fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Przydatne przykłady C# 3.0


02.08.2008

Oto trzy przykładowe scenariusze, które wykorzystują moc daną nam przez Andersa Hejlsberga i spółkę:

1. Sprawdzenie, czy wszystkie textboxy są wypełnione

Przykładzik banalny i w wielu sytuacjach niepraktyczny, ale ładnie prezentujący wygodę pisania kodu “the 3.0 way”.

Stary kod:

 1:   private bool AreAllTextboxesFilledOldWay()
2: {
3: foreach (Control c in this.Controls)
4: {
5: TextBox tb = c as TextBox;
6: if (tb == null)
7: continue;
8:
9: if (tb.Text == string.Empty)
10: return false;
11: }
12:
13: return true;
14: }

Nowy kod:

 1:   private bool AreAllTextboxesFilledNewWay()
2: {
3: return this.Controls.OfType<TextBox>().Any(tb => tb.Text == string.Empty) == false;
4: }

Cool.

2. Wysłanie wyłącznie niezbędnych danych z serwera do przeglądarki w postaci JSON

Założenie: na stronie wyświetlamy DropDown z użytkownikami w określonym wieku. Wiek można podać jakkolwiek np przez wpisanie go do textboxa. Po wpisaniu wieku wysyłamy na serwer AJAXową strzałkę po dane przesłane w formacie JSON potrzebne do wyrenderowania listy. Co robiliśmy na serwerze przed erą .NET 3.5? Trzeba było mieć klasę reprezentującą tylko potrzebne do wysłania dane, trzeba było mieć klasę odpowiedzialną za serializację JSON, trzeba wreszcie było odfiltrować zbędnych użytkowników. Wraz z udogodnieniami takimi jak LINQ (filtrowanie danych), typy anonimowe (dbanie o serializowanie wyłącznie potrzebnych w przeglądarce danych), metody rozszerzające (żeby wywołanie “ToJSON()” wyglądało ładnie) i wyrażenia lambda cała operacja sprowadza się do jednej czytelnej (po zapoznaniu się z w/w mechanizmami) linijki kodu.:

 1:   _usersSrv.GetUsers().Where(u => u.Age == age).Select(u => new { Text = u.Name, Value = u.Id }).ToList().ToJSON();

3. SqlDataReader.HasColumn()

No i ostatni jak na razie przykład. Oto śliczny sposób na dowiedzenie się, czy DataReader posiada kolumnę o nazwie podanej w parametrze:

 1:   public static bool HasColumn(this SqlDataReader reader, string columnName)
2: {
3: return reader.GetSchemaTable().Rows.Cast<DataRow>().Any(dr => dr[0].ToString() == columnName);
4: }

A wy jakie macie godne pokazania praktyki związane z językowymi nowościami (o ile można w ogóle mówić o “nowościach” tyle miesięcy po premierze C# 3.0)?

Notify of
Gutek

chciec wiecej przyklady! :)
ql :)

apl
apl

Wydaje mi się, że fakt istnienia LINQ i metod rozszerzających nie powinien służyć za usprawiedliwienie stylu kodowania “byleby zmieścić wszystko w jednym wyrażeniu”, za który przez lata programistów straszono, że zacytuję pewnego znanego wszystkim Zine’owego blogera, ucinaniem rączek. Niestety bardzo często do tego się to sprowadza (do usprawiedliwania, nie rozczłonkowania). Przyjrzyjmy się, co właściwie robi ta “_czytelna_” linia: _usersSrv.GetUsers().Where(u => u.Age == age).Select(u => new { Text = u.Name, Value = u.Id }).ToList().ToJSON(); 1) przygotowuje zbiór danych: _usersSrv.GetUsers() 2) deklaruje przekształcenia do wykonania na zbiorze – selekcję i projekcję: .Where(u => u.Age == age).Select(u => new { Text = u.Name,… Read more »

Procent

@Gutek: W tym poście można znaleźć kilka dodatkowych “skróceń” osiągniętych dzięki LINQ: http://igoro.com/archive/7-tricks-to-simplify-your-programs-with-linq/ . @apl: Oczywiście, że pakowanie WSZYSTKIEGO co się da w jedną linię  jest bez sensu. Gdybym uważał że ma to sens to ten post zawierałby 100 przykładów a nie 3 :). Efekt taki jak w punkcie 2 można było i tak osiągnąć wcześniej, jednak jak by to wyglądało… Moim zdaniem w tym konkretnym przypadku robijanie owej linii na 4 fragmenty można spokojnie zastąpić umieszczeniem jej w metodzie o wszystkomówiącej nazwie, np GetUsersByAgeToJSON(int age). A na koniec: implementacja ToJSON jako rozszerzenie IEnumerable to zaiste dobry pomysł, w powyższym… Read more »

MichalCz
MichalCz

Przykład 1 jest wg mnie zapisany nieelegancko. Jeżeli już bawimy się w takie skróty napisałbym
private bool AreAllTextboxesFilledNewWay()
{
return this.Controls.OfType().All(tb => tb.Text != string.Empty);
}

Procent

@MichalCz:
Oczywiście to rozwiązanie jest lepsze, dzięki.

flop
flop

Zgodzę się z Olkiem, że takie upychanie w jednolinijkowce nie sprzyja czytelności. Przypominają mi się wszelkie wariacje na temat “:?”. Jeśli zaś chodzi o ciekawe nowe cechy C# 3.0 to extension methods i lambdy są absolutnie genialne. Podam mój ulubiony przykład. Typowym idiomem w aplikacjach desktopowych jest znane delegate void FunHandler(); void Fun() {    if (control.InvokeRequired)    {        control.Invoke(Fun);    }    else    {        control.Text = “blah blah”;    } } Aktualnie metodę Fun można uprościć do postaci: void Fun() {    control.Invoke(() => control.Text = “blah blah”); } oczywiście nasz nowy… Read more »

Ww.CodeSculptor

Chcialbym sie podzielic malymi fragmentami kodu, bedacymi przspieszaczami czasu. Podobny tekst opublikowal

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również