Od kilku tygodni drażniłem Was lekko zapowiedziami, że “1 lutego ogłoszę coś wielkiego”, c’nie? Oto 1 lutego nadszedł i pora odkryć tajemnicę: projekt, nad którym pracowałem przez calutki styczeń, prawie codziennie.
Przedstawiam Wam drugą edycję konkursu “Daj Się Poznać“! Od razu na wstępie: po wszystkie informacje z tym związane odsyłam Was na stronę mu poświęconą: http://www.maciejaniserowicz.com/daj-sie-poznac/ (dostępna także pod adresem http://dajsiepoznac.pl).
A poniżej trochę wodolejstwa ;).
W 2010 roku (jak to bardzo, bardzo dawno temu!) zorganizowałem pierwszą edycję konkursu, co ogłosiłem w miło brzmiącym poście “Programuj, bloguj i zdobądź MSDN Ultimate oraz inne znakomite nagrody!“. To był ogromny sukces. Liczyłem na trzech, no maksymalnie pięciu uczestników. A zgłosiło się aż 79 osób!
Od tamtej pory wiele osób pytało o powtórkę. Przez lata z różnych względów nie chciałem tego robić, ale że teraz, jak się Wam ostatnio wyspowiadałem, skupiam się w 100% na community, przyszła na to pora. I to z o wiele większym rozmachem. Wtedy wszystko robiłem praktycznie sam, w pojedynkę, a teraz o tej akcji poczytacie/usłyszycie w bardzo wielu miejscach. Dodatkowo dzięki wsparciu oficjalnych wspaniałych Sponsorów nagrody wyglądają naprawdę bardzo, bardzo kusząco. Ale po szczegóły ponownie odsyłam na stronę konkursu.
Bardzo się cieszę, że to wypaliło. Poznałem osobiście kilka osób startujących w edycji z roku 2010 i wszyscy są fajnymi ludźmi. Niektóre blogi nadal istnieją. Wytworzone w ramach konkursu treści zawierają wiele cennych porad. Mam nadzieję, że teraz będzie podobnie.
W tym roku liczę na jeszcze większy sukces. W IT “wymiana pokoleniowa” następuje bardzo szybko. Sześć lat to szmat czasu. Ówcześni juniorzy to teraz seniorzy. Ówcześni seniorzy to teraz… emeryci ;). Masa nowych ambitnych programistów weszła w tym czasie na rynek. Spodziewam się niesamowitej jazdy i gorąco zachęcam Was do udziału w konkursie, obserwowania poczynań Uczestników oraz rozgłaszania tej informacji wszelkimi kanałami.
Komentarze pod tym postem niech posłużą za kanał do dyskusji na temat konkursu.
Niech się dzieje! Programistyczne Igrzyska uznaję za… rozpoczęte! DO ROBOTY!
Super super super ! Brałem udział w pierwszej edycji – świetna przygoda. Polecam każdemu kto się waha czy jest sens. Tak jest sens!
@REK,
Prawda, tak było :). Sens jest zdecydowanie.
Great, najs i cacy!:) a są jakieś zdroworozsądkowe ograniczenia wiekowe/doświadczeniem? senior, junior?
KONRAD KOKOSA,
Nie ma ograniczeń żadnych: ani technologicznych, ani wiekowych, ani “doświadczeniowych”.
Tyle lat temu jeszcze nie śledziłem Twojego bloga także jest to wielkie zaskoczenie :) Myślałem, że forma będzie nieco inna, ale w takim razie jest motywacja do tego żeby odkurzyć swój w sumie niedawno rozpoczęty projekt i go kontynuować :)
KAJETAN,
Koniecznie :).
Z kolei u mnie projektem jest blog sam w sobie :D Teraz trzeba wygospodarować czas na OpenSource na boku i się rejestrować :)
PAWEŁ TOMKIEL,
Jak najbardziej! Trochę zachodu to wymaga, ale warto.
Bardzo pomysłowe i oryginalne logo (tj. wszystkie jego odmiany). Twojego autorstwa?
PASKOL,
To prawda, mi też się niesamowicie podoba. Ja w rysunki kompletnie nie umiem :) więc zajął się tym profesjonalista na szczęście.
Niestety skoro partnerem jest Microsoft to ja wysiadam.
OLD KERNEL DEV,
To jest na serio czy żart?
Na serio, jeśli jest partnerem strategicznym to nic tu po mnie. Nie chciałbym być kojarzony z tą firmą. Poza tym to jednoznacznie wskazuje na to, że wygrać/zająć wysokie miejsce w konkursie mogą tylko blogi poświęcone technologiom około-MSowym. Chyba nie zaprzeczysz?
Nie mam co tu szukać z moim ‘sweet blogaskiem’ poświęconym Javie i pingwinkom.
Ależ oczywiście że zaprzeczę!
W poprzedniej edycji pierwsze miejsce zajął projekt, w którym Łukasz Sowa tworzył “klon UNIXa” : http://archiwum.lukaszsowa.pl/tag/daj-sie-poznac/.
Rozumiem obawy i jeśli nie chcesz być “kojarzony” (jakkolwiek) to nie, ale jeśli obawiasz się niesprawiedliwego traktowania to naprawdę są to obawy płonne.
Dziękuję za rzeczową odpowiedź. I tak uważam Twój blog za bardzo wartościowe miejsce, które często odwiedzam.
Spoko, cieszę się :). Make software, not war.
Ja natomiast potwierdzam to co napisał Maciej :).
A mimo, że jestem “linuksowcem” to MSDN Ultimate mi się nie raz przydał :D OLD KERNEL DEV powinieneś wystartować z jakimś kernelowym tematem :)
Chyba za bardzo się wkręciłeś w jakieś systemowe wojny :)
Hej, mam pytanko – czy ten projekt to może być praca magisterska?
HARRIET,
Jak najbardziej, nawet lepiej jeśli się do czegoś faktycznie przyda :).
Łokurde, to super! :)
Warto było czekać, na pewno się zgłoszę! Powinno to rozruszać mój blog i zachęcić mnie do jeszcze większej pracy nad nim. Tylko mógłbyś opowiedzieć więcej o regułach oceniania uczestników. Jeżeli ktoś ma bloga od kilku lat to na pewno jest bardziej doświadczony i może pisać ciekawsze teksty od kogoś kto dopiero zaczyna, to samo w przypadku doświadczenia zawodowego, więc jakie czynniki będą brane pod uwagę przy ocenie? Oczywiście już sama promocja na Twoim blogu jest dużym plusem, lecz chciałbym także wiedzieć co będzie brane pod uwagę.
KRYSTIAN CZAPLICKI,
Super, cieszę się że się podoba :).
Co do pytania: nie ja będę oceniał, a widzowie/społeczność.
Z FAQ (http://www.maciejaniserowicz.com/daj-sie-poznac/faq/):
Q: W jaki dokładnie sposób będzie przebiegało wybieranie zwycięzców i przydział nagród?
A: Zostanie to dokładnie postanowione i opisane przed zakończeniem konkursu. Jeśli zgłosiłaś/zgłosiłeś się do konkursu i wytrzymasz 10 tygodni uczestnictwa to już Jesteś Zwycięzcą ;). A tak na serio: Uczestnicy i Społeczność (Obserwatorzy) dostaną ankietę do wytypowania swoich ulubieńców. Wpływ na to będą mieli również Sponsorzy oferujący swoje dedykowane nagrody. Ja jako Organizator będę interweniował w przypadkach konfliktów/niejasności.
Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa powstała. Skorzystają wszyscy – bloggerzy dostaną nagrody, zdobędą doświadczenie w projektowaniu i pisaniu. Reszta programistów uzyska ciekawą lekturę i wiedzę do poczytania :)
Brawo!
Proszę wszystkich, żeby udostępnili ten wpis, gdzie się da – wszyscy korzystamy.
btw, coś o raportowaniu stanu projektu (świeżutkie, z dziś): http://wojciszko.com/2016/02/01/jak-raportowac-stan-projektu/
A ode mnie świeżutki opis jak można sobie pomóc zarządzać czasem w trakcie prac :) Ja zamierzam stosować: http://blog.kokosa.net/post/technika-pomodoro-czyli-ile-pomidorow-dzis-zrobiles
Super inicjatywa, jasne zasady i wartość dodana dla całej społeczności :) Ciekawe czy większym wyzwaniem będzie sam projekt, czy prowadzenie bloga – @Maciej czyżby właśnie weryfikacja ogólnego poziomu wpisów będzie głównym wyznacznikiem zwycięzców?
KRZYSZTOF,
Cieszę się że się podoba. Jedno i drugie jest wyzwaniem :).
A co do zwycięzców: jedyna weryfikacja z mojej strony to sprawdzenie czy warunki konkursowe są spełnione. Reszta w rękach “ludu”, jak napisałem zresztą w FAQ. Nie zagwarantuję że będę śledził wszystkie projekty i blogi. Zagwarantuje prędzej, że tak nie będzie :).
To ja tylko dopytam – blog może być prowadzony w języku angielskim?
KAMIL,
Tak, jest w regulaminie (http://www.maciejaniserowicz.com/daj-sie-poznac/regulamin/):
7g Posty muszą być napisane w języku polskim lub angielskim
Macieju a czy mozna pisac pod pseudonimem? Podawanie danych dla publiki jest konieczne? Ja chyba wystartuje,ale nie zglosze się do konkursu. Jakość mojego kodu jest raczej za slaba i poza tym obawiam się porazki. No chyba ze można zgłosić się później z kompatybilności wsteczna.
AREK,
Można pod pseudonimem (nie podawaj wtedy imienia i nazwiska w formularzu zgłoszeniowym), ale w razie wygrania nagrody te dane będą potrzebne.
Mam pytanie co do bloga. Czy wystarczą wpisy na fejsbuku, czy muszę założyć bloga na portalu do tego przeznaczonym ?
WOJTEK,
Fejsbuk to nie blog :). Blog to Twoja strona. On jest wymagany. Fanpage na facebooku jest opcjonalny.
Wpisy blogowe nie nadają się na facebooka. Nie chodzi tylko poinformowanie “hej kochani, siedziałem dziś do 2 w nocy i puściłem 7 commitów” a o porządne, techniczne teksty.
Czyli generalnie zachęcasz żeby postawić sobie bloga np. na wordpresie najlepiej na własnej domenie i tam publikować posty ?
WOJTEK,
Ja bym tak zrobił. Dodatkowo jeśli bloga postawisz na Azure i jesteś studentem to wpadasz do puli “kandydatów do otrzymania Lumii” (szczegóły na stronie z nagrodami, przy opisie Lumii właśnie)
Dzięki za odpowiedź, studentem jestem tylko do 31 marca stety/niestety więc chyba się nie uda. Korci mnie żeby wziąć udział w tym konkursie ( w sumie ogarnięcie bloga mnie tylko “hamuje” do podjęcia decyzji ) . Chciałbym zrobić coś innego niż zawsze, a tu jest chyba do tego idealne miejsce :)
Postawienie wordpressa to max godzinka, gdziekolwiek. Jeśli nie azure to spróbuj webio które również polecałem w podlinkowanym poście o blogowaniu, co prawda nie za darmo ale za niewiele więcej.
A co do konkursu bycia odpowiednim miejscem na “coś nowego” – jak najbardziej!!
Wtrącę się krótko jako laureat poprzedniej edycji – zajebiście warto wystartować w tym konkursie! Pominę (prawdziwe!) zalety wspomniane przez Maćka i innych powyżej i dodam od siebie, że start w konkursie:
a) to “fejm dojebany” – ciągle jeszcze dostaję maile z pytaniami i komentarzami nt. tematu, o którym pisałem – to bardzo przyjemne, motywujące i można się przy tym dużo nauczyć oraz poznać bardzo ciekawe osoby,
b) “personal branding” zbudowany dzięki postom z konkursu, w krótkim czasie zapewnił mi bardzo ciekawe i dochodowe projekty (plus maile z zaproszeniami do rekrutacji do Google) – a jak wiadomo z argumentami $ się nie dyskutuje :>
c) żadna inna inicjatywa nie dostarczyła mi tak wielu powracających czytelników.
ŁUKASZ,
WOW, dzięki, to aż dalej pójdzie w świat :)
A jeśli ktoś jeszcze się zastanawia – o to czemu sam wystartuję i uważam, że warto!
http://blog.kokosa.net/post/dlaczego-wezme-udzial-w-daj-sie-poznac1
Jak ma się projekt, który na pewno nie będzie trwał przez kolejne 10 tygodni, to można kontynuować z innym projektem?
ZAKŁOPOTANY,
Nie, założenie jest takie aby wybrać projekt wystarczająco rozbudowany na 10 tygodni pracy.
Po komentarzach i twitterze widzę, że startują ludzie z różnym poziomem znajomości programowania i inżynierii w ogóle. Nie przewiduje się jakiegoś podziału na kategorie np. senior-junior, pro-amator? Zwłaszcza, że jak piszesz liczba uczestników przebiła już pięćdziesiątkę.
Choćby jakieś wyróżnienia w postaci uśmiechu prezesa dla amatorów? Byłoby miło :]
BODOLSOG,
Zgłoszeń na chwilę obecną jest 81 :). Tutaj żadna kategoryzacja junior/senior nie ma racji bytu. Startują 15-latki, startują 40-latki. I bardzo dobrze! Szubidubicancode, you can code, po prostu koduj.
Jedyne kategorie to wykorzystywane technologie, a i to dość jest dość ruchome.
Jeśli chodzi o wyróżnienia: pożyjemy-zobaczymy, o nagrodach piszę tylko tyle ile to jest konieczne, bo one zdecydowanie nie są tutaj najważniejsze.
MACIEJ ANISEROWICZ,
dzięki za szybką odpowiedź. Spoko, nie chodzi mi o nagrody, a raczej o wyróżnienie w sensie, że poklepać po plecach, że dobra robota, tak trzymaj, nawet jeżeli się zaginie między ciekawszymi projektami.
W sumie o to w tym wszystkim tutaj chodzi, nie? :]
Poklepać po plecach to mogę Cię i teraz, a jeśli faktycznie wytrzymasz do końca konkursu to mogę i przytulić :).
Nie ma co patrzeć na zaawansowanie innych uczestników bądź projektów. Każdy powinien znaleźć swoich odbiorców, niezależnie od tego czy jest początkujący czy zbliża się już do emerytury.
[…] post Macieja Aniserowicza, zachęcający do „wyjścia z cienia” przy okazji inicjatywy #Daj się poznać, w której to mam nadzieję wziąć […]
Hejo,
Jeszcze małe pytanko – czym tak naprawdę charakteryzują się “posty projektowe” i co jest rozumiane przez praca nad projektem? Czy wpis opisujący jakąś koncepcję, przemyślenia itp to post projektowy? Czy praca nad projektem 10 tygodni oznacza wrzucanie codziennie commita?
EMI,
“Post projektowy” to post na temat projektu :). Jak najbardziej wszelkie przemyślenia, dywagacje, refleksje związane z domeną, technologią są mile widziane.
Praca nad projektem – działania rozwijające projekt, pozwalające na opisywanie jego ewolucji na blogu. Nikt nie będzie badał czy codziennie pojawiały się commity :). Chodzi o to aby projekt nie stał w miejscu, ale nie ma żadnych rygorystycznych reguł odnośnie liczby czy częstotliwości commitów.
MACIEJ ANISEROWICZ,
mógłbyś zerknąć czemu niektóre projekty są bez opisów (w tym mój, a opis dodawałem, mam w potwierdzeniu rejestracji). Dzięki.
BODOLSOG,
Dzięki za info, poprawiłem we wszystkich. Cudzysłów, emotikonki oraz kropka w środku słowa (np asp.net) powodowały, że opis znikał. Zrobiłem to jako plugin wordpressa, eh te pehapy :)
[…] tylko kilka godzin zostało na zgłoszenie tematu do konkursu Daj się poznać. Zastanawiasz się po co? Po to aby wygrać rewelacyjne krzesełko, xboxa czy wiele wiele innych […]
Hmm, nie widzę swojego posta na http://dotnetblogs.pl/dajsiepoznac/ , coś skopałem ze swoim zgłoszeniem?
Blog: http://swistak35.com
Feed: http://swistak35.com/feed.xml
Napisz na kontakt tam, tamta strona jest utrzymywana przez Gutka (blog.gutek.pl).