fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
< 1 minut

Słowo na niedzielę, o awansie


22.11.2009

W wielu organizacjach ścieżka kariery wygląda (w sporym uproszczeniu i uogólnieniu) mniej więcej tak: bezmyślny klepacz kodu -> myślący klepacz kodu -> architekt -> manager -> … dalej nieważne.

Po awansie znakomitego, doświadczonego, sprawdzonego programisty na stanowisko managera zespół traci znakomitego, doświadczonego, sprawdzonego programistę zyskując niedoświadczonego, kształconego w innym kierunku managera.

Możliwe rozwiązanie problemu? Podwyżka bez zmiany stanowiska.

Źródło: “konwersacje zebrane”.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Notify of
Jacek Ciereszko

A nie zgodzę się.. w szanujących się ogranizacjach ścieżka managerska oraz techniczna to dwie różne rzeczy na które samemu się decydujesze. A więc bardziej wygląda to w ten sposób: bezmyślny klepacz kodu -> myślący klepacz kodu -> architekt -> architekt (kolejne odmiany architektów)/specjalista itd. -> manager -> większy manager itd. W teorii nawet wynagrodzenie powinno być porównywalne na obydwu ścieżkach, w praktyce wydaje mi się że tak nie jest (nie miałem jeszcze okazji sprawdzić), co nie znaczy że nie można pozostać osobą techniczną :]

Jacek Ciereszko

[edit]
zniknęło wcięcie w tekście, miało być w ten sposób:
"
bezmyślny klepacz kodu -> myślący klepacz kodu -> architekt -> architekt (kolejne odmiany architektów)/specjalista itd.
bezmyślny klepacz kodu -> myślący klepacz kodu -> manager -> większy manager itd.
"

procent

@Jacek Ciereszko:
W jednym miejscu jest tak, a w innym inaczej. Myślę że każda organizacja jest "szanująca się", gdyby nie była "szanująca się" to byłoby to bez sensu:).
Nie wątpię że w wielu firmach jest tak jak piszesz, ale wiem też, że w wielu firmach jest tak jak ja piszę. I głównie ze względu na pensje – pensja programisty musi mieścić się w określonych widełkach i koniec, żeby zarabiać więcej trzeba zacząć babrać się w "menedżmencie". Co jest moim zdaniem strasznie głupie.

Gutek

No nie wiem. Team leader to już nie jest początkujące stanowisko menadzerskie? jak najbardziej jest. Oczywiscie programisci moga zarabiac bardzo duzo (znam takie przypadki), jednak w ktoryms momencie musisz zaprzestac "pisac" tylko kod. nawet teraz kiedy jestes freelancerem to masz moze duzo programowania, ale masz tez zarzadzanie. Jest to naturalna sciezka rozwoju. dokladnie mowiac albo zostajesz architektem, albo zmieniasz kierunek po X latach na zarzadzanie albo stajesz sie konsultantem. Mowiac o widelkach – one sa wszedzie. nie zaleznie czy to stanowisko asystenta, architekta (tego od budynkow) czy programisty, menadzera itp itd. one sa. prawda jest taka ze programisci nie sa… Read more »

Moja książka

Facebook

Zobacz również