fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
5 minut

Dlaczego nienawidzę SQL Server Management Studio


20.03.2009

Nienawidzę SQL Server Management Studio tyleż szczerze, co bezsensownie. Używam go od lat, i nienawiść moja narastała nieustannie. Dziś nadszedł ten dzień – dzień uporządkowania i dokładnego scharakteryzowania tej nienawiści. Dzień podzielenia się swoją nienawiścią ze światem. A więc nienawidzę SQL Server Management Studio, ponieważ wiele razy dziennie muszę zmagać się z tymi oknami:

1. Ciepło – okno łączenia z bazą

Co jeśli zwykle potrzebuję więcej niż jednego serwera? Dlaczego muszę to klikać/przewijać przy każdym uruchomieniu? I dlaczego SSMS nieregularnie zapomina moje hasła??

2. Cieplej – lista baz

Serwer może mieć duuuużo baz. Niektóre aktywne, niektóre nieaktywne. Mnie interesuje JEDNA. Łączę się z tym serwerem kilka razy dziennie, zawsze korzystam z tej samej bazy, DLACZEGO więc muszę za każdym razem przebijać się przez tą listę i jej szukać?? Wystarczyłoby dołożenie kolejnej irytującej listy do poprzedniego okna – wybór bazy – i pokazanie mi tego CO CHCĘ WIDZIEĆ (wszystkie bardziej finezyjne rozwiązania powitałbym gorącym buziakiem).

3. Gorąco – lista tabel/procedur składowanych

Chcę się dostać do tabeli. Jadę, jadę tym suwakiem (a jest dokąd jechać – scroll widoczny na screenie – mimo że baza przecież do największych na świecie nie należy). UPS, przejechałem… wracam… zęby już się zaciskają. Szukam, szukam… nie ma! A no jasne, przecież znajdę ją w innym schemacie! Jeździmy od nowa… Jakim geniuszem trzeba być, że posortować listę tabel po nazwie schematu i nie dać możliwości innego jej widoku?? Ten przebiegły zabieg skutecznie uniemożliwia mi dostęp do tabeli za pomocą klawiatury, bo musiałbym wpisać NAZWĘ SCHEMATU, KROPKĘ, I DOPIERO NAZWĘ TABELI!! Tak, wiem, jest możliwość przefiltrowania widocznych obiektów, ale gdybym z niej faktycznie korzystał to bym pół dnia spędził w okienku ustawiania filtra – dlaczego nie mogę zdefiniować kilku własnych filtrów i się między nimi przełączać?? A jak wiadomo: procedur składowanych jest zwykle więcej niż tabel (poza tym trzeba trafić w dodatkowe dwa krzyżyki żeby się do nich dostać!), scroll jest dłuższy, trafić trudniej… Na samą myśl krew mnie zalewa.

4. Dzika wściekłość – lista relacji

“Ciekawe w jakich relacjach zawiera się ta kolumna?” – gdy nieświadomie w głowie pojawia mi się takie pytanie, temperatura skacze o dobre kilkanaście stopni. Bez zbyt dużego komentarza, w końcu już weekend, a mi pikawa zaraz wyskoczy na sam widok. Jeśli ktoś tego okna nie zna to podpowiedź: nie można tu niczego powiększyć, nie można niczego rozsunąć, jedyne co mozna zrobić to KLIKAĆ W KOLEJNE KRZYŻYKI W CELU ZOBACZENIA JAKIE KOLUMNY WCHODZĄ W SKŁAD RELACJI!!!


Nie jestem adminem, więc może od strony takiej osoby narzędzie jest idealne. Jestem programistą, nienawidzę TOPORNOŚCI i bezczelnego WYKRADANIA mojego czasu i bawienia się moimi nerwami. Do przedstawionych punktów można dorzucić z pewnością jeszcze kilka bardziej (brak Intellisense aż do wersji 2008? gdzie my żyjemy, w Bangladeszu? a jak się już pojawia to działający tylko z SQL Server 2008? szaleju się najedli?) lub mniej (jak zamknąć to $!?#*^%& okno RESULTS/MESSAGES??) irytujących ficzerów. A może czegoś nie wiem? Może na to wszystko jest rada (i nie, radą nie jest bynajmniej okno Object Explorer Details)?
Ale nie chodzi o wnikliwą analizę. Chodzi tylko o zarysowanie mglistego kształtu niedoskonałej, acz nieporównywalnie wygodniejszej przyszłości. Zarysowanie dymem z czarnej świecy o piwnicznym zapachu na szkle z witrażu wybitego w czterdziesty czwarty dzień roku przez wysłańca piekieł.


To nie jest tylko bezmyślny rant i wyraz bezsilnej wściekłości (może jestem nadpobudliwy i zbyt wrażliwy na takie pierdoły, ale czasami aż mi się pięści zaciskają). Chociaż szczerze nad tą całą kwestią ubolewam (połącz się ze mną w bólu). Da się temu zaradzić. To be continued w przyszłym tygodniu…

0 0 votes
Article Rating
9 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dario-g
15 years ago

RESULTS/MESSAGES? -> Ctrl+R
Też nie lubię tego programu. Na szczęście bardzo mało z niego korzystam :)
“Use for… ORM Luke. ;)

podi
15 years ago

nic dodać nic ująć, %. Do listy dodam jeszcze to, że gdy otwieram tabelę w trybie design, to, żeby dostać się do właściwości poszczególnych kolumn (np. ustawić klucz główny) muszę za każdym razem rozciągnąć okienko i wykonać kilka kliknięć myszką. Wydaje mi się, że nie jest to “rocket science” aby poprawić w tym miejscu UX (jak z resztą i w przytoczonych przez Ciebie punktach). Czekam w takim razie na kolejny post :)

Gutek
15 years ago

taaa do dupy w ogole ten manager jest, to juz lepiej korzystac z :
comment image
lub z:
comment image
wkoncu to przejrzystrze jest i mozna all zeskryptowac sobie
:)

brejk
15 years ago

@Gutek: nie ma co się śmiać. W sumie ja tak pracuję z Management Studio ;-)
@Procent: Mi, jako że prawie nie używam Object Explorera, wymienione przez Ciebie rzeczy nie przeszkadzają. Zresztą, kiedyś napisałem już na Zine, co bym zmienił w SSMS. Pewnie, że to narzędzie jest niedoskonałe, ale jak się przyjrzałem, co oferują inne systemy zarządzania bazami danych, to czuję się szczęśliwym człowiekiem ;-)

Procent
15 years ago

@dario-g:
Dzięki… ale to akurat najmniejsza bolączka:)
@podi:
Jak widzi się na prezentacjach wszystkie te śliczne efekty w WPF, megawygodne kontrolki, wszystko dostępne jednym klikiem… to aż dziw ze nie zainwestowano więcej czasu we ‘flagowy’ produkt do zarzadzania SQL Serverem…
@Gutek:
A tobie jak zawsze hardkor w glowie:)
@brejk:
No i widzisz… dlatego napisalem ze patrze z punku widzenia programisty:). Ja chce kliknac raz, drugi, napisac selekta i tyle, a nie dlubac sie w milionie krzyzyków. A tym bardziej pisac skrypty w konsoli, bo od tego wlasnie powinienem miec ta aplikację…

marekpow
marekpow
15 years ago

Niech zgadnę, jakiś hosting windows’owy z serwerem 2005?

Procent
15 years ago

@marekpow:
Nie, zdecydowanie prostsze i mniej kosztowne rozwiazanie. Tekst mial sie pojawic wczoraj, ale ciagle nie mam czasu go skonczyc…

Daniel Biesiada
15 years ago

Podoba mi się ten wpis pod jednym względem. UX zaczyna być dostrzegany w społeczności w sposób konstruktywny.
Te wszystkie powyższe uwagi to dla mnie tak na prawde drobnostki z punktu widzenia “co tu zrobić aby zadowolić Procenta”. Natomiast ich nie ma.
Dlaczego? Bo SQL Management Studio zaprojektowano aby pokazać jego cechy, a nie aby był konsumencką dopieszczoną aplikacją.
Aż się dziwię, że to piszę ponieważ jak kiedys tam wyrosłem na Oracle’u a póżniej przeszedlem na SQL7 i tak do tej pory zostało to do tej pory jak z funflami Oracle’owcami rozmawiam to traktują Management Studio i całego SQL’a jako zabawkę tylko dlatego, że dla nich w SQLu się fajnie klika aby coś zrobić a u nich trzeba być specem od skryptów.
Widać nadszedł czas aby w Enterprise’zie być jeszcze bardziej “zabawkowym” czyli zrobić review UX.

.neting in the free world

Dziś w pracy dostałem 20 plików SQL tworzących poszczególne tabele w bazie danych. Niestety, ze względu

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również