fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
< 1 minut

Słowo na niedzielę, o życiu, marzeniach i śmierci


06.09.2015

Wieki minęły od ostatniego “Słowa na niedzielę“. Ale nic straconego. Mądrość nie ginie, jedynie się odwlecze. I nie uciecze.

Dzisiaj powracam z cytatem kopiącym w czachę. Może nie jest on bardzo techniczny (chociaż pewnie jakoś da się i pod to podciągnąć), ale to nieważne. Ważne, że daje do myślenia. “Myślmy się” więc. I czyńmy takoż. Ja – postanowienie mam właśnie takie, i egzekwować je już nawet zacząłem. Niekoniecznie dosłownie, bo wszak autor tych słów Porszakiem się rozwalił, ale z drugiej strony… już jak się rozwalać to przecież nie Lanosem (vel “Kalafiorem” :) ), nie? ;)

Dream as if you’ll live forever. Live as if you’ll die today.

Źródło: James Dean

0 0 votes
Article Rating
9 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miron
Miron
8 years ago

Dla mnie problemem z takimi cytatami jest to, że osobą która uważa, że “kopią w czachę” posiada jakiś dodatkowy kontekst. Często jest nim jakiś tekst który wyczytała, czy jakieś własne przemyślenia powiązane z cytatem. Zakładam że tutaj pewnie miałeś jakieś głębsze przemyślania powiązane z tytułem posta i trafiłeś na cytat który Ci jakoś pasował do tych przemyśleń. Dla mnie wypowiedź Dean’a jest pusta i pozbawiona sensu (jeśli ją rozpatruje tak na sucho). Nie mniej sam mam kilka ważnych cytatów które pewnie gdybym tu przytoczył były by dla większości bez sensu.
PS. Fajnie że wróciłeś do pisania :)

Miron
Miron
8 years ago

W sumie jak tak chwilę o tym pomyślałem, to i na mój odbiór tego cytatu wpływają jakieś własne przemyślenia. Motto “Live as if you’ll die today.” funkcjonuje w popkulturze i często można się z nim gdzieś spotkać. Dla mnie jest ono bez sensu, bo zachęca do działania bez myślenia o konsekwencjach. Chce sobie kupić jakiś modny gadżet – to kupuję, po co oszczędzać na coś teoretycznie ważniejszego. A i kredyt można wziąć, przecież jutra nie ma. Nauczyć się czegoś nowego? Lepiej poimprezować! (konsumpcjonizm, #YOLO itp).

Sawyer
Sawyer
8 years ago
Reply to  Miron

Wystarczy pamiętać, że Dean, po prostu sparafrazował słowa św Izydora z Sewilli :)

Sawyer
Sawyer
8 years ago
Reply to  Sawyer

“Ucz się, jak gdybyś miał żyć wiecznie, żyj – jak gdybyś miał umrzeć jutro” :)

Rafał
Rafał
8 years ago
Reply to  Miron

MIRON, pierwsza część cytatu, czyli:

Dream as if you’ll live forever.

to jest kontekst dla drugiej części, czyli:

Live as if you’ll die today.

Według mnie chodzi nie chodzi o branie kredytu i codzienny konsumpcjonizm, imprezowanie itd. bo wtedy nie spełniasz pierwszego założenia :) Ja to rozumiem tak, aby nie celować wysoko i wcale się nie przejmować długością drogi, która nas do tego celu doprowadzi.

PS. Również się cieszę, że wróciłeś do pisania.
PS2. Wolałem stary wygląd bloga, smoki itd… ;)

Rafał
Rafał
8 years ago

PS3. Oczywiście “celować” :)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również