Sam nie wierzę, dokąd zawędrowaliśmy! Panie i Panowie, Typy i Typiary… Przed nami 50. odcinek DevTalk! Programistyczny Głos grzmi w Waszych Domach już od 2,5 roku! Wiele ciekawych rozmów się przed ten czas odbyło.
A dziś… czas na kolejną!
Do udziału w tym prawie okrągłym odcinku (bo na prawdziwie okrągły musimy jeszcze 14 odcinków poczekać) zaprosiłem Mateusza Kupilasa, a.k.a. JavaDevMatt. Mateusz prowadzi bloga, rządzi polskim IT-jutubem, króluje na Wykopie, wydaje podcast w ramach Kontestacji. Napisał też książkę: “Junior Developer“, którą od niedawna można zamówić w wersji papierowej! Ja już swoją kopię zamówiłem. Na Twitterze: @JavaDevMatt.
Nasza rozmowa krąży po różnych aspektach związanych z programowaniem, ale w centrum tych kręgów jest: budowanie kariery w IT i start w naszym zawodzie. Czyli: junior development ;). Dywagujemy o tym, dlaczego warto (i dlaczego NIE warto!) być programistą, jak się uczyć, od jakiego języka zacząć… A także co nieco o pasji, tworzeniu produktów, itede itepe.
Podobne kwestie Mateusz porusza na swoich filmach na YT. I ja też niedawno zacząłem prowadzić VLOGa o tym.
ENJOY!
A ten odcinek dumnie wspiera firma Comarch. Dzięki wielkie!
Jeśli jesteś studentem kierunku informatycznego lub pokrewnego, to Comarch zaprasza Cię do udziału w jednym z największych programów stażowych w branży IT. Co ważne: staż jest płatny!
Możesz się zgłosić przez formularz pod adresem www.staz.comarch.pl.
Staże będą odbywać się w 13 miastach Polski, m.in. w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Gliwicach, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu. Do wyboru masz 4 profile stażowe: programistyczny, inżynier systemowy, embedded oraz staż o profilu telekomunikacja. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 27 kwietnia!
Przypominam też o moim konkursie Daj Się Poznać! Połowa czasu na rejestrację już za nami. K’mon!
A teraz… PLAY!
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- kanały Mateusza:
- blog: http://javadevmatt.pl
- youtube: https://www.youtube.com/user/JavaDevMatt
- podcast: http://www.kontestacja.com/?p=episode&episode=3606
- książka: http://juniordeveloper.pl
- gra Note Fighter: http://www.mythicowl.com/notefighter/
- konkurs Daj Się Poznać: http://dajsiepoznac.pl
- staż Comarch: www.staz.comarch.pl
- teksty na devstyle:
- Czy programiście potrzebne są studia?: http://devstyle.pl/2016/04/25/czy-programiscie-potrzebne-sa-studia/
- teksty “Do młodych programistów”: http://devstyle.pl/junior/
- DevTalk:
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
[…] wyszedł w tym tygodniu DevTalk na temat Junior Dev. Najpierw chciałem go przesłuchać a potem stwierdziłem, że nie. Bałem się, że po […]
Studiów nie skończyłem i papierka nie żałuję. Po latach uczestnictwa w różnych szkoleniach mogę jednak powiedzieć że studia są tanie. Za mniej niż 3000 (czasami mniej niż 2k) za semestr dostaje się około 200 godzin zajęć zarówno warsztatów jak i prelekcji, jakoś sensownie poukładanych prowadzonych przez specjalistów przechodzących jakąś tam weryfikację. Dla porównania ciężko dostać jedno-dniową konferencję wysokiej jakości za mniej niż 500zł/os, warsztaty kosztują zazwyczaj więcej. Zaletą studiów jest fakt iż uczy się z osobami na podobnym poziomie do naszego (przynajmniej od 3-4 semestru).
Przed porzuceniem studiów należy sobie wszystko przeliczyć.
[…] to osoba, która została kiedyś zaproszona przez Macieja Aniserowicza na jeden z odcinków podcasta DevTalk, w którym Maciej i Mateusz rozmawiali o Junior Developerach. Mateusz ma swój […]
Naprawdę świetny podcast!
Mam właśnie dylemat odnośnie wyboru specjalizacji na studiach i kolejna osoba utwierdza mnie w przekonaniu, że programowanie to chyba jednak nie dla mnie ;) Wydaje mi się, że jest to zbyt “statyczna” praca.
Super podcast, kawał dobrej roboty. Faktycznie najważniejsze jest działanie i własne, chociaż najmniejsze projekty. Dopóki nie pobrudzimy rąk, sama praktyka nic nie da.
Oczywiście chodziło o to, że sama teoria, nie praktyka, nic nie da ;)