DevTalk#32 – O Elixir z Sebastianem Gębskim

11

Sebastian GębskiOdcinek trzydziesty drugi dedykowany jest dla spragnionych… nie tylko wiedzy. A dlaczego? Bo dysponujemy dziś eliksirem. Takim specjalnym. Język Elixir, działający na maszynie Erlanga, nieustannie zdobywa coraz to nowych zwolenników. W Warszawie pojawił się nawet poświęcony mu meetup! Zatem… co to jest? Z czym to się je? Dlaczego Elixir, a nie coś innego? Jak zacząć, jak to działa, jakie są tego perspektywy? Słuchajcie, a dowiecie. Się.

O wszystkich tych ciekawostkach opowiada Sebastian Gębski. Więcej niż programista. Prawdziwy pasjonat, kipiący wiedzą i chęcią podzielenia się nią. Bardzo polecam jego blog: http://no-kill-switch.ghost.io. Oprócz blogowania występuje na meetupach oraz konferencjach. Już za tydzień, 11 kwietnia, będziecie mogli pooglądać go na 4Developers. Na Twitterze: @liveweird.

Dodatkowo: na Facebooku znajdziecie konkurs, w którym można zdobyć piękne podcastowe kubeczki.

Ściągajcie, słuchajcie i dawajcie znać co o tym sądzicie.


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

11 Comments

 1. Bardzo fajnie, że ten temat się pojawił u Ciebie w podcaście! :)

  Z kronikarskiego obowiązku (i małej prywaty) chciałbym wspomnieć, że nie tylko w Warszawie się coś dzieje – od pół roku na śląsku działa aktywnie mała grupa ludzi – Silesian BEAMers – zainteresowanych językami z platformy BEAM (Erlang VM) i w tę sobotę organizujemy całodniowy, darmowy warsztat właśnie z Elixir + Phoenix – szczegóły i zapisy znajdziecie tutaj: http://www.meetup.com/Silesian-BEAMers/events/229286131

 2. ciekawe są te wypowiedzi gościa, fajnie też że porównuje języku i zna różnice między nimi

 3. Bardzo fajny odcinek, Sebastiana się świetnie słucha!
  Apropo tematu (Elixir):
  Jose Valim wspomina we wstępie do jednej z książek o Elixirze, że Erlangiem zainteresował się po przeczytaniu książki “7 programming langauges in 7 weeks” (https://pragprog.com/book/btlang/seven-languages-in-seven-weeks).

  Dorzucę kilka ciekawych linków:
  https://www.youtube.com/watch?v=fklep3sUSWo – Fantastyczna prezentacja od Dave’a Thomasa i Bruce’a Tate’a na temat Elixira, wygłoszona podczas Erlang Factory. Polecam!
  https://changelog.com/194/ – Epizod podcastu Changelog z Jose Valimem, twórcą Elixira. Opowiada tam o historii Eliksira, między innymi mówi co denerwowało go w Ruby, i skłoniło go do szukania nowych rozwiązań.
  http://elixir-lang.org/getting-started/introduction.html – Bardzo fajny tutorial do Elixira, polecam na początek osobom które chciałby nauczyć się języka od podstaw, a nie chcą kupować książek :).
  https://pragprog.com/book/elixir12/programming-elixir-1-2 Świetna książka od Dave’a Thomasa, który również zakochał się w Eliksirze. (Link do wersji 1.2, która wprowadza dużo nowości w stosunku do podlinkowanej w artykule)

 4. Dla mnie to jeden z najlepszych odcinków. Zarąbisty! Warto najpierw poznać Ruby, potem Elixir, czy nie ma to znaczenia?

 5. Nie trzeba znać Ruby’ego (ani Erlanga – nie pytałeś o to, ale na wszelki wypadek od razu napiszę :>) – w niczym to nie pomoże, niczego nie ułatwi (to nie tylko moja opinia, kilka osób wyrażało się w podobny sposób na Elixir Fountain).

 6. Dla ciekawostki przytoczę nowy język obiektowy, który też właśnie opiera się na aktorach. W linku poniżej, w rozdz.7 : “Implementation and Benchmarking”, znajdują się tabelki pokazujące imponujący performance na tle: OTP, CAF, Charm, Akka : https://github.com/ponylang/ponylang.github.io/blob/master/papers/fast-cheap.pdf
  Kompilator języka Pony obsługuje takie “ficzery” jak:
  generic types, traits, structural types, type expressions (unions, intersections and tuples), a non-null type system, sound constructors, pattern matching, exceptions, and garbage collection.
  PS: dzisiaj natrafiłem na Pony :) i mi się skojarzyło z tym podcastem, może komuś nie leży natura funkcyjna Elixira, to zerknie sobie na Pony-lang ( może to taki Elixir w świecie OO).

 7. Pingback: DevTalk#34 - O Actor Model z Bartoszem Sypytkowskim | devstyle | Maciej Aniserowicz