fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#09 – O programowaniu w parach z Krzysztofem Szabelskim


16.02.2015

krzysztof-szabelskiMoim towarzyszem w odcinku dziewiątym jest Krzysztof Szabelski. Jako doświadczony programista i lider pomaga różnym zespołom w firmie ogarniać trudne tematy. Występuje na konferencjach i grupach pasjonackich. Techniczne treści tworzy na blogu firmowym Future Processing. Więcej o Krzyśku możecie poczytać na stronie http://krzysztofszabelski.com. A na Twitterze występuje jako @kszabelski.

Temat naszej rozmowy to Pair Programming – czyli programowanie w parach ;). Odcinek ten jest tym samym najbardziej spójny koncepcyjnie, gdyż w sumie jest nas dwóch! Ale suchar, nevermind. Podczas tych kilkudziesięciu minut posłuchać można o tym skąd wywodzi się programowanie w parach, jak to robić oraz jak tego nie robić. Dodatkowo: jakie zalety idą za tą praktyką, ale też: na co uważać. Pair programming w pigułce.

Konkurs: w tym tygodniu mam do rozdania wejściówkę na konferencję 4Developers: najbardziej interdyscyplinarny event programistyczny w kraju. 20 kwietnia, Warszawa – warto tam być. Chcesz bilet? Puszczaj tweeta! Zasady są proste: napisz na Twitterze która ścieżka na konferencji wydaje Ci się najbardziej interesująca oraz dlaczego. Lista ścieżek dostępna jest na stronie http://4developers.org.pl/about/. Tweet musi dodatkowo zawierać nazwy @devtalkpl oraz @4Developers, więc na treść zostaje znaków mniej niż w esemesie – trzeba odrobinę wytężyć mózgownicę ;). Do dzieła! Autor najbardziej oryginalnej odpowiedzi dostaje wejściówkę. Przewidziane są również dwie nagrody pocieszenia.


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
6 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
@rek
9 years ago

używałem pair programming i potwierdzam, że wyciska 110% z czachy. Mocno męczy ale powstaje dużo lepszy kod. Imho, warto do “pary” przyjść z własną klawiaturą. Każdy ma swoją, do której jest przyzwyczajony i jeśli nie ma 100% unifikacji, że wszyscy mają takie same to przyjdź z własną. Wersja minimum to 2 klawiatury bo przerzucanie się klawiaturą raz jeden raz drugi jest po prostu słabe.

pawelek
9 years ago

Fajne, fajne… Tylko co z tego jak zadania gonią i wszyscy twierdzą, że jak 2 będzie robiło 1 zadanie, to firma ma o połowę mniej pracowników? :) A co najgorsze twierdzą tak sami pracownicy a nie zarządzający :)
Ale jak już się działa w parach to jest to naprawdę fajne. Dzięki za tip z tymi przerwami. Może się przydać, bo czesto coś jednak rozprasza, telefon, czy majl.

Krzysztof Szabelski
9 years ago

@rek: dobry pomysł, dzięki!

pawelek: Niestety na niechęć pracowników ciężko coś poradzić. Jeśli ktoś uważa, że to się nie opłaca, będzie pracował w parze tak, że to się nie będzie opłacać.
Kilka podpowiedzi jakie mogę rzucić:
– warto zwracać współpracownikom uwagę na długoterminowe korzyści.
– warto zainwestować trochę wysiłku w stworzenie w zespole kultury “ability to fail”. Mam na myśli poczucie wśród członków zespołu, że mają odpowiednią dozę wolności w eksperymentowaniu z technikami pracy i technologiami. Jeśli co jakiś czas zdarzy im się potknąć i zmarnować czas, to będzie to odebrane jako naturalne zdarzenie i wartościowa nauka, a nie spotka go kara, skutecznie blokująca dalszą kreatywność.
– Jeśli ktoś oczekuje twardych danych. To można próbować odnosić się do badań i materiałów pokazujących korzyści z Pair Programmingu (kilka linków na końcu mojej prezentacji). Warto jednak pamiętać, ze nie ma badań jednoznacznie, w sposób naukowy, potwierdzających skuteczność tej techniki.

Bogusz
9 years ago
pawel
9 years ago

Słucham sobie podcastu a tu nagle slysze kolege z roku ze studiów. Cześć Szabel! Co do pair programingu, pierwszy raz sie z nim spotykam. W mojej firmie by to nie przeszło, bo stawia się tu raczej na ilość a nie na jakość. Bardzo ciekawa metodyka, szczególnie podoba mi sie to, że programiści uczą się od siebie nawzajem. I to nie tylko ci mniej doświadczeni od tych bardziej doświadczonych, ale również na odwrót. Pozdrawiam

Grzegorz
Grzegorz
9 years ago

Super wskazowka co do przerw – zawsze zastanawialem sie jak kntrolowc zmeczenie w trakcie pracy.
Ja bardzo czesto stosowalem pp do wdrozenia (mnie/kolegi) do nowychtematow – aby zlapac srodowisko.
Co do dwoch klawiatur to jest wymog… ale zdarzylo mi sie pracowac na dwoch sklonowanych monitorach i to naprawde dobrze dzialalo.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również