fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
18 minut

5 Obowiązkowych Sposobów Na Rewelacyjną Pracę Z Gitem (I Nie Tylko)


26.10.2018

Git jest git – to oklepany suchar. Fakty są jednak takie, że to narzędzie zmieniło branżę IT. Z jego pomocą programistyczna praca może przebiegać sprawniej, bardziej zorganizowanie i… po prostu przyjemniej.

Niestety podczas wielu lat swojej działalności niejednokrotnie obserwowałem marnowanie potencjału tego narzędzia. Daleko zresztą szukać nie trzeba – gdy ogłosiłem, że tworzę mój autorski Kurs Gita, pojawiły się komentarze w stylu:

Przecież Git to pull, commit i push – o czym tu robić kurs?

Albo:

Może zrobisz coś bardziej ambitnego niż kurs Gita? Git to na początek 6 komend, które wystarczą do używania przez juniora.

Albo:

Git, serio? Nauka podstaw zajęła mi jako kompletnemu żółtodziobowi godzinę z YouTube.

I z jednej strony: to (prawie) wszystko prawda, ale z drugiej: dużo osób zostaje na wspomnianym poziomie „godzina z YT”. Ignorance is bliss, ale tylko czasami. Przez to marnujemy Massive opportunities.

Czubek góry

Ostatnio robiłem porządki na swoim Dropboksie i znalazłem pewien katalog. Przywołał on wiele wspomnień i… szeroki uśmiech na mym licu:

To jeden z projektów realizowanych przeze mnie kilkanaście lat temu. Wtedy nie dość, że niewiele wiedziałem, to jeszcze nie wiedziałem, jak niewiele wiem, a jak wiele nie wiem (BUM, chrząszcz brzmi w trzcinie)!

To właśnie ten katalog przyszedł mi do głowy, gdy czytałem przytoczone komentarze. Niestety – cały geniusz, inżynierski kunszt i ogromny potencjał stojące za Gitem (w szczególności, a za koncepcją kontroli wersji w ogóle) są sprowadzane często właśnie do tego: Prostej Metody Na Robienie ZIP-ów (albo – jak na screenie – RAR-ów).

A to tylko czubek góry lodowej! Wielkiej, pięknej góry kryjącej się w zero-jedynkowym oceanie zajebistości. Czytaj dalej, jeśli chcesz choć trochę się zanurzyć.

BTW, zanim będziemy kontynuowali – przygotowałem dla Ciebie jeszcze jeden smakołyk na deser. Kliknij poniższy obrazek, jeśli chcesz otrzymać dużo ciekawych materiałów o Gicie!

10 Sekretnych Komend Gita, O Których Nie Masz Pojęcia

A teraz zapraszam Cię do poznania pięciu sposobów na to, by Twoja przygoda z Gitem (a właściwie z dowolnym systemem kontroli wersji) nabrała rumieńców.

LET’S GO!

1. Decentralizacja – opcjonalne wymaganie

(czyli oksymoronik na dobry początek)

Pierwszym niezbędnym krokiem w stronę światła ;) jest decentralizacja. Ta porada nie dotyczy Gita per se: niestety scentralizowane systemy kontroli wersji – chociażby SVN – są nadal dość popularne i wykorzystywane na co dzień w wielu firmach.

Oprócz oczywistych wad (powolne działanie, brak efektywnej pracy offline itd.) niosą one również ukryte niebezpieczeństwo: zachęcają do korzystania z repozytorium kodu jak z głupiego serwera FTP, do którego byle jak i byle kiedy dokleja się kolejne archiwa z datą utworzenia. Zupełnie jak na pokazanym wyżej obrazku. FUJ!

A przecież starannie budowana historia projektu to zdecydowanie coś więcej!

(No dobra, można się spierać, czy one faktycznie do tego zachęcają, ale umówmy się: przynajmniej nie zachęcają do innych praktyk).

Programistę Haskella poznasz po tym, że przed powiedzeniem „cześć” poinformuje: „programuję w Haskellu”. A po czym poznasz programistę skazanego na SVN-a czy TFS-a? Tacy powiedzą:

Ja to wysyłam jeden commit dziennie: przed wyjściem z pracy do domu.

Albo:

Commituję kod po zaimplementowaniu całego ficzera, nawet jeśli zajęło mi to kilka dni.

W efekcie powstaje „śmietnik historii”, podczas gdy niewielkim nakładem pracy możemy znaleźć się w o wiele przyjemniejszym miejscu.

Decentralizuj choćby we własnym zakresie.

W kontekście tego tekstu zajmujemy się głównie Gitem. A co, jeśli Twój zespół nie używa Gita? Na szczęście nie oznacza to wcale, że Ty nie możesz! Zrzuć ohydne jarzmo scentralizowanego systemu kontroli wersji: rączki skalane SVN-em wspaniale odkazi git-svn. W razie potrzeby zerknij na git-tfs. One naprawdę dają radę!

A co dalej?

2. Single Responsibility Principle – does that ring a bell?

Sztuka tworzenia oprogramowania otoczona jest baaardzo wieloma złotymi zasadami. Ich przestrzeganie nie gwarantuje co prawda sukcesu, lecz może znacznie poprawić jakość efektów naszej pracy. Chociażby: SOLID!

Odpowiednio pracując nad codziennymi praktykami – nie tylko na poziomie kodu – możemy pozytywnie wpłynąć na kształt projektu. Tak pozornie banalna sprawa jak przemyślany sposób commitowania kodu drastycznie zwiększy komfort pracy nad systemem!

Pierwsza zasada SOLID to Single Responsibility Principle. SRP radzi, by każda klasa w systemie miała tylko jeden powód do zmiany. Albo inaczej: by każda klasa w systemie miała tylko jedną, ściśle określoną odpowiedzialność.

No i co z tego? Po co o tym piszę?

Otóż warto postępować wedle tych zaleceń nie tylko przy programowaniu! Równie dobrze sprawdzą się one w przypadku konstruowania commitów. Niech każdy z nich będzie skoncentrowany na rozwiązaniu jednego, określonego, malutkiego problemu. Tym samym niech nie zawiera niepowiązanych ze sobą bezpośrednio zmian dotykających wielu plików. Tak jak klasa w kodzie nie powinna być odpowiedzialna za wiele czynności, tak samo każdy wpis do systemu kontroli wersji powinien tworzyć logiczną całość.

NIECH commity (sic!) będą zgodne z Single Responsibility Principle!

Jeśli zmiany zgrupowane w jeden commit będą odnosić się tylko do jednego niewielkiego kroku wykonywanego na drodze do zakończenia implementacji danego zadania, historia projektu stanie się o wiele łatwiejsza do przeglądania. Nie chodzi jednak wyłącznie o przeglądanie historii. W końcu co nas obchodzi, że ktoś gdzieś będzie kiedyś się drapał w głowę, oglądając nasz ubercommit dotykający 500 plików? „Bylebym to nie był ja!” i do przodu!

Przybliżmy jednak tę przyszłość: code review. O, to co innego, bo to się może dziać już, teraz i tutaj. Drobne i spójne commity ogromnie usprawniają proces przeglądania i komentowania kodu w zespole. O wiele łatwiej przetrawić i omówić ściśle powiązane ze sobą zmiany w trzech pliczkach niż czytać wielką masę kodu, zastanawiając się: „jak jedno ma się do drugiego?”.

Ale zaraz, zaraz – padło słowo „spójność”! Buzzword detected! Warto w tym miejscu wrzucić kolejny termin z inżynierii oprogramowania:

Cohesion (za WIKI) – degree to which the elements inside a module belong together.

To również – podobnie jak SRP – możemy przenieść do świata kontroli wersji. A potem poklepać się po pleckach i pogratulować samym sobie tak mądrej decyzji.

Warto pamiętać, że w Gicie nie budujemy historii plików. W Gicie tworzymy historię STANÓW. Jak to rozumieć? Otóż nawet jeśli jeden plik zawiera wiele zmian, to możemy je rozbić na kilka małych – sensownych – commitów, zamiast pakować wszystkie modyfikacje do jednego! To nic, że zmiany występują w jednym pliku – do niczego nas to nie zobowiązuje. Takie rozwiązanie – do wykorzystania za pomocą komendy git add --patch – daje ogromne możliwości tworzenia SPÓJNYCH commitów, zgodnych z SRP pławiącej się w kohezji. ;)

Git add --patch przyda Ci się, gdy podczas normalnej pracy:

 • poprawisz literówkę (osobny, dedykowany commit),
 • poprawisz znaki końca linii CR / LF (osobny, dedykowany commit),
 • zrobisz mały refactoring, na przykład zmianę nazwy metody (osobny, dedykowany commit),
 • zmienisz taby na spacje… albo na odwrót, w zależności od wyznania (osobny, dedykowany commit).

Tak naprawdę rekomenduję „git add --patch” jako domyślny (albo nawet jedyny!) sposób świadomego dodawania zmian do repozytorium.

„U mnie działa™”.

3. Commit-Driven Development

A co, jeśli pójdziemy jeszcze o krok dalej? Nawet siedmiomilowy?

Było o SOLID, było o COHESION… Ewidentnie brakuje odniesienia do Test-Driven Development, by móc z czystym sumieniem nałożyć sobie michę jarmużu!

W TDD najpierw piszemy testy, a potem kod. A w CDD (Commit Driven Development – nazwa wymyślona, pantent pending)? Najpierw określamy, CO chcemy zrobić, poprzez przygotowanie commit message, a dopiero potem doklejamy do takiej pustej (sic!) wrzutki kolejne kawałki kodu. Aż do momentu, gdy złożona obietnica zostanie spełniona.

BTW, warto zauważyć, jak fajnie dwuznacznie wpasowuje się tutaj słowo „commit”, c’nie?

Jest to całkowite odwrócenie „normalnego” sposobu commitowania pracy. Zwykle najpierw modyfikujemy kod, a dopiero potem opisujemy (albo i nie…?) wprowadzone zmiany i gdzieś je wysyłamy.

Eksperymentalne odwrócenie procesu: najpierw commit, potem praca.

Co może dać takie eksperymentalne, świeże spojrzenie na ten proces?

Po pierwsze: definiujemy dla samych siebie, co dokładnie mamy osiągnąć w ciągu najbliższych minut/kwadransów. Pewnie Tobie, tak jak i mi, zdarza się na chwilę zawiesić przy pracy, wypaść z flow (o czym więcej za chwilę), zgubić kontekst. Jeśli będziemy mieć gotowe commit message, wystarczy, że zerkniemy na jedną linijkę tekstu (git log -n1) i… I’M BACK IN THE GAME, BABY!

Po drugie: skupiamy się na implementacji tej jednej rzeczy, realizacji jednego celu. Nie ma miejsca na nagłe rozproszenie typu „o, literówka w nazwie metody – fixnę od razu”. A potem się okazuje, że ta literówka była z jakiegoś powodu konieczna (bo ktoś w jakimś XML-u też jej użył i po tej zmianie system się wywali). Albo: „o, nieaktualny komentarz”, „o, dwa entery zamiast jednego”. I po godzinie – peszek! – zrobiliśmy masę nie-tego-co-planowaliśmy. W tym trybie dążymy do konkretnego, najlepiej niewielkiego, rezultatu. I tylko do niego.

Efektem ubocznym opisywanej praktyki jest piękna historia projektu. Nie znajdziemy modyfikacji kodu procedury składowanej (tfu!) w commicie zmieniającym kolor przycisku na stronie (bo „akurat fajnie byłoby przy okazji w końcu tę procedurę tknąć”). Czyli… wracamy do SRP!

Przy tej okazji można zaobserwować ciekawe zjawisko – zupełnie inny typ treści komentarzy do commitów. Całkiem nowa jakość.

Nie znajdziemy tam opisu implementacji, ponieważ na etapie pisania tekstu nie będziemy w stanie dokładnie określić, jak ta implementacja przebiegnie. Opisy będą zawierać treści zrozumiałe nawet dla nowego programisty, dołączającego do zespołu za pół roku!

„Co się zmieniło w zachowaniu systemu” vs „co narobiliśmy w kodzie”.

W Gicie bardzo łatwo można wypróbować taki sposób pracy. Umożliwia to komenda git commit --allow-empty. A jak taki twór uzupełnić? Zmiany dorzucimy za pomocą git commit --amend.

Nie twierdzę, że to praktyka rekomendowana zawsze i wszędzie, ale warto dać szansę, szczególnie przy (na początku) prostszych zadaniach.

Przy okazji CDD wspomnieliśmy o jednej ważnej praktyce. Nie możemy jej zostawić takiej niedopieszczonej! Zatem…

4. Test-Driven Development…

…i co to ma do kontroli wersji?

Akurat bardzo dużo!

Na szczęście z tym tematem możemy się uporać niezwykle sprawnie:

Ulepszone TDD: red -> green -> refactor -> commit

Byłem w szoku, jak bardzo mi tego brakowało, gdy w jednym projekcie musiałem z Gita przestawić się na dosłownie na „czystego” TFS-a. Tam podobna praktyka jest po prostu niemożliwa (bo commity od razu lecą na serwer).

Można nawet pójść o krok dalej i zrobić pewne założenie: nie każdy commit musi zawierać poprawny kod (dla dowolnej definicji „poprawności”)!

 • Kod nie musi się kompilować,
 • testy nie muszą przechodzić,
 • projekt nie musi się otwierać w IDE!

Commity dokumentują naszą programistyczną drogę. Każdy z nich pokazuje jeden krok: „zakończono pewną czynność”. A nasze kroki, jak wiadomo, nie zawsze lądują na miękkim puchu. Niejednokrotnie nastąpimy na krowi placek. I ten ślad także warto rozsmarować po historii w Gicie.

Kolejny krok – dla odważnych:

red -> commit -> green -> commit -> refactor -> commit

Eksperyment nie boli!

„Czy ktoś widział kiedyś za dużo commitów?”

Można się zastanawiać, czy to nie przesada. Oczadział? Kto to potem będzie czytał?

Moim zdaniem to zdecydowanie NIE JEST przesada. Commituj kod CZĘSTO. Nawet: bardzo często! Przyzwyczaj się do sytuacji, w której jeszcze przed lunchem masz zrobionych 30 commitów. 50 commitów dziennie? To norma!

Oczywiście dużo zależy od projektu, ale generalnie:

Nie ma czegoś takiego jak „za dużo commitów”

(albo – jak mówi Abelard Giza – „widział ktoś kiedyś za dużo zajęcy?”. BTW, bardzo polecam).

Co to daje? Dzięki temu gdy patrzę w historię projektu, dokładnie widzę:

 • co,
 • kiedy,
 • (najważniejsze) DLACZEGO

zrobiłem.

A jeśli komuś wyżej nie spodoba się taki styl pracy? Żaden problem – możesz mieć sytego wilka (czyli nieświadomego przełożonego) oraz całą owcę (czyli swoją niezakłóconą niczyim widzimisię produktywność).

Należy pamiętać, że 20 commitów lokalnych wcale nie musi przekładać się na 20 commitów wysłanych na serwer! Przed wykonaniem PUSH warto przejrzeć zmiany (git log origin/<branch>..<branch>) i w razie potrzeby scalić niektóre commity. Szczegółowość przydatna przy pracy bieżącej wcale nie musi być konieczna w perspektywie globalnej historii projektu. Wtedy niezastąpiona jest komenda git rebase -i, czyli tzw. interactive rebase.

20 commitów lokalnych != 20 commitów wysłanych na serwer.

Ale jak stosować powyższe zasady, skoro „robię jeden commit dziennie – przed wyjściem z pracy”? Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: praktyka jednego commita dziennie jest – ujmę to najdelikatniej, jak potrafię – nie najlepsza. Nie stosujmy jej, pliz.

Przepiękny Side-Effect

Poboczną korzyścią z takiego postępowania jest fakt, że przez większość czasu pracujemy na „czystym” kodzie zawierającym bardzo niewiele zmian w stosunku do zapisanego w Gicie stanu. Nawet jeśli coś Cię rozproszy i wybije z tego magicznego programistycznego flow, w ciągu kilku sekund (przeczytanie króciutkiego efektu komendy „git diff”) możesz znaleźć się z powrotem w wirze produktywnego klepania (no dobra, niech będzie: kombinowania).

Najlepsze w tym wszystkim: NICZEGO NIE ZEPSUJESZ!

Chcesz zawsze, w każdej chwili spędzonej nad projektem, czuć: „nieważne, co zrobię, na pewno niczego nie zepsuję”? To jest – jak to mawiają za oceanem – LIBERATING. Wyzwalające. Uzależniające. To niesamowite uczucie.

Niczego nie zepsujesz! Bo w razie fuckupu w każdej chwili możesz cofnąć się do poprawnego kodu sprzed kilku MINUT (a nie GODZIN czy DNI).

I na koniec to, o czym już wcześniej napomknęliśmy:

5. Treść commit message

Sama paczka kodu podpisana nazwiskiem autora oraz datą nie jest wystarczająca. Tyle to mamy i w ZIP-ie. Bez pisania sensownych opisów zmian daleko nie zajedziemy.

Trzeba tu znaleźć złoty środek. Z jednej strony: należy zawrzeć „odpowiednio wiele” informacji. A z drugiej: nie duplikować treści przechowywanych w narzędziu (i samym kodzie) do zarządzania projektem.

Ja zwykle w commit message staram się zawierać takie dane jak typ zadania, jego ID oraz krótki opis zmian (jakie i dlaczego). Jeśli to nie wystarcza, po dwóch enterach rozwodzę się nieco bardziej.

Dla Gita istnieją bardziej szczegółowe praktyki (tutaj można zacząć o tym czytać).

Zamiast standardowego „dupa” warto rozważyć:

 • dlaczego taka zmiana (niskopoziomowe wyjaśnienia rozumowania, żeby nie zniknęły w otchłani czasu),
 • to, co wpisalibyśmy jako komentarz w kodzie (bo te się bardzo szybko rozsynchronizują z rzeczywistością),
 • co się faktycznie zmieniło w systemie (niekoniecznie JAK zostało zrealizowane – od tego jest kod).

Dodatkowo niektóre (prawie wszystkie?) systemy do zarządzania projektem potrafią czytać repozytorium Gita i wyłuskiwać instrukcje z commit messages. Na przykład Redmine zrozumie takie coś i podejmie odpowiednie działania, zmieniając status taska:

 • refs #1234,
 • fixes #1234,
 • closes:#1234.

Więcej o Redmine w tym kontekście poczytasz tutaj.

Ale to nadal nie wszystko!

Sam się zdziwiłem, jak niesamowicie prostsze staje się wypuszczanie kolejnych wersji oprogramowania wraz z release notes. Wiesz dlaczego?

Wiesz???


<crickets>

A lubisz je pisać?

„Lubię pisać release notes” said no one ever.

Ale przecież przy odpowiednio prowadzonej historii projektu wystarczy wyeksportować log zmian do pliku, usunąć mało znaczące wpisy i… już!

Przykład? [bug #2876] clicking on OK button works in IE 6

Log z kontroli wersji to Release Notes!

Oczywiście nie umieścimy w tym dokumencie – szczególnie publicznym, dostarczanym klientowi lub użytkownikom – wszystkich commitów, całej drogi prowadzącej do udanej implementacji danego ficzera czy poprawienia buga. Ludziska by się zanudzili, a wartość w tym dla nich zerowa.

Możemy natomiast podjąć decyzję o spójnym, egzekwowanym przez cały zespół sposobie pracy z Gitem. Takim, w którym treść opisującą kwestie istotne jedynie z punktu widzenia „biznesu” wygeneruje na przykład komenda git log --merges v1..v2.

Brzmi ciekawie? O, na pewno! Ale… to już nie na dziś.

Podejmiesz rękawicę?

Wiesz co – to naprawdę robi różnicę. Ogromną.

Nie sprowadzajmy Gita do roli durnego generatora paczek. To wspaniałe narzędzie i warto je poznać o wiele głębiej. Ta inwestycja zwróci się szybko, pozytywnie wpływając na pracę nie tylko Twoją, ale także Twojego zespołu!

W tym tekście pojawiło się kilka komend Gita i ich ciekawych przełączników. Chcesz więcej? Proszę bardzo, tutaj przypominam o kolejnym kroku:

A tymczasem… borem gitem.

Twój Aniserowicz,
Committed to no-conflict @ 100%.

P.S. Brace yourselves, Kurs Gita is coming. A poniżej lekcja DEMO z tego właśnie kursu, enjoy!

0 0 votes
Article Rating
43 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
@rek
6 years ago

git svn uratowało mi psychikę :) Pracując w miejscu gdzie jedynym słusznym repo był svn bo wszyscy używają i bo od dawna o w ogóle. Więc ja sobie lokalnie gitowałem a potem git svn dcommit i można pracować po ludzku. Inna sprawa, miny współ devów bezcenne jak zobaczyli, że w 3 minuty wysłałeś 20 commitów.

Najbardziej bezcenna mina jak wysłałem coś co jednak nie miało być. W gicie zrobiłem reverse commit, dcommit i już wszystkie zmiany cofnięte :) Da power of git :)

Krzysztof Owsiany
6 years ago

Hehe, lista plików przypomniała mi o projekcie jaki robiłem dla siebie. Zipowanie kopii projektu przy pomocy PPM na folderze i wybranie dopiętej opcji kopii. Nastęnie wybrany katalog był kompresowany, nazwyany i wrzucany w odpowiednie miejsce na HDD. Jeszcze nie znałem wówczas żadnego systemu kontroli.

Stare czasy:)

Damian Dziaduch
6 years ago

Konkret artykuł! Dziękuje ;)

Olo
Olo
6 years ago

Na studiach niektórzy wymieniali się pendrajwami z zipami. Projekty grupowe <3

Bartłomiej Klimczak
6 years ago

Hej,

lubię to co robisz, tylko widać które artykuły piszesz Ty a które ktoś inny :) wg mnie zdecydowanie nadużywasz enterów przez co masz mnóstwo paragrafów na jedno zdanie. Apostrofy zwiększają czytelność, ale jak jest ich za wiele, to zaczyna działać w drugą stronę.

Kselos
Kselos
6 years ago

Sorry jeśli pytanie jest zby prostackie ale ciekawi mnie to.

– jak na codzień korzystacie z GITa?
– GitBash?
– GitCMD?
– SourceTree?
– Pluginy wbudowane w IDE?

Jak to wygląda na codzień w praktyce u dobrego programisty?

@rek
6 years ago
Reply to  Kselos

Ucząc się gita przeszedłem sporo narzędzi graficznych, co było na rynku to sprawdzałem bo lubię graficzne UI-e. Okazało się, że dla mnie najwygodniejsze narzędzie to command line. O zgrozo. Więc zostałem przy konsoli – oczywiście jedynej słusznej na windowsie czyli Cmder. Więc 90-95% to jest właśnie cmder. Pozostał 5% to SourceTree. Co ciekawe mimo, że dużo pracuje w Visual Studio i przyjemnie mi się w nim pracuje to zupełnie nie ogarniam ich filozofii gitowej.

Damian Dziaduch
6 years ago
Reply to  Kselos

Ja do prostych operacji używam klienta w PhpStorm. Jak coś grubszego trzeba zrobić to cmd ;)

Krzysztof Owsiany
6 years ago
Reply to  Kselos

Dla mnie to głównie konsola, tak się uczyłem GIT-a i tak mi najlepiej pracować. Nie mam też problemu gdy muszę coś zrobić przez SSH. Wówczas GIT + VIM :D. Obecnie czasem tez korzystam z Git Extensions. Co do Source Tree użyłem 1x. I jak zobaczyłem pierwszy lag na moim leciwym lapku. Odrazu odinstalowałem.

utak3r
utak3r
5 years ago
Reply to  Kselos

GitExtensions :)

Jacek
Jacek
6 years ago

Dla tych, ktorzy koniecznie chca UI polecam GitKraken. Uzywam jakies 1.5 roku i bardzo sobie chwale. Zwlaszcza takie rzeczy jak merge, rozwiazywanie konfliktow sa bardzo wygodne. Czasami posilkuje sie cmd, jak zaistnieje potrzeba …

Uno
Uno
6 years ago

Ja się nie zgodzę. Nikt mi nie powie że kopiowanie, przenoszenie plików itp jest łatwiejsze w konsoli niż w narzędziach typu *-commander. Dwa panele graficznie prezentujące drzewka systemu plików są nie do pobicia. Tak samo jest z gitem. Ja używam z powodzeniem SmartGita – i tak naprawdę od tego momentu gita polubiłem. Wszystko widoczne na jednym ekranie od razu. Poza tym linia komand gita jest akurat mocno krytykowana za zbytnie skomplikowanie i niekonsekwencje. Konsola przydaje się tylko w mocno dziwnych corner casach w których i tak “wszyscy” pytają stack ofwrflow jak z nich wybrnąć. Konsolę warto znać ale nie warto być masochistą ;) W zasadzie uczenie się tych wszystkich zawiłości poszczególnych komend to jak uczenie się konstrukcji silnika zamiast po prostu jazdy samochodem. Moim celem jest wersjonowanie zmian i ich wymiana z innymi – bebechy nie są mi do tego potrzebne i dlatego git i UI są świetne :)

GW
GW
6 years ago

Miałem się nie udzielać, ale… Myślę, że dyskusja “GIT – konsola czy UI” to jest trochę w stylu: czy dla programisty lepszy jest Windows, Mac czy Linux.

W każdym podejściu da się znaleźć zarówno plusy jak i minusy. Mimo wszystko UI to finalnie komendy git’a tylko “zmapowane na przyciski”. Jednak podejście, w którym przyjmujesz, że ktoś nie potrafi skorzystać z konsoli, bo chce i lubi korzystać z UI jest trochę dyskryminujące. Jeżeli w taki sposób będzie przygotowany Twój kurs to trzeba będzie z przymrużeniem oka traktować fragmenty, w których narzucasz swoje podejście, a skupić się tylko na technicznych rzeczach (w których pokazujesz tylko jak dana komenda działa weryfikując czy się przyda czy nie). Każdy ma swój rozum i może zdecydować co jest wygodniejsze dla niego.

Uno
Uno
6 years ago

“co ma kopiowanie plików w *-commanderze do GITa? :) ” Napisałem dalej “tak samo jest z gitem..”. Chciałem pokazać, że nie ma co tak przeć na tę konsolę i trochę kpić (a tak odczytuję twój komentarz) z UI, bo UI to krok do przodu w pracy z komputerem. Tyle się mówi o produktywności a klepanie komend w konsoli to po prostu strata czasu w codziennej pracy przy często powtarzanych czynnościach (zwłaszcza kiedy promujesz dużo komitowania). Nie liczę na dalszą dyskusję w tym temacie bo nie o to mi chodziło – tylko trochę wzburzył mnie twój komentarz o nieumiejętnym korzystaniu z konsoli ;).

malbolge
malbolge
6 years ago

Zgadzam sie w pełni z UNO co do tego masochistycznego podejscia Macieja. Ja akurat sam korzystam z konsoli na co dzień ale w pracy nawet nikogo do tego nie namawiam, kazdy uzywa gita jak chce (konsoli używam tylko ja akurat w moim zespole). Natomiast git diff albo konflikt przy marge jest w konsoli dla mnie nie do ogarnięcia i zawsze sie musze posiłkowac jakimś zewnętrznym programem do porównywania plików.

utak3r
utak3r
5 years ago

MALBOLGE – dlatego robi się np. tak:
git config –global –add merge.guitool kdiff3
git config –global –add mergetool.kdiff3.path “C:/Program Files/KDiff3/kdiff3.exe”
i już – przy merge’u odpali się kdiff :)

Radosław Anuszewski
6 years ago

Dwa pytania Maćku jak znajdziesz chwilę :) A Commit Driven Development aż sobie sprawdzę bo brzmi niesamowicie ciekawie.

1. Czy korzystałeś z integracji Git’a z Intellij/Webstorm? Jeżeli tak, co o niej sądzisz? Osobiście korzystam z Git’a praktycznie tylko z poziomu IDE i próbuję zrozumieć, czemu tyle osób woli korzystać z konsoli.

2. Co sądzisz o Angularowym sposobie definiowania wiadomości commita? https://gist.github.com/stephenparish/9941e89d80e2bc58a153#format-of-the-commit-message

Radek Anuszewski
6 years ago

Czekam więc z niecierpliwością na kurs, może przekonam się do konsoli :)

Piotrek Chmielowski
Piotrek Chmielowski
6 years ago

Mówisz, że UI jest tylko dla tych co z konsoli nie potrafią korzystać? Ok, to powiedz czy jesteś w stanie zrobić w konsoli commit w mniejszej liczbie kroków niż w kliencie Gita z Intellij: ctrl+k, wpisanie wiadomości, ctrl+enter ;)
Dla mnie to jest bardzo ważne, żeby zrobienie commita było niemal tak proste jak ctrl+s, ponieważ lubię robić bardzo małe, atomowe commity.

Adam
5 years ago

Co do preferencji konsoli: ciekaw jestem, jak zrobisz git merge z master branchem z konfliktami w 10 plikach wygodniej w konsoli niż w IntelliJ (w widoku side to side, z opcjonalnym automatycznym mergowaniem zmian niekonfliktujących i rozróżnieniem “ciężkości” konfliktu za pomocą intensywności koloru, co JEST znaczące w przypadku porównywania dużych bloków konfliktującego kodu, gdzie wyraźnie widać, co jest “trochę zmienione” a co “bardzo bardzo zmienione”

Adam
5 years ago

Ale żeby nie było, świetne pomysły tu wrzuciłeś, chętnie z kilku skorzystam. BTW sam 90% konsola / 10% IDE, ale właśnie “ciężkie diffowanie” to IDE bez dyskusji…

Michał
Michał
6 years ago

Niestety przycisk pobierz nie działa, zawiesza się na 70% i ‘submitting’

Kselos
Kselos
6 years ago

@Mi też się zawieszał w 70& zarówno na Chrome jak i Firefoxie.

Poszło dopiero na Microsoft Edge

Piotr Jastrzebski
Piotr Jastrzebski
6 years ago

Fajny artykul. Bardzo ciekawe przemyslenia. Nie wiem czy do konca rozumiem “nie każdy commit musi zawierać poprawny kod” ale IMO lepiej zeby jednak kazdy commit ktorym dzielimy sie z innymi (np laduje w centralnym repozytorium) byl poprawny. Po pierwsze nie ma nic bardziej wkurzajacego niz clone/pull po ktorym projekt sie nie buduje lub testy nie przechodza. Po drugie utrudnia to uzycie git bisect do wyszukiwania commitu po ktorym jakis defekt pojawil sie po raz pierwszy.

Przemysław Szejna
6 years ago

Ja się spotkałem z opinią, że jeden feature to jeden co mit, nawet jeżeli będzie w nim 20 plików. Argumentem jest to, że wrzucając dany feature na produkcję robimy patcha tylko z jednego commita, co dość ułatwia pracę. Co więcej, pull requesty z wieloma commitami nie zawsze przechodzą review, trzeba wtedy robić rebase. To chyba zależy od specyfiki firmy i projektu. Anyway, bardzo fajny artykuł :)

utak3r
utak3r
5 years ago

Owszem, trzeba robić rebase, ale… odwlekanie commita do czasu ukończenia ficzera to nie jest zbyt dobre posunięcie. Poza wszystkim innym, nie uruchamiasz całej infrastruktury Continuous Integration bez tego.

Tomasz
Tomasz
6 years ago

Czy w nadchodzącym Kursie GIT’a będzie więcej informacji o git add –patch’owaniu?

Mariusz
Mariusz
5 years ago

Commit Driven Development – ciekawe przedstawienie patrzenia na techniki xDD, czyli najpierw (tu:) commit co przecież nie mieści się w głowie, bo co można komitować gdy tego nie ma.

Podejście pokazuje, że w tego typu technikach ważne jest przestawienie procesu myślenia o problemie i wyjście ze schematu rozwiązywania problemu, tu: akurat organizujemy sobie od razu informację co chcemy zmienić (+ to co piszesz o korzyściach), potem test i dalej….

utak3r
utak3r
5 years ago

red -> commit -> green -> commit -> refactor -> commit
Ja bym to rozszerzył o tak:
branch -> red -> commit -> green -> commit -> refactor -> commit -> merge

A co do rozmów o commitach, ich częstotliwości i zawartości, ja to ujmuję jednym hasłem, gdy uczę nowych: atomic commit.

Fajny artykuł. I tak, masz rację, niespodziewanie wielu programistów zostaje na poziomie “zipowania” gitem.

AD
AD
5 years ago

Osobiście uważam, że tekst “godzina z YT wystarczy” to nie przejaw mentalności Janusza, lecz typowy trolling ludzi z IT – dołują złośliwie dziady.

Większość developerów, moim zdaniem, posiada świadomość tego, że większość narzędzi godnych opanowania wymaga nie dość, że kilku godzinnych kursów z YT, Udemy czy pluralsight, dodatkowo jeszcze doświadczenia w pracy z nimi (wyrabia się intuicja i automatyczne stosowanie) + regularnego interesowania się i ew. doczytywania brakującej wiedzy, nowinek.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również