fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#43 – O wzorcach z Łukaszem Olbromskim


07.11.2016

Łukasz OlbromskiW 43. odcinku DevTalka czas zająć się tematem, który niejawnie przewijał się wielokrotnie, ale nigdy… wprost.

Akcja: BLOGvember! Post nr 5.
W listopadzie w każdy roboczy poranek na devstyle.pl znajdziesz nowy, świeżutki tekst. W sam raz do porannej kawy na dobry początek dnia.
Miłej lektury i do przeczytania jutro! :)

Rozmawiam z Łukaszem Olbromskim. Zmagaliśmy się swego czasu z Sharepointem przy wspólnym projekcie, odkrywaliśmy NOWE. Sporo się razem nauczyliśmy. Teraz, po latach, i powrocie Łukasza z wieloletniej emigracji do Danii… usiedliśmy przy jednym internecie i pogrążyliśmy w rozmowie. Na Twitterze: @LukaszOlbromski.

Podywagowaliśmy o wzorcach projektowych. Zastanawiamy się co to właściwie są wzorce, po co je wymyślono i jak programiści do nich podchodzą. Podzieliliśmy się swoimi refleksjami odnośnie najciekawszych i najbardziej przydatnych wzorcach. Nie zabrakło również tematu antywzorców, co dla niektórych może okazać się najbardziej przydatną częścią rozmowy.

Wiecie co robić: słuchawki na uszy i PLAY! Za rekomendację na iTunes także się nie obrażę :).

Miłego słuchania!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
OHDEV
7 years ago

Odcinek o szacowaniu czasu realizacji zadania/funkcjonalności/projektu musi być!!! Będę słuchać!!!

Kamil
Kamil
7 years ago

Mam jedno ale, jeżeli chodzi o temat “Singleton’a” w kontenerach DI. To, że w niektórych kontenerach nazwano ową funkcjonalność Singleton Scope, nie czyni tego klasycznym singletonem, bardziej mapuje się to na wzorzec Monostate.

Różnica:
Singleton, Implementacja zapewniająca tylko jedną instnację danego typu o charakterze globalnym. Praktycznie każdy klient wie, że dany obiekt jest singletonem. -> ble

Monostate: Implementacja, która zapewnia jednakowy stan(bądź jego brak) dla wszystkich utworzonych, gdzie żaden klient nie zdaje sobie sprawy z owej sytuacji. W przypadku gdy mamy DI po bożemu, czyli rozwiązujemy zależności przez konstruktor, to klient komponentu nie ma zielonego pojęcia kiedy, i dlaczego został on utworzony i klienta nie powinno to obchodzić. Najczęściej są to klasy, które nie mają pół(czyli stanu), a jedynie zbiór metod o wspólnym kontekście. Przykłady, które ja praktycznie zawsze rejestruje jako SingleInstance:
-DateTimeProvider,
-proste walidatory,
-fabryki, mappery
-etc

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również