalnego repozytorium (SVN: checkout)
Zdalne repozytorium ściąga się komendą clone:
git clone http://server/path/to/repo.git
Obsługiwana jest cała mnogość różnych protokołów, włącznie z http, https, ssh, bezpośrednim dostępem do systemu plików czy dedykowanym git://.
Po tej instrukcji główna gałąź naszego lokalnego repozytorium jest “zmapowana” na repozytorium zdalne, co widać z pliku .git/config w sekcji [remote]. Dzięki temu oprócz lokalnych commitów możemy teraz wykonywać komendy push (do wysyłania swoich zmian – odpowiednik SVNowego commit) oraz pull (do pobierania ich, odpowiednik SVNowego update).
Podłączanie istniejącego lokalnego repozytorium do zdalnego repozytorium
W swoim lokalnym repozytorium można zdefiniować mapowanie na zdalną lokalizację już po jego utworzeniu. Najpierw określimy adres zdalnego repozytorium i nadamy mu krótszą, ludzką:
git remote add some-repo git://server/path/to/repo.git
Teraz pobierzemy zdalne repozytorium żeby móc swobodnie na nim pracować:
git pull some-repo
Następnie stworzymy odnogę, która będzie zmapowana na główną gałąź zdalnego repozytorium:
git checkout -b my-new-branch some-repo/master
Instrukcja ta przeniesie nasze working-copy na nowo utworzoną gałąź. Po poczynieniu jakichś modyfikacji robimy lokalny commit:
git commit -m "my commit msg"
… i wyślemy dane z powrotem do zdalnej gałęzi master:
git push some-repo my-new-branch:master
Po więcej zapraszam wkrótce, lub odsyłam do Wszechzawierającego Internetu, chociażby pod linki podane ostatnim razem.