fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
HOT / 2 minut

DevTalk #116 – O TypeScript z Tomaszem Ducinem


18.05.2020

Tomasz Ducin150Gdy JavaScript się rozwinął, okazało się, że nie jest w stanie unieść złożonych projektów. Trzeba było wymyślić język, dzięki któremu utrzymanie systemów będzie prostsze, tańsze i bardziej przewidywalne. Tak powstał TypeScript! W sto szesnastym odcinku DevTalk bierzemy na tapetę JS i TS. Poznamy trochę historii, kilka wad i zalet oraz perspektywy rozwoju. O wszystkim opowie Tomasz Ducin.

Tomek to niezależny konsultant, architekt i programista, przewodnik po świecie JavaScriptu. Udziela się jako spiker na konferencjach w Polsce i Europie. Jako trener tłumaczy z pasją jak co działa oraz uczy unikania przekomplikowanych rozwiązań i podejmowania zbędnych decyzji. Nie cierpi buzzwordów i wciskania ludziom kitu. Jest skoncentrowany na rozwiązywaniu technicznych i organizacyjnych bolączek projektów. Uwielbia pracę z ludźmi. Dwie ciekawostki: jest ex-aktorem teatralnym i pije cztery espresso dziennie. :)

Z tego odcinka dowiesz się:

  • Czym się charakteryzuje JavaScript?
  • Czy jest sens uczyć się samego JS?
  • Po co komu TypeScript?
  • Na czym polega kompilacja TSa?
  • Na co możemy się nadziać w TS?
  • Jakie są narzędzia i wsparcie TS na rok 2020?
  • Gdzie warto się uczyć i w jakich projektach używać TypeScript?
  • Przyszłość TypeScript i JavaScript – czy będzie merge?

PS Podoba Ci się ten odcinek? Zostaw gwiazdki i opinię na na iTunes. To BARDZO pomaga. Dzięki!

A teraz… PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:

Tomasz Ducin


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Notify of
Piotr
Piotr

Nie żebym się czepiał, ponieważ rozmowy są zazwyczaj ciekawe, ale fakt, że spora ilość rozmówców jest w mniejszym lub większym stopniu powiązana z firmą Bottega sprawia, że podcast zaczyna wyglądać trochę jak reklama tejże firmy. Tymczasem w Polsce istnieją setki, jeśli nie tysiące organizacji zajmujących się w większym lub mniejszym stopniu wytwarzaniem rozmaitego oprogramowania. Więcej różnorodności! Odmiennych spojrzeń na praktyki tworzenia oprogramowania. Chętnie wysłuchałbym rozmowy z kimś o odmienych poglądach i sensownych argumentach na temat będących obecnie na topie dogmatów (przykład: “DDD się nie sprawdza”, “testy jednostkowe nie dają oczekiwanej jakości w porównaniu do nakładu pracy”, “SharePoint to najlepsza platforma… Read more »

Jakub
Jakub

Na tapet, nie tapetę.

szogun1987(Wojtek)

Blazorjest kompilowany do WebAssembly czyli tego samego środowiska co Javascript (a w zasadzie jego gorące punkty).
Technologia ta może zniknąć ponieważ się nie spodoba programistom, ale nie ze względu na niekompatybilność rantajmu.

Grzegorz
Grzegorz

Ok. 31m — testy etwe? Hanselman zrobiłby przerywnik na tłumaczenie co to jest.

Adam

Jako Python fan muszę wspomnieć o tym że typy w Pythonie są już od dawna i nikt już nie pisze testów na to. Np mypy robi to za nas. :)

Łukasz
Łukasz

Fajnie się słuchało, jednak mam dwa “ale”: 1. Typescript to nie jedynie JS + typy. Jest to faktycznie podstawowa funkcja, ale nie mniej istotna jest kompilacja w dół do starszych wersji JS. Mogę pisać kod z użyciem najnowszych elementów JS takich jak choćby klasy,,a kompilator TS skompiluje mi to w dół np. do ES5, dzięki czemu kod uruchomi się też przykładowo w IE. Jak dla mnie to bardzo istotna cecha. Przy czym pada argument o tym, że wynikowy JS równa się TS minus typy. Będzie sporo różnic, chociaż esencja będzie oczywiście zachowana. 2. Blazor nie ma nic wspólnego z Flashem,… Read more »

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również