fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Logowanie wyjątków podczas testów jednostkowych


14.01.2010

Testowanie kodu wielowątkowego jest nie lada wyzwaniem. Teoretycznie powinno się tego unikać, ale czasami nie ma innego wyjścia. Co robić w sytuacji, gdy w komponencie tworzonym podczas naszego testu uruchamiany jest nowy wątek, a w nim wyskakuje wyjątek? Test oczywiście nie przechodzi, ale wcale niekoniecznie musimy wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej się stało. Kiedyś pół godziny straciłem na wgapianie się w monitor zanim wpadłem na to, że w wątku pobocznym wyskakuje wyjątek. Bo jak wiadomo, wyjątek rzucony w nowym wątku nie jest przekazywany nigdzie z powrotem – po prostu gubimy o nim wszelkie informacje.

Dość rozsądnym wyjściem wydało mi się po prostu zalogowanie informacji o tym fakcie i pokazanie jej w wynikach testu. Test nie przejdzie i sam framework do testowania nie będzie dokładnie wiedział co się stało, ale z wyświetloną informacją przed oczami łatwiej będzie nam naprawić błąd.

Testy jednostkowe nie powinny jednak zakładać, że będą wykonane w środowisku z poprawnie skonfigurowanym loggerem. Więcej – podczas testów “prawdziwe” logowanie w ogóle nie powinno się odbywać, w końcu wrzucanie do event logu czy bazy danych (zależność nieakceptowalna jeżeli chodzi o testy jednostkowe!) tony informacji wypluwanych przez system podczas testu jest całkowicie zbędne.

Dlatego też stworzyłem loggera specjalnie na tą okazję. Założenia:

  • nie wymagamy żadnego pliku konfiguracyjnego
  • logujemy tylko błędy
  • bez ingerencji w kod systemu dostajemy się do logowanych przezeń informacji
  • logowanie konfigurujemy w jednym miejscu, bez konieczności pamiętania o tym w każdym teście

Z wykorzystaniem frameworka log4net rozwiązanie tego problemu okazało się… banalne. Oto kod logujący to co nas interesuje do strumienia Debug:

  1:  public class TestAppender : AppenderSkeleton
  2:  {
  3:  	private static readonly PatternLayout _layout = new PatternLayout("%level %logger %ndc - %message%newline");
  4:  
  5:  	public TestAppender()
  6:  	{
  7:  		this.Layout = _layout;
  8:  	}
  9:  
 10:  	protected override void Append(LoggingEvent loggingEvent)
 11:  	{
 12:  		if (loggingEvent.Level < Level.Error)
 13:  			return;
 14:  
 15:  		Debug.WriteLine(base.RenderLoggingEvent(loggingEvent));
 16:  	}
 17:  }

A oto metoda konfigurująca całą infrastrukturę log4net, zawarta w klasie bazowej dla wszystkich testów jednostkowych:

  1:  [SetUp]
  2:  public void SetupLogging()
  3:  {
  4:  	BasicConfigurator.Configure(new TestAppender());
  5:  }

Testowanie wielowątkowości nadal nie jest przyjemne, ale przynajmniej teraz wiem gdzie szukać przyczyny, jeśli coś poszło nie tak.

0 0 votes
Article Rating
3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
14 years ago

Dlatego moim zdaniem testowanie takiego problemu to działka testów integracyjnych a nie jednostkowych. W testach jednostkowych zamiast watka odpalającego się w tle wrzuciłbym mocka(polecam framework nMock). Z kolei w teście integracyjnym dodawanie nowych komponentów(tutaj wątek) zachodzi stopniowo, więc jest mniejsze ryzyko, że się pogubimy.

SirMike
14 years ago

Uzywanie czegokolwiek innego od zamockowanego interfejsu loggera w testowanych klasach to troche herezje ;)
Zdecydowanie odradzam jakiegokolwiek logowania w unit-testach. Nie raz mialem sytuacje w pracy gdy odpalilem unity kogos innego i nagle pewien blad spowodowal ze mialem zasrane pol dysku jakimis smieciami ;) Stopien mojej irytacji mozesz sobie wyobrazic.

procent
14 years ago

@Piotr:
Tak jak napisałem: czasem (z róznych powodów, w tym pomyłek popełnionych we wcześniejszych fazach prac) nie ma niestety innego wyjścia.

@SirMike:
Uzywanie zamockowanego interfejsu loggera to z kolei moim zdaniem OGROMNY przerost formy nad treścią… co ma taki zamockowany logger robic w teście? Przedstawione przeze mnie rozwiązanie nie zasmieci dysku – a jedynie wypisze na konsole bledy z innych watkow.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również