fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#25 – O Event Driven Architecture z Szymonem Kulcem


02.11.2015

szymon-kulecW 25 odcinku DevTalk wracamy do tematu architektury. Tym razem moim Gościem jest Szymon Kulec: programista, blogger, prelegent i jeden z liderów Warszawskiej Grupy .NET. Na Twitterze: @scooletz.

Dyskutujemy o Event Driven Architecture. Z odcinka dowiecie się czym jest EDA, o jakich zdarzeniach mowa i jak z nich korzystać. Do tego: jak ma się do tego CQRS i Event Sourcing, na czym polega eventual consistency oraz jak obsługiwać/przetwarzać zdarzenia? I… oczywiście, wiele więcej :). Zapraszam do słuchania!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
8 years ago

O Event Driven Architecture z Szymonem Kulcem

Dziękujemy za dodanie artykułu – Trackback z dotnetomaniak.pl

Rob
Rob
8 years ago

Nareście! :) będzie co słuchać…

dariol
8 years ago

Bardzo fajny odcinek. Jednakże zawsze mnie nachodzą wątpliwości kiedy omawia się trywialne przypadki, a na trudniejszy przypadek nie podaje się rozwiązania. Przykładowo mamy taki Event driven system, eventual consistency i olewamy sytuację zgubienia kilku lajków miesięcznie. Wszystko działa super, system nie jest trywialny nie ma blokowania, itp, ale przychodzi biznes i mówi, że od teraz co 100tny like będzie generował zamówienie na milion dolarów. Jakie rozwiązanie przyjąć? :)

mgibas
mgibas
8 years ago

A czemu mamy coś gubić ? O_O

Sławek Sobótka
8 years ago

Aby nie gubić trzeba mocno pochylić się nad szczegółami. Bo czym innym są (często mylone) Event Broker i Event Bus – ten drugi dobrze zestawiony z transakcjami na każdym module pozwoli osiągnąć “kuloodporność”.

Artur
Artur
8 years ago

Zdziwiłem się, że nie padło słowo “reaktywny” / “reaktywne”. ;-) Bardzo trafne porównanie do inwersji kontroli! Komponenty wywołują się bezpośrednio vs komponent rozgłasza zdarzenie w ‘ciemno’ i każdy zainteresowany słucha.

Warto też w kontekście EDA odnieść się asynchroniczności – dużo naturalniej przychodzi niż w klasycznym podejściu ( np. RPC/REST).

Dzięki

Michal Franc
8 years ago

@dariol
Eventual consistency nie oznacza ze cos sie zgubi, zawsze mozna to odnalezc ‘gdzies’ w systemie.

Jakub Kasprzyk
8 years ago

Przepraszam za ewentualną ignorancję, ale czy naprawdę jest taka diametralna różnica między Event Broker i Event Bus? Pozdrawiam

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również