fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
6 minut

Relacja z ZineDay 2008


08.09.2008

O ZineDay słychać było już od jakiegoś czasu. Założyciel Zine’a, Michał Grzegorzewski, zorganizował (pewnie przy pomocy wielu osób) konferencję dla twórców, bloggerów i czytelników tego portalu. Wszystko odbyło się 6 września 2008 w siedzibie Microsoft w Warszawie.

Spotkanie nie miało rangi DevDays, HHH, C2C czy MTS. Ot, zlot kilkudziesięciu osób połączonych jednym portalem, bez wielkich akcji marketingowych i zaplecza “logistycznego”. Jednak zarówno na organizację, jak i przebieg oraz menu prezentacyjne raczej nikt nie mógł narzekać. Liczba osób także nie była mała – około 50.
Cały dzień podzielony został na dwie części: “konferencyjne” prezentacje oraz konkurs. One by one:

Gael Fraiteur – “Addressing non-functional requirements with aspects”

Jako pierwszy wystąpił autor PostSharpa – darmowej biblioteki “przynoszącej Aspect-Oriented Programming do .NET”. Sesja ta jednak wbrew pozorom wcale nie miała na celu zareklamowania produktu Gaela. Zamiast tego zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę po świecie aspektów – co to jest, po co zostały wymyślone, jakie korzyści płyną z ich zastosowania, kiedy i dlaczego należy się tym zainteresować. Odpowiedzi? Zainteresować się należy JAK NAJSZYBCIEJ. Dlaczego? Odsyłam do wujka Google (lub materiału wideo który ma się ukazać na Zine), ponieważ temat jest na teraz za długi i za szeroki.
Tak czy siak, podczas wystąpienia Gael nie ograniczył się do prezentacji jedynie swojego rozwiązania. Wraz z PostSharpem liznęliśmy Policy Injection Application Block z Microsoftowej Enterprise Library, Spring.NET oraz Castle Project. Każdy z przedstawionych frameworków został pobieżnie omówiony i zaprezentowany w praktyce. Jakie są różnice w implementacji, jakie mają możliwości, jakie wady i jakie zalety? Było to bardziej odsłonięcie czubka prawdziwej góry lodowej. Myślę, że zarówno programista AOP jak i nowicjusz (do których głównie kierowany był występ) wyniósł z sali nowe informacje.
Oprócz praktyki wykorzystania gotowych bibliotek dowiedzieliśmy sie też jak one powstają – niektóre modyfikują gotowy kod MSIL (jak Post#), inne korzystają z remotingowych Proxy (PIAB), jeszcze inne tworzą własne klasy pośrednie (Spring i Castle).

Andras Belokosztolszki – “Managing change in the database world”

Myślałem, że ta sesja będzie nudną przerwą w tym aspektowym dniu. Na szczęście – jakże się myliłem! Prowadzący z firmy RedGate znakomitą angielszczyzną omówił kluczowe zagadnienia w wersjonowaniu baz danych. Przedstawił problemy wynikające z modyfikacji baz “w produkcji” (dowiedzieliśmy się np o problemach z zastosowaniem procedury sp_rename mogących przyprawić o zawrót głowy!). Pokazał na żywych przykładach przed jak wielkim wyzwaniem stoją autorzy narzędzi mających ten proces uprościć. Ujawnione zmiany pomiędzy mechanizmami przechowywania metadanych w SQL Server 2000 i 2005 są doprawdy zadziwiające – i wcale nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Olaboga! Bez fałszywego marketingu, zero ściemy. Wydobywanie metadanych z różnych baz a następnie porównanie ich wbrew pozorom nie ogranicza się do kilku SELECTów – wzbudza szacunek.
O ile wątpię, czy administratorzy baz danych bądź programiści spędzający większość czasu “po tamtej stronie serwera” dowiedzieli się czegoś nowego, o tyle za dobór tematu sesji na typowy zlot .NETowców należą się brawa.

Gael Fraiteur & Jakub Binkowski – “More complex aspects using PostSharp”

Programowania aspektowego ciąg dalszy. Tym razem do Gaela dołączył na scenie zine’owy ziomek JBinkowski. Celem było zaprezentowanie oraz dokładniejsze omówienie bardziej zaawansowanych możliwości samego PostSharpa. W konwencji Mango Gdynia;) – Kuba jako biedny developer, Gael jako wszechwiedzący “problem-solver”. Jednak mimo takiego porównania całość oglądało się bardzo przyjemnie, z pewnością było to bardziej interesujące niż jednoosobowe przedstawienie kilkudziesięciu linijek kodu.
Rozpoczęto od zaprezentowania banalnej aplikacji “książka kontaktów” oraz problemów jakie mają z nią końcowi użytkownicy (albo “THOSE UNGRATEFUL SHAMELESS BASTARDS THAT DARE TO COMPLAIN!”, jak ich bez owijania w bawełnę określił Jakub:) ). Kłopoty najróżniejsze – od wolnej odpowiedzi na akcje użytkownika, przez niewyłapane wyjątki aż po wielowątkowość. Post# lekiem na całe zło:). Najbardziej zaawansowany scenariusz musiał zrobić wrażenie na wszystkich obecnych – Gael zademonstrował domiplementowanie interfejsu INofityPropertyChange do własnych klas poprzez jeden atrybut! Za magię pod owym atrybutem odpowiadało kilka PostSharpowych aspektów, których implementacja, choć bardzo interesująca, była moim zdaniem zbyt skomplikowana do przedstawienia na takim spotkaniu. Za mało czasu, za dużo kodu. Ale z niecierpliwością czekam na udostępnienie slajdów z prezentacji aby własnoocznie zobaczyć co i jak.

Konkurs na projekt Open Source

Konkurs na projekt Open Source został ogłoszony kilka miesięcy temu na blogu Michała. Do “finału” (czyli prezentacji na ZineDay) dotarło 6 projektów. Trzy najlepsze zasłużyły na nagrody główne – roczną subskrypcję MSDN Premium, trzy kolejne – na Vistę. Wszystkie prezentacje trzymały odpowiedni poziom, widać było zaangażowanie i przygotowanie autorów do prezentacji. Nie ma się co dziwić – było o co walczyć. Całość przypominała mi trochę Imagine Cup z tą różnicą, że zamiast stresować się “na scenie” mogłem po prostu oddać swój głos na obradach jury:). Gratulacje dla twórców wszystkich projektów i dzięki za interesujące ich przedstawienie.

Podsumowanie

Dzień zaliczam do bardzo udanych. Masa informacji o coraz popularniejszym w świecie .NET “paradygmacie” tworzenia oprowamowania + interesujące i bardzo przydatne porady “czego nie robić w SQL Server” + fajne prezentacje zgłoszonych projektów = event, na którym naprawdę warto być! Dzięki i czekamy na następne?

Comments are closed.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również