fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Logowanie wyjątków podczas testów jednostkowych


14.01.2010

Testowanie kodu wielowątkowego jest nie lada wyzwaniem. Teoretycznie powinno się tego unikać, ale czasami nie ma innego wyjścia. Co robić w sytuacji, gdy w komponencie tworzonym podczas naszego testu uruchamiany jest nowy wątek, a w nim wyskakuje wyjątek? Test oczywiście nie przechodzi, ale wcale niekoniecznie musimy wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej się stało. Kiedyś pół godziny straciłem na wgapianie się w monitor zanim wpadłem na to, że w wątku pobocznym wyskakuje wyjątek. Bo jak wiadomo, wyjątek rzucony w nowym wątku nie jest przekazywany nigdzie z powrotem – po prostu gubimy o nim wszelkie informacje.

Dość rozsądnym wyjściem wydało mi się po prostu zalogowanie informacji o tym fakcie i pokazanie jej w wynikach testu. Test nie przejdzie i sam framework do testowania nie będzie dokładnie wiedział co się stało, ale z wyświetloną informacją przed oczami łatwiej będzie nam naprawić błąd.

Testy jednostkowe nie powinny jednak zakładać, że będą wykonane w środowisku z poprawnie skonfigurowanym loggerem. Więcej – podczas testów “prawdziwe” logowanie w ogóle nie powinno się odbywać, w końcu wrzucanie do event logu czy bazy danych (zależność nieakceptowalna jeżeli chodzi o testy jednostkowe!) tony informacji wypluwanych przez system podczas testu jest całkowicie zbędne.

Dlatego też stworzyłem loggera specjalnie na tą okazję. Założenia:

 • nie wymagamy żadnego pliku konfiguracyjnego
 • logujemy tylko błędy
 • bez ingerencji w kod systemu dostajemy się do logowanych przezeń informacji
 • logowanie konfigurujemy w jednym miejscu, bez konieczności pamiętania o tym w każdym teście

Z wykorzystaniem frameworka log4net rozwiązanie tego problemu okazało się… banalne. Oto kod logujący to co nas interesuje do strumienia Debug:

 1: public class TestAppender : AppenderSkeleton
 2: {
 3: 	private static readonly PatternLayout _layout = new PatternLayout("%level %logger %ndc - %message%newline");
 4: 
 5: 	public TestAppender()
 6: 	{
 7: 		this.Layout = _layout;
 8: 	}
 9: 
 10: 	protected override void Append(LoggingEvent loggingEvent)
 11: 	{
 12: 		if (loggingEvent.Level < Level.Error)
 13: 			return;
 14: 
 15: 		Debug.WriteLine(base.RenderLoggingEvent(loggingEvent));
 16: 	}
 17: }

A oto metoda konfigurująca całą infrastrukturę log4net, zawarta w klasie bazowej dla wszystkich testów jednostkowych:

 1: [SetUp]
 2: public void SetupLogging()
 3: {
 4: 	BasicConfigurator.Configure(new TestAppender());
 5: }

Testowanie wielowątkowości nadal nie jest przyjemne, ale przynajmniej teraz wiem gdzie szukać przyczyny, jeśli coś poszło nie tak.

Notify of
Piotr

Dlatego moim zdaniem testowanie takiego problemu to działka testów integracyjnych a nie jednostkowych. W testach jednostkowych zamiast watka odpalającego się w tle wrzuciłbym mocka(polecam framework nMock). Z kolei w teście integracyjnym dodawanie nowych komponentów(tutaj wątek) zachodzi stopniowo, więc jest mniejsze ryzyko, że się pogubimy.

SirMike

Uzywanie czegokolwiek innego od zamockowanego interfejsu loggera w testowanych klasach to troche herezje ;)
Zdecydowanie odradzam jakiegokolwiek logowania w unit-testach. Nie raz mialem sytuacje w pracy gdy odpalilem unity kogos innego i nagle pewien blad spowodowal ze mialem zasrane pol dysku jakimis smieciami ;) Stopien mojej irytacji mozesz sobie wyobrazic.

procent

@Piotr:
Tak jak napisałem: czasem (z róznych powodów, w tym pomyłek popełnionych we wcześniejszych fazach prac) nie ma niestety innego wyjścia.

@SirMike:
Uzywanie zamockowanego interfejsu loggera to z kolei moim zdaniem OGROMNY przerost formy nad treścią… co ma taki zamockowany logger robic w teście? Przedstawione przeze mnie rozwiązanie nie zasmieci dysku – a jedynie wypisze na konsole bledy z innych watkow.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również