fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

let – explained


07.07.2008

Wraz z LINQ do C# zawitało słówko kluczowe let. Najpierw krótkie naszego dzisiejszego gościa przedstawienie. Wyobraźmy sobie klasę Person z imieniem, nazwiskiem oraz wiekiem. Idąc dalej wyobraźmy sobie zadanie: wybrać te osoby, których wiek jest mniejszy niż średnia wieku wszystkich osób w zbiorze. Konstrukcja let daje nam możliwość zapamiętania danej wartości w samym sercu zapytania LINQ, co pozwala nam zwiększyć jego czytelność i uniknąć deklarowania zmiennych poza jego wnętrzem. Przykład:

 1:   var young = from person in persons
2: let average = persons.Average(p => p.Age)
3: where person.Age < average
4: select person;

Oczywiście jest to najbanalniejszy z banalnych przykładów, jednak niechajże postara się szanowny Czytelnik pomysleć o tworzeniu w ten sposób skomplikowanych warunków, dodawaniu “podzapytań” itd, a przed oczami Jego jawić się będzie moc nieprzemierzona o dowolnym stopniu zaawansowania.

Może się jednak zdarzyć, że podobna funkcjonalność będzie nam przydatna także poza kontekstem standardowych C#’owych zapytań LINQ – czyli przy korzystaniu ze standardowych metod. Co wtedy? Trzeba sobie takie zachowanie zasymulować – poprzez wykorzystanie kolejnej nowości z C# 3.0 czyli typów anonimowych. Powyższy przykład da się zapisać w sposób następujący:

 1:   var young = persons.Select(p => new { Person = p, Average = persons.Average(p2 => p2.Age) })
2: .Where(p => p.Person.Age < p.Average);

Tak na marginesie – kompilator C# robi dokładnie to samo. Skąd u mnie taka mądrość? Stąd co zwykle – z Reflectora.


UPDATE 13-07-2008:
Pojawił się nowy post traktujący o niebezpieczeństwie związanym z omawianą kontrukcją.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Maciej Aniserowicz prowadzący działalność gospodarczą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP 5422824401. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
Gutek

JAk zwykle % :) ql :)
Polecam rowniez artykul:
http://tomasp.net/articles/dynamic-flinq.aspx
oraz specifikacje F# (jako ze slowo kluczowe let jest tam notorycznie wykozystywane;)):
http://research.microsoft.com/fsharp/manual/lexyacc.aspx
Gutek

apl
apl

To ja jeszcze dorzucę link do takiego posta:
http://blogs.msdn.com/lukeh/archive/2007/10/01/taking-linq-to-objects-to-extremes-a-fully-linqified-raytracer.aspx
w którym Luke Hoban (Program Manager w zespole pracującym nad rozwojem kompilatora C#) prezentuje, jak w jednym wielkim, liczącym 60 linii kodu zapytaniu LINQ zaimplementować… RayTracer. 80% tej produkcji stanowi właśnie sprytne wykorzystanie słowa kluczowego let.

Zine.NET

W poprzednim poście zapoznaliśmy się ze słówkiem "let" . Dzisiaj do niego powrócimy i zobaczymy

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również