Testowanie wystąpienia zdarzenia

3

Podczas implementacji testów jednostkowych zachodzi czasami potrzeba napisania kodu weryfikującego zachowanie obiektów po wystąpieniu zdarzeń. Scenariusz taki jest wspierany przez tzw “mocking frameworks”. Za świetny przykład może służyć odświeżony w wersji 3.5 mechanizm biblioteki Rhino.Mocks ze swoją metodą rozszerzającą Raise.

Co jednak w sytuacji odwrotnej, gdy nie chcemy badać reakcji na zdarzenie, a jedynie upewnić się, że zostało ono wywołane? Sposób przedstawiony tutaj (“Test Event Was Raised”) nie bardzo mi się podoba. Wystarczyło jednak chwilę pomyśleć żeby strząchnąć zaciemnienie z ciemienia i napisać:

 1: var someClass = new SomeClass();
 2: bool eventRaised = false;
 3: someClass.TestEvent += delegate
 4: {
 5: 	eventRaised = true;
 6: };
 7: 
 8: someClass.ShouldRaise();
 9: Assert.IsTrue(eventRaised);

Mi to wygląda bardziej “kompaktowo”.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

3 Comments

 1. Mnie się podoba jednak bardziej ta wersja z Blah ;) W ogóle tak się zastanawiam jak ten kod by zadziałał, kiedy w obsłudze eventa by było np. przełączenie się na inny wątek i powrót i inne szaleństwa.

 2. @Tom:
  Obsługa zdarzenia zależy wyłącznie od ciebie podczas pisania testu. Zauważ, że tworzę instancję i podpinam pod nią delegata -> i tylko to zostanie wykonane po wywołaniu zdarzenia. Chodzi tu tylko o sprawdzenie czy dane zdarzenie zostało wywołane, więc ustawienie flagi jest tym czego potrzebujemy. Testowanie konkretnej obsługi zdarzenia to testy innego obiektu, który się pod owo zdarzenie podpina – czyli sytuacja odwrotna.