fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
5 minut

Moje środowisko pracy z MaxiVista


02.11.2009

Minął ponad rok od kiedy zwiększyłem swój “obszar roboczy” ponad 2x: do 19″ Benq dorzuciłem 24″ Hyundai. Od kiedy zmieniłem miejsce pracy na domowe zacisze krok ten doceniam oczywiście o wiele bardziej niż wcześniej, gdy w domu programowałem jedynie hobbystycznie. I któregoś pięknego dnia zapaliła się w nienasyconej głowie lampka: “a może by tak… jeszcze więcej?“.

No tak, łatwo powiedzieć. Trzeci monitor to, pomijając wydatek na sam ekran, kolejna karta graficzna (lub jakiś rozgałęziacz do aktualnie posiadanej…?). A i biurko pewnie też trzeba by było powiększyć. Wszystko to wydawało się dość ryzykownym posunięciem zważywszy na to, że nie miałem wcale pewności co do powodzenia tego eksperymentu. Przeskok z jednego na dwa monitory to zdecydowanie wyborna decyzja i wiedziałem o tym już wcześniej, ale czy tak samo będzie z trzecim ekranem?

Nie budując dłużej napięcia śmiało powiedzieć mogę: WARTO! Nie jest to co prawda tak drastyczny wzrost komfortu jak przejście z 1 na 2, ale i tak “freelancuje” się o niebo lepiej. Tym bardziej, że lista narzędzi, które mam odpalone podczas normalnej pracy non stop jest dość pokaźna: wirtualka z Visual Studio & company, Management Studio (“zdalnie” podłączone do bazy na wirtualce), Total Commander, Skype, X-Lite (niezbędne do testowania tworzonego systemu), OnTime (do zarządzania projektem), Excel (do lokalnego notowania postępów prac), Operę, Outlooka i okazjonalnie Gadu-Gadu. I zdarza się, że z wszystkiego tego korzystam jednocześnie – a wtedy i 5 monitorów nie byłoby wystarczające.

Ale do rzeczy… Nie, nie kupiłem zestawu karta graficzna + monitor + biurko. Aktualnie moje środowisko pracy wygląda tak:

Gdzie:

  1. tutaj operuję na systemie hosta korzystając z aplikacji “pobocznych (Opera, Outlook, Skype etc..)”
  2. to głównie ten pan kradnie mi dioptrię po dioptrii zawierając wirtualkę z projektem, nad którym aktualnie pracuję
  3. nie nauczyłem się jeszcze w pełni efektywnie korzystać z trzeciego monitora, więc póki co jest to śmietnik na który wrzucam wszystko co powinno być na wierzchu, ale nie wymaga ciągłej obserwacji

Ale po co o tym piszę? Przecież nie żeby pochwalić się zdolnością gapienia się w trzy ekrany jednocześnie. Celem niniejszego posta jest przedstawienie niesamowitego kawałka softu: MaxiVista.

Jak można zauważyć mój trzeci ekran to nie dodatkowy monitor, a najzwyklejszy laptop. Tak jest: osobny komputer pełni rolę kolejnego powiększenia obszaru roboczego mojego pulpitu, pozwalającego na interakcję z programami działającymi na moim GŁÓWNYM sprzęcie. I pisząc NAJZWYKLEJSZY mam dokładnie to na myśli – może to być autentycznie COKOLWIEK z wifi lub dziurą na kabel sieciowy. Aktualnie w tym miejscu stoi 4 czy 5-letni Asus A6U, który nie powala możliwościami, ale dla MaxiVista to i tak za dużo! Z ciekawości przetestowałem ten program na stareńkiej Toshibie (10 lat?) z zainstalowanym Win98 (bo niczego nowszego nie “udźwignie”) i… działa jak marzenie! Nieważne, że w środku komputera siedzi sprzęt warty 15zł. Ważne, że ma ekran i da się to coś podłączyć do sieci.

Może brzmię jak Klaudiusz z BigBradera reklamujący samoprasujące się gacie w TVSzopie, ale to jest naprawdę coś wartego uwagi. Minimalnym kosztem (najtańszy sprzęt + kilkadziesiąt $ za MaxiVista) możemy rozszerzyć środowisko pracy do tak wielkiej przestrzeni, że aż do przesady – bo program umożliwia podłączenie więcej niż jednego dodatkowego komputera! Ale chyba jeszcze nie dojrzałem do sprawdzenia jak to jest z 4 ekranami :) (ale spokojnie, mam czas… Jenna Jameson pewnie też nie od pierwszego dnia kariery wskoczyła w sam środek orgii).

Oprócz opisanego rozszerzenia pulpitu na inne komputery program zawiera dodatkowo o wiele więcej feature’ów. Nie bawiłem się jednak nimi, póki co jestem w trakcie “nacieszania się” tym jednym. A jeżeli w twoim domu wala się gdzieś jakiś zapomniany laptop, który w dzisiejszych czasach nie nadaje się już do niczego… ściągnij demko i przekonaj się sam, że nawet najstarszy trup może się jeszcze do czegoś przydać!

Niechaj NIESKOŃCZONA ROZDZIELCZOŚĆ ma was w swojej opiece, idźcie w pokoju.

P.S. Polecam dorzucić do tego darmowe narzędzie Winsplit Revolution – jest na tyle fajne, że może kiedyś doczeka się własnego posta?

0 0 votes
Article Rating
7 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kazek
kazek
14 years ago

Post z jajem – tak trzymać :-) Szkoda tylko, że fotka w niskiej rozdzielczości…

dmusial
14 years ago

Fragment z Jenną Jameson Ci się udał ;)

Radek
Radek
14 years ago

A propo pracy na 3 monitoriach polecam artykuł http://www.devblogi.pl/2009/10/paradoks-wielkiego-wyswietlacza.html :-)

Gutek
14 years ago

@dmusial & @Procent

jak pamietam jej "casting video" to juz mi to na orgie wygladalo, albo przynajmniej na bardzo prawdziwy hard :)

Gutek

Artur
Artur
14 years ago

Opis narzędzi fajny, ale jestem przeciwny używaniu wielu monitorów. Człowiek mniej efektywnie działa w multitaskingu (nie wykluczam, że jesteś wyjątkiem). Dla mnie jeszcze problemem jest różnica w obrazie na różnych ekranach (przy pracy na 2 już to mnie męczy). Natomiast jestem za większym ekranem (24" jest ok)

procent
14 years ago

@Artur:
Drugi monitor naprawde zwieksza produktywnosc w niesamowitym stopniu – potrzeba jedynie troche czasu aby nauczyc sie go uzywac. Jezeli chodzi o ‘efektywnosc w multitaskingu’, to ja plasuję się pewnie gdzies w dolnej granicy Celeronów sprzed 5 lat, a mimo to dodatkowy ekran bardzo mi pomaga – po prostu mniej marnowanego czasu na alt+tab, na klikanie ikonek na pasku zadan itd – wystarczy ruch oczami i widze to co potrzebuje.
Roznica w obrazie… nie rozumiem o co chodzi. Mam teraz 3 ekrany, kazdy w innej rozdzielczosci, ale odpowiednia konfiguracja ich ustawienia zalatwia problem ‘skaczacego’ kursora czy niewymiarowych okien.

Artur
Artur
14 years ago

@Procent
Różnica w obrazie – tu chodziło mi o fizyczną różnicę. Trudno ustawić identyczną jasność, kolory itp. A jak nie jest tak samo to mi to przeszkadza (drażni mnie to – odwraca moją uwagę). To może wynikać z mojej (specyficznej) wady wzroku.
Co do 2 ekranów, to przy pracy mam uruchomione: VS, M SQL SMS, FreeCommander, Outlook (nie zawsze), Foobar2000. Dużo ‘skakania’ Alt-Tab nie ma i 24" są OK.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również