Dziś, w 63. odcinku, zmierzymy się z trudnym tematem. Tematem dla mnie szczególnie ważnym. I wiem, że nie jestem jedyny.
Do rozmowy zaprosiłem Artura Króla. Artur jest psychologiem, zajmującym się skomplikowanymi problemami ludzkiej natury. Co istotne, nie jest mu obce środowisko IT. Ma to ogromne znaczenie w kontekście dzisiejszego odcinka. Artur prowadzi blog ChangeMaker, pisze książki, występuje na konferencjach (także programistycznych! poznaliśmy się na 4Developers).
Długo szukałem odpowiedniej osoby do podjęcia w podkaście problemu wypalenia zawodowego. To zaskakująco częste zjawisko wśród programistów. Sam się z tym zmagałem, aż w końcu poddałem się i przestałem programować full-time. Nie ma co streszczać tej rozmowy, po prostu musicie tego posłuchać.
Dla mnie nagranie rozmowy było o tyle interesujące, że omawiany temat poruszam także (choć nie wprost) w swojej nowej książce: “Zawód: Programista“.
Na szczęście okazuje się, że moje doświadczenia, obserwacje, refleksje i rekomendacje tam zawarte nie są wyssanymi w palca bzdurami, a pokrywają się z opinią psychologa. Uff.
Kup książkę “Zawód: Programista”… tutaj!
A teraz… PLAY!
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- blog Artura: http://blog.krolartur.com/
- Krzywa Yerkesa-Dodsona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_Yerkesa-Dodsona
- DevTalk#56 – O stresie i porażkach z Krzysztofem Skubisem: https://devstyle.pl/2017/05/22/devtalk56-o-stresie-i-porazkach-z-krzysztofem-skubisem/
- PROGRAMISTA a WYPALENIE zawodowe [devstyle vlog #64]: https://www.youtube.com/watch?v=T9VkJsjF8_M
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Wypalenie zawodowe prędzej czy później dopada każdego, nie jest to miłe zjawisko. Mi udało się jakoś przezwyciężyć jakiś czas temu , choć nie było łatwo. Jak już widzicie pierwsze jego skutki warto zacząć od razu działać:)
Ja przezwyciężałem kilka razy, a w końcu postanowiłem zobaczyć “jak to będzie bez”. I jest super, a może kiedyś wrócę.
Ostatnio Córeczka zapytała mnie: “tata, a ludzie mogą zmienić zawód?”. Z dumą odpowiedziałem, że “tak, bez sensu byłoby musieć robić tylko jedną rzecz przez całe życie”.
Chyba swoimi wypowiedziami w tym podkaście zrobiłeś niezłą antyreklame swojej książki. Mowisz, że sie tak wypaliłeś, że nie byłeś w stanie programować i sprawdzasz sie co jakiś czas i nadal nie możesz programować. Na okładce swojej ksoążki “Zawód: programista” napisałeś “Wszystko czego potrzebuje świadomy developer”, wszystko czego potrzebuje aby nim już nie być.
Ja sam programuje już ponad 10 lat, wypalenie też mnie dopadło kilka razy, ale zawsze sobie z nim radziłem. W swojej karierze poznałem ponad setke programistów których znam do dzisiaj i nikomu z nich sie jeszcze nie znudziło programowanie. Jesteś wyjątkiem. Uznałeś że lepszym biznesem będzie szkolenie ludzi, i tu racja, sam byłem na Twoim szkoleniu i musze powiedzieć że masz talent i wiedze. Ostatnio uznałeś że szkolenia Cie nudzą i wolisz mieć stały profit z ksiązki niż jeździć na szkolenia.
Wow jaka psychoanaliza! Może kolejny psychologiczny odcinek nagramy razem?
Szacunek. Naprawdę robisz dobra robotę tymi podcastami. Sam zmagałem się z problemem wypalenia (tak to oceniam z perspektywy czasu), co prawda w innym zawodzie. Zmieniłem firmę – pomogło na kilka miesięcy… Teraz jestem w trakcie zmiany zawodu :)
Ze spraw technicznych. Maćku masz wpływ na jakość dźwięku Twoich rozmówców?
Dzięki!
Niestety nie mam wpływu na jakość dźwięku rozmówców, Krzysiek (od montażu) robi co może, ale pracuje na tym co dostaje.
Chyba pierwszy DevTalk który przesłuchałam w całości wreszcie :D Bardzo fajny odcinek, jak reszty sie tak fajnie słucha to chyba w koncu sie zabiore za to bardziej regularnie :D
No to słuchawy na ucha i do dzieła! :) DevTalk jest kompatybilny z orbitrekiem. Podobno.
[…] W Podcaście DevTalk zostałem zaproszony do rozmowy o wypaleniu zawodowym u programistów, ale z rozmowy skorzystają też inne osoby. Rozmowę znajdziecie TUTAJ […]
Jest szansa na pojawienie się transkrypcji? :)
Tak, ale to za jakiś czas, w ramach większego materiału. Planuję ten temat bardziej zgłębić i przygotować coś dużego, transkrypcja będzie tego częścią.
Koncepcja gier, złamania codziennej rutyny jest mi najbliższa. Ja tutaj korzystam z kilku rzeczy:
1. Zmiana IDE, Edytora. Głównym jest VisualStudio ale coraz częściej korzystam z VS Code, Notepad++
2. Rzucam sobie taki wyzwanie żeby jak najmniej używać myszki co przyczynia się do nauki skrótów klawiaturowych
3. Zmiana narzędzi z GUI na konsolowe
4. Automatyzacja pewnych czynności za pomocą skrytpów: nauka batch, power shell
5. Kontrybuowanie! Coś co zacząłem robić ostatnio i dało wiele radości! :) Pozwala się wyrwać z codziennego projektu, poznać nowych ludzi, technologie, inne podejście do kodowania. Niestety niedostępne w godzinach pracy a szkoda.
Dzięki :-) Spróbuję zastosować te punkty w życiu :-)
Dla mnie taka mini gierka bylo nauczenie sie vima 4 lata temu.
Rok temu bylo przerzuczenie sie na programowanie na Linuxie Mincie i uzywanie i3wm :)
2 lata temu bylo napisanie gry w F#.
Polecam
Cześć, świetny felieton. Niestety wypalenie zawodowe jest bardzo częste w dzisiejszych czasach – i pewnym sensie, sam jestem efektem wypalenia zawodowego i obecnie uczę się programowania. Wcześniej pracowałem w laboratorium na UJ w zakładzie Biologii Molekularnej, ale mimo tego, że jestem już troszkę po 30-stce mam zamiar podążać za czymś co mnie bardziej ciekawi – zastosowanie programowania w nauce, aniżeli po prostu klepanie tych samych czynności w laboratorium jak to robiłem dotychczas.
Miło posłuchać kogoś, kto mówi z pasją i w pewnym sensie zainspirowałem się tylko bardziej do podążania wybraną przeze mnie drogą.
Dziękuje i pozdrawiam,
Piotr.
Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Muszę do niego kilka razy wrócić i wbić sobie do głowy co nieco :)
Wiadomo, Król jest tylko Jeden. Świetny wywiad!