Odcinek trzydziesty drugi dedykowany jest dla spragnionych… nie tylko wiedzy. A dlaczego? Bo dysponujemy dziś eliksirem. Takim specjalnym. Język Elixir, działający na maszynie Erlanga, nieustannie zdobywa coraz to nowych zwolenników. W Warszawie pojawił się nawet poświęcony mu meetup! Zatem… co to jest? Z czym to się je? Dlaczego Elixir, a nie coś innego? Jak zacząć, jak to działa, jakie są tego perspektywy? Słuchajcie, a dowiecie. Się.
O wszystkich tych ciekawostkach opowiada Sebastian Gębski. Więcej niż programista. Prawdziwy pasjonat, kipiący wiedzą i chęcią podzielenia się nią. Bardzo polecam jego blog: http://no-kill-switch.ghost.io. Oprócz blogowania występuje na meetupach oraz konferencjach. Już za tydzień, 11 kwietnia, będziecie mogli pooglądać go na 4Developers. Na Twitterze: @liveweird.
Dodatkowo: na Facebooku znajdziecie konkurs, w którym można zdobyć piękne podcastowe kubeczki.
Ściągajcie, słuchajcie i dawajcie znać co o tym sądzicie.
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- Erlang (https://www.erlang.org)
- OTP (http://learnyousomeerlang.com/what-is-otp)
- Elixir (http://elixir-lang.org)
- Phoenix framework (http://www.phoenixframework.org)
- Actor model (https://en.wikipedia.org/wiki/Actor_model)
- Rob Conery – post o Elixir (http://rob.conery.io/2015/09/03/hello-elixir-wow/)
- Elixir In Action (https://www.manning.com/books/elixir-in-action)
- Programming Elixir – The Pragmatic Bookshelf (https://pragprog.com/book/elixir/programming-elixir)
- Elixir Sips (http://elixirsips.com)
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Bardzo fajnie, że ten temat się pojawił u Ciebie w podcaście! :)
Z kronikarskiego obowiązku (i małej prywaty) chciałbym wspomnieć, że nie tylko w Warszawie się coś dzieje – od pół roku na śląsku działa aktywnie mała grupa ludzi – Silesian BEAMers – zainteresowanych językami z platformy BEAM (Erlang VM) i w tę sobotę organizujemy całodniowy, darmowy warsztat właśnie z Elixir + Phoenix – szczegóły i zapisy znajdziecie tutaj: http://www.meetup.com/Silesian-BEAMers/events/229286131
Temat “alternatywny”, super! :)
ciekawe są te wypowiedzi gościa, fajnie też że porównuje języku i zna różnice między nimi
@afronski,
Świetnie, dzięki za link!
Bardzo fajny odcinek, Sebastiana się świetnie słucha!
Apropo tematu (Elixir):
Jose Valim wspomina we wstępie do jednej z książek o Elixirze, że Erlangiem zainteresował się po przeczytaniu książki “7 programming langauges in 7 weeks” (https://pragprog.com/book/btlang/seven-languages-in-seven-weeks).
Dorzucę kilka ciekawych linków:
https://www.youtube.com/watch?v=fklep3sUSWo – Fantastyczna prezentacja od Dave’a Thomasa i Bruce’a Tate’a na temat Elixira, wygłoszona podczas Erlang Factory. Polecam!
https://changelog.com/194/ – Epizod podcastu Changelog z Jose Valimem, twórcą Elixira. Opowiada tam o historii Eliksira, między innymi mówi co denerwowało go w Ruby, i skłoniło go do szukania nowych rozwiązań.
http://elixir-lang.org/getting-started/introduction.html – Bardzo fajny tutorial do Elixira, polecam na początek osobom które chciałby nauczyć się języka od podstaw, a nie chcą kupować książek :).
https://pragprog.com/book/elixir12/programming-elixir-1-2 Świetna książka od Dave’a Thomasa, który również zakochał się w Eliksirze. (Link do wersji 1.2, która wprowadza dużo nowości w stosunku do podlinkowanej w artykule)
kars7e,
To prawda, Sebastian ładnie rozmawia :).
Dzięki za linki!
Jeszcze małe Post Scriptum: http://no-kill-switch.ghost.io/devtalk-32-elixir-post-scriptum/
Pod powyższym linkiem znajdziecie garść dodatkowych Elixirowych materiałów – namiarów na książki, kursy, sesje konferencyjne oraz najciekawsze poruszone tematy (Nine nines, WhatsApp, 2 miliony kanałów na maszynie, itd.). Dzięki za wszystkie dotychczasowe i przyszłe komentarze i uwagi.
Dla mnie to jeden z najlepszych odcinków. Zarąbisty! Warto najpierw poznać Ruby, potem Elixir, czy nie ma to znaczenia?
Nie trzeba znać Ruby’ego (ani Erlanga – nie pytałeś o to, ale na wszelki wypadek od razu napiszę :>) – w niczym to nie pomoże, niczego nie ułatwi (to nie tylko moja opinia, kilka osób wyrażało się w podobny sposób na Elixir Fountain).
Dla ciekawostki przytoczę nowy język obiektowy, który też właśnie opiera się na aktorach. W linku poniżej, w rozdz.7 : “Implementation and Benchmarking”, znajdują się tabelki pokazujące imponujący performance na tle: OTP, CAF, Charm, Akka : https://github.com/ponylang/ponylang.github.io/blob/master/papers/fast-cheap.pdf
Kompilator języka Pony obsługuje takie “ficzery” jak:
generic types, traits, structural types, type expressions (unions, intersections and tuples), a non-null type system, sound constructors, pattern matching, exceptions, and garbage collection.
PS: dzisiaj natrafiłem na Pony :) i mi się skojarzyło z tym podcastem, może komuś nie leży natura funkcyjna Elixira, to zerknie sobie na Pony-lang ( może to taki Elixir w świecie OO).
[…] DevTalk#32 – O Elixir z Sebastianem Gębskim (http://devtalk.pl/2016/04/32-o-elixir-z-sebastianem-gebskim/) […]