let – explained

3

Wraz z LINQ do C# zawitało słówko kluczowe let. Najpierw krótkie naszego dzisiejszego gościa przedstawienie. Wyobraźmy sobie klasę Person z imieniem, nazwiskiem oraz wiekiem. Idąc dalej wyobraźmy sobie zadanie: wybrać te osoby, których wiek jest mniejszy niż średnia wieku wszystkich osób w zbiorze. Konstrukcja let daje nam możliwość zapamiętania danej wartości w samym sercu zapytania LINQ, co pozwala nam zwiększyć jego czytelność i uniknąć deklarowania zmiennych poza jego wnętrzem. Przykład:

 1:   var young = from person in persons
2: let average = persons.Average(p => p.Age)
3: where person.Age < average
4: select person;

Oczywiście jest to najbanalniejszy z banalnych przykładów, jednak niechajże postara się szanowny Czytelnik pomysleć o tworzeniu w ten sposób skomplikowanych warunków, dodawaniu “podzapytań” itd, a przed oczami Jego jawić się będzie moc nieprzemierzona o dowolnym stopniu zaawansowania.

Może się jednak zdarzyć, że podobna funkcjonalność będzie nam przydatna także poza kontekstem standardowych C#’owych zapytań LINQ – czyli przy korzystaniu ze standardowych metod. Co wtedy? Trzeba sobie takie zachowanie zasymulować – poprzez wykorzystanie kolejnej nowości z C# 3.0 czyli typów anonimowych. Powyższy przykład da się zapisać w sposób następujący:

 1:   var young = persons.Select(p => new { Person = p, Average = persons.Average(p2 => p2.Age) })
2: .Where(p => p.Person.Age < p.Average);

Tak na marginesie – kompilator C# robi dokładnie to samo. Skąd u mnie taka mądrość? Stąd co zwykle – z Reflectora.


UPDATE 13-07-2008:
Pojawił się nowy post traktujący o niebezpieczeństwie związanym z omawianą kontrukcją.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

3 Comments

  1. W poprzednim poście zapoznaliśmy się ze słówkiem "let" . Dzisiaj do niego powrócimy i zobaczymy