fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
9 minut

NDC 2011 – moje rekomendacje


26.07.2011

W czerwcu w Oslo odbyła się konferencja NDC 2011 – Norwegian Developer Conference. Wydarzenie to bardziej przypomina nasze rodzime C2C czy 4Developers niż taki chociażby MTS, co dla mnie osobiście dość mocno podnosi wartość proponowanych sesji.

Co prawda nie wybrałem się tam i osobiście w niczym nie uczestniczyłem, ale, jak co roku, organizatorzy opublikowali torrenta zawierającego nagrania z wszystkich sesji. W ostatnich tygodniach poświęciłem więc kilkanaście/kilkadziesiąt godzin i obejrzałem sporo interesującego materiału. Pełną agendę znajdziecie pod adresem http://ndc2011.no/agenda.aspx.

Poniżej wypisuję swoje rekomendacje i wrażenia odnośnie materiału już obejrzanego (lub wymieniam to co jeszcze chcę obejrzeć – gdybym czekał z publikacją posta aż obejrzę wszystko co chcę to pewnie zajęłoby to jeszcze z tydzień, a pojawiło się już kilka requestów w tym temacie:) ).

Kevlin Henney Things You Can Learn from 101 Things I Learned in Architecture School (D1 T6 10:20)

Ciekawe teoretyczne rozważania z wieloma interesującymi spostrzeżeniami, ale raczej bez większej wartości w codziennej pracy. Warto obejrzeć dla rozrywki, jednak nie spodziewajcie się że sesja ta zmieni cokolwiek w Waszym życiu zawodowym. Mimo to 4/5, bo jest naprawdę interesująca.

Robert C. Martin Clojure – The Last Programming Language  (D1 T7 10:20)

Świetny przegląd historii języków programowania – od “zarania dziejów” po dzień dzisiejszy. Z bardzo interesującymi wnioskami. Zresztą czy może być inaczej na sesji Wujka Boba?:). 5/5.

Daniel González García Designing Software with SOLID principles (D1 T6 11:40)

Zbiór definicji i niewiele poza tym. Jeśli ktoś nie wie co to SOLID to może się dowiedzieć… chociaż nie jestem pewien czy ta sesja to najlepszy punkt startowy w nauce. A jeśli ktoś wie – to się wynudzi. Jak dla mnie 2/5.

Barry Dorrans Don’t get stung – an introduction to web security (D1 T2 11:40)

Praktycznie zademonstrowane najczęściej popełniane błędy w kontekście bezpieczeństwa aplikacji www. Całkiem zgrabnie i na dość głębokim poziomie. 4/5.

Kristoffer Dyrkorn The benefits of simple, automated performance testing (D1 T5 11:40)

Sesja bez sensu. Całość materiału można zmieścić w 5 minut: “używaj crawlera do testowania wydajności aplikacji internetowej”. Do widzenia. 1/5.

Keith Braithwaite DDD (D1 T2 13:40)

Ciekawe z teoretycznego punktu widzenia refleksje o DDD, mogące dać do myślenia “po co robimy to co robimy i dlaczego tak a nie inaczej?”. Motywujące do poznania NAUKI i SZTUKI analizy problemów które, jako programiści, staramy się rozwiązać. Momentami jednak zbyt abstrakcyjnie, więc 3/5.

Gaspar Nagy Jonas Bandi SpecFlow: Pragmatic BDD for .NET (D1 T5 13:40)

Przedstawienie narzędzia Specflow – jak ktoś nie wie co to jest SpecFlow, albo nawet BDD – to nawet warto (przynajmniej pierwsze ~70%). Jeśli ktoś zna to raczej nie, bo pewnie ma już swoje zdanie na temat podejścia do BDD i po tej sesji prawdopodobnie go nie zmieni. 3/5.

Gaspar Nagy Jonas Bandi Building .NET applications with BDD  (D1 T5 15:00)

Kontynuacja o Specflow i Speclog… sesja taka sobie, chociaż pewne momenty ma ciekawe (np. omówienie testowania systemu na różnych poziomach: UI, kontroler, domena). 3/5.

Rob Ashton Document databases with ASP.NET MVC (D1 T2 16:20)

Dla osób nieznających dokumentowych baz albo znających główne koncepcje “tylko ze słyszenia” (jak ja) – niezła dawka wiedzy. Polecam. 4/5.

Kevlin Henney Anders Norås Introducing The FLUID Principles (D1 T6 16:20)

Sesja z jajem i przyjemnie się oglądało, ale tak jak poprzednia Kevlina – bez większego przełożenia na praktykę. Nie potrafiłbym też wskazać żadnej puenty, ale rozrywka – OK. Chociaż może po prostu jestem zbyt tępy i czegoś nie załapałem oglądając sesję w nocy i mając szklaneczkę łiskacza za koleżankę:). 3/5.

Christian Johansen Test-driven JavaScript in practice (D1 T5 16:20)

Świetna sesja, podczas której prelegent na scenie programuje w javascript “live search” – pobieranie na żywo wyników wyszukiwania z IMDB. Co ważne – praktykując TDD. Sesja nie tylko dla zainteresowanych JS, ale też dla chcących się przekonać jak TDD usprawnia pracę i poprawia jakość kodu. I że dobre testy jednostkowe nie są stratą czasu! 5/5.

Hadi Hariri Refactoring Legacy Code Bases (D1 T1 17:40)

Przedstawienie rzeczy, które powinny być oczywiste dla wszystkich programistów, a często nie są. Dla początkujących (albo ignorantów) mogą być bardzo przydatne. Szkoda, że nagranie nie zawiera slajdów (chyba jakaś usterka techniczna). 4/5.

Shay Friedman ASP.NET MVC 3 Vs. Ruby on Rails 3 (D1 T2 17:40)

[jeszcze nie oglądałem]

Shay Friedman IronRuby FTW!!! (D2 T1 09:00)

[jeszcze nie oglądałem]

Gojko Adzic Effective Specifications and Tests for Agile Projects (D2 T5 09:00)

Obejrzałem około połowy… i się zawiodłem. Spodziewałem się czegoś bardzo fajnego, a jak na razie pół godziny prowadzi do jednego zdania: “używaj BDD!”. Nie wiem czy to zdanie padnie, czy ono jest celem tej całej sesji, ale na to się zanosi:).

Gojko Adzic Winning Big with Specification by Example – Lessons Learned from 50 Successful Projects (D2 T5 10:20)

Nie oglądałem, tytuł brzmi tak interesująco że pomimo średniego odbioru sesji poprzedniej – pewnie obejrzę.

Scott Bellware Writing Executable Specifications: BDD and Context Specification (D2 T5 11:40)

Dla ludzi zainteresowanych BDD i zastanawiających się czy pisać testy “bliżej dev” (MSpec) czy “bliżej biznesu” (Specflow) – genialne wystąpienie. 5/5.

Udi Dahan Who needs a service bus anyway? (D2 T2 15:00)

Jak zawsze Udi – genialne i przydatne. Dla mnie powtórka, bo sesja bardzo podobna do nagrania na DnrTV, ale i tak. Przecież temu kolesiowi powinno się stawiać ołtarzyki:). 5/5.

Dominick Baier Securing REST-Services and Web-APIs (D2 T1 17:40)

[jeszcze nie oglądałem]

Ryan Dahl Node.js (D3 T1 09:00)

[jeszcze nie oglądałem]

Ian Robinson Getting Things Done with REST (D3 T2 10:20)

[jeszcze nie oglądałem]

Christian Johansen Designing a JavaScript application (D3 T1 11:40)

Praktyczne pokazanie dlaczego WARTO inwestować czas w naukę Javascript. 4/5.

Martin Jul Top 10 things to learn from Clojure that will make you a better developer in any language (D3 T4 13:40)

Przedstawienie głównych koncepcji Clojure i zachęta do przeniesienia ich do swojego języka, ale… ogólnie tak sobie, trochę zalatywało nudą. 3/5.

Krzysztof Kozmic Inversion of Control containers: patterns and anti-patterns (D3 T5 13:40)

Świetna sesja dla kazdego – i nowicjusza, i praktyka IoC. Zdecydowanie polecam, właściwie jest to must-see! 5/5.

The three amigos Conery, Bellware & Hariri The Three Amigos (D3 T7 13:40)

Bardzo fajny pomysł jednoczesnego pisania tej samej aplikacji w ASP MVC i RoR… ze zdumiewającym dla mnie wnioskiem. Sporo się dowiedziałem. Warto obejrzeć. 4/5

Erlend Oftedal Avoiding Cross site scripting – not as easy as you might think (D3 T1 15:00)

Masa przykładów z zagrożeniami XSS – sam z wielu nie zdawałem sobie sprawy. 4/5.

Gary Short Because You Suck at Design Patterns (D3 T5 15:00)

Fajny wstęp i prezentacja problemu, ale rozwinięcie raczej tylko dla początkujących w C#. Dla nich 4/5, dla reszty 2/5.

Miguel Castro To Rest Or Not To Rest (D3 T6 15:00)

[jeszcze nie oglądałem]

Szymon Pobiega Joost van de Sande Being reliable without transactions (D3 T2 16:20)

Przedstawienie eventual consistency poprzez event sourcing w ciekawy sposób za pomocą demonstracji z ludźmi z publiczności. Ale przez to że wybrano taki ‘ciekawy sposób’, sesja trwa 45 minut, a mogłaby trwać 20. Trochę za dużo powtarzania tego samego, ale ogólnie może być. 3/5.

Einar Ingebrigtsen CQRS in the wild – Komplett.no case study (D3 T7 10:20)

O CQRS w praktyce, sporo fajnych uwag, interesujące case study. Skopane ostatnie 10 minut, gdy na scenę zaproszono jakiegoś zastraszonego deva, ale ogólnie 4/5.

Fredrik Kalseth Dr. CQRS or: How I Learned to Stop CRUDing and Love the Domain Model (D3 T2 11:40)

Właściwie streszczenie video Grega Younga. Jak ktoś nie ma pojęcia o CQRS to może się skusić, ale z drugiej strony… wtedy lepiej obejrzeć jakąś sesję Udiego albo Grega (np ).


Mam nadzieję że komuś pomoże to w przefiltrowaniu całej udostępnionej zawartości.

I na koniec krótka refleksja… Niestety nawet tak znakomita konferencja potwierdza wszystkie wnioski, które przedstawiłem kiedyś w poście “Konferencje dla programistów… czy to się opłaca?“. Ale nie ma co marudzić i trzeba się cieszyć z tego, że można wszystko sobie obejrzeć online:).

0 0 votes
Article Rating
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
tomek
12 years ago

Stary, oczywiscie, ze sie przyda! Czekalem na tego posta bo oczywiscie brak mi motywacji i czasu do obejrzenia wszystkiego. Pozdrawiam, T.

@rek
12 years ago

bardzo przydatne. Wielkie dzięki.

Filip Zawada
12 years ago

Sesja Wujka Boba The Last Programming Language faktycznie była bardzo interesująca. Wiadomo było, że zmierza do Clojure ;). Co mnie jednak zaskoczyło to kompletne pominięcie Javascriptu, który o ile pamiętam spełnia praktycznie wszystkie założenia potencjalnego ostatniego języka. Czy to w bezpośredniej formie czy to jako nowy bytecode.

mgibas
mgibas
12 years ago

Wow, same .net-owe tuzy :) Tyle IQ w jednym miejscu to już przesada ;) Pozazdrościć tym którzy byli na miejscu.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również