fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
4 minut

Oto liczby z jutrzejszego dużego lotka:… Ciao!


05.08.2009

Jakiś czas temu na blogu Polishwords Tomasz Smykowski wspomniał o interesującej inicjatywie. Inicjatywie, którą można określić jako Google z ludzką twarzą, Google z krwi, mięcha i kości. Google z poczuciem humoru i (nie sztuczną!) inteligencją. Od początku istnienia bloga nie zdarzyło mi się jeszcze opisywać tu żadnej witryny internetowej, ale tym razem, w ramach wyjątku (a może i nie?), zrobię dokładnie to. Zamiast recenzować co, jak i dlaczego opiszę w jaki sposób z opisywanego tworu skorzystałem.

Wyginam śmiao ciao po raz pierwszy

Wkrótce biorę Joannę pod pachę (heh, akurat… metafora taka, takie ja-ja) i wybywamy w Europę coby rzeczy różne zobaczyć. Doszedłem do bardzo dojrzałego wniosku, że wybierając się w 5-tys-km podróż wypada mieć ze sobą taką rzecz jak lewarek, gdyż autentycznym bezmózgiem będąc jeździłem bez niego przez ponad rok. Odwiedziłem dobre kilka sklepów w rodzinnym Białymstoku i – o zgrozo – kupić go nigdzie nie mogłem (dla jasności – nie szukałem w spożywczych).
W tej właśnie sytuacji postanowiłem po raz pierwszy wysłać SMS na numer 71321 (1,22 PLN) o treści: “W jakim sklepie (nazwa,adres) kupie lewarek do samochodu (bialystok) ?“. Uzyskana po chwili odpowiedź była w największym stopniu satysfakcjonująca: “Np. AZ Akcesoria Samochodowe i Rowerowe, ul. 1-szej Armii Wojska Polskiego 8, tel. 0856762800. Ciao! Lecter“.
W idealnym świecie byłoby tak: pojechałem, kupiłem, mam.
W świecie rzeczywistym było tak: pojechałem, sklepu nie ma. Nie wściekłem się jednak, gdyż po sprawdzeniu w internecie okazało się, że faktycznie pod tym adresem figuruje ten sklep. Po prostu pech, zdarza się i tak.

Ciao: reaktywacja

Wieczorem wybrałem się z JJem do knajpy. Wskoczył nam temat “zdobywania nowych doświadczeń”, na przykład skoku ma bungee. Ale jak tu rozmawiać bez konkretów? SMS z pytaniem: “Gdzie i za ile mozna skoczyc na bungee w warszawie ?“, momentalna odpowiedź: “Warszawa (Wola) baseny “Moczydlo” wejscie od ul. Prymasa 1000-lecia, ( miedzy ul. Gorczewska i Wolska).Cena skoku w pojedynke to 120 zl,w parze 240zl.Ciao!Ka” i rozmowa może toczyć się dalej, z informacjami niezbędnymi do ewentualnych postanowień (btw: nie planowaliśmy skakania w parze;) ).

Ciao 3: pogrom

Po kilku kolejnych browarach i whisky wpadliśmy na genialny pomysł: sprawdzimy, czy faktycznie da się pod tym numerem uzyskać odpowiedź na KAŻDE pytanie. Tematyka pytania wymyślonego przez dwóch pijanych programistów nie jest chyba zbytnim zaskoczeniem: “Czym rozni sie slowo kluczowe readonly od slowa kluczowego const w jezyku programowania c#?“. Ciekawe jak zareagował dyżurny odbieracz smsów dostając takie zadanie o 2.30 rano. Tak czy siak odpowiedzi (“Const uzywa sie, gdy zmienna pelni jakas role obliczeniowa wewnatrz klasy i nie ma do niej dostepu z zewnatrz,a readonly ma dostep z zewnatrz.Ciao!Matt“) za satysfakcjonującą uznać się nie da (o czym więcej tu). Ale nie oszukujmy się, pytanie dla nieprogramisty musiało było zabójcze, a bez stada wysoko wyspecjalizowanych ekspertów dziedzinowych nie da się wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie z KAŻDEJ dziedziny.


Następnego dnia JJ zapragnął dowiedzieć się co oznacza dziwne słowo cincinnatus. Brat mój z kolei rozwiązywał krzyżówkę i nie wiedział (sic!) jak nazywał się były prezydent Syrii. W obu przypadkach ich niewiedza zmieniła się w wiedzę w kilka chwil. Jak miło!

OK, czas na ujawnienie o co tak naprawdę chodzi. Powyższy tekst dotyczy portalu Ciao!. Nie był (niestety;) ) w żaden sposób sponsorowany. Ich motto brzmi “My dajemy odpowiedzi“. Pomysł i wykonanie autentycznie mi się podobają i szczerze trzymam kciuki za powodzenie.

Z uwag technicznych: użytkownicy przyzwyczajeni do krótkich, ślicznych URLi mają pełne prawo zrobić “a ble” na widok czegoś takiego: http://www.ciao71321.pl/UI/Welcome/Welcome.aspx. Ale to w końcu beta i pewnie kilka godzin z konfiguracją url-rewritingu załatwi sprawę.

I to tyle. Polecam dodanie do komórki numeru 71321 i wypróbowanie gdy nadarzy się okazja.

Ciao! Procent

Comments are closed.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również