DevTalk#25 – O Event Driven Architecture z Szymonem Kulcem

8

szymon-kulecW 25 odcinku DevTalk wracamy do tematu architektury. Tym razem moim Gościem jest Szymon Kulec: programista, blogger, prelegent i jeden z liderów Warszawskiej Grupy .NET. Na Twitterze: @scooletz.

Dyskutujemy o Event Driven Architecture. Z odcinka dowiecie się czym jest EDA, o jakich zdarzeniach mowa i jak z nich korzystać. Do tego: jak ma się do tego CQRS i Event Sourcing, na czym polega eventual consistency oraz jak obsługiwać/przetwarzać zdarzenia? I… oczywiście, wiele więcej :). Zapraszam do słuchania!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

8 Comments

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

  2. Bardzo fajny odcinek. Jednakże zawsze mnie nachodzą wątpliwości kiedy omawia się trywialne przypadki, a na trudniejszy przypadek nie podaje się rozwiązania. Przykładowo mamy taki Event driven system, eventual consistency i olewamy sytuację zgubienia kilku lajków miesięcznie. Wszystko działa super, system nie jest trywialny nie ma blokowania, itp, ale przychodzi biznes i mówi, że od teraz co 100tny like będzie generował zamówienie na milion dolarów. Jakie rozwiązanie przyjąć? :)

  3. Aby nie gubić trzeba mocno pochylić się nad szczegółami. Bo czym innym są (często mylone) Event Broker i Event Bus – ten drugi dobrze zestawiony z transakcjami na każdym module pozwoli osiągnąć “kuloodporność”.

  4. Zdziwiłem się, że nie padło słowo “reaktywny” / “reaktywne”. ;-) Bardzo trafne porównanie do inwersji kontroli! Komponenty wywołują się bezpośrednio vs komponent rozgłasza zdarzenie w ‘ciemno’ i każdy zainteresowany słucha.

    Warto też w kontekście EDA odnieść się asynchroniczności – dużo naturalniej przychodzi niż w klasycznym podejściu ( np. RPC/REST).

    Dzięki

  5. Przepraszam za ewentualną ignorancję, ale czy naprawdę jest taka diametralna różnica między Event Broker i Event Bus? Pozdrawiam