fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#05 – O prowadzeniu zespołu z Rafałem Barszczewskim


15.12.2014

rafal-barszczewskiDzisiaj przekraczamy kolejne granice: poruszamy temat “miękki”! Rozmawiam z Rafałem Barszczewskim, a tematem naszych wywodów jest prowadzenie zespołu programistycznego – bycie team leaderem. Rafał od wielu lat pełni taką rolę w pracy zawodowej. Doświadczeniami i refleksjami dzieli się między innymi na swoim blogu.

Mówimy między innymi o motywowaniu programistów, jak i ich krytykowaniu. O tym, jak zespół może podnosić swoje kompetencje. Na co uważać stając się liderem. Dodatkowo zahaczamy o jakże interesującą kwestię “gdzie się podziewają starzy programiści” :). A na koniec dywagujemy o code reviews.


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Ciekawe linki:

P.S. Rafał jest pierwszym śmiałkiem, który sam się do mnie zgłosił (chociaż – jak mówię na nagraniu – i tak bym sam go zaprosił). Moim zdaniem efekt jest w pełni zadowalający – podzielacie tę opinię? Jeśli tak – czekam na dalszych ochotników ;).


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
9 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 years ago

05 – O prowadzeniu zespołu z Rafałem Barszczewskim | DevTalk

Dziękujemy za dodanie artykułu – Trackback z dotnetomaniak.pl

trackback

[…] had a pleasure to be a guest in the DevTalk podcast, created by the famous Polish developer-blogger Maciej Aniserowicz. We discussed various aspects […]

reVis
9 years ago

Całkiem fajna rozmowa. Kwestia krytykowania i metoda kanapki zawsze wydaje mi się problematyczna. Działa świetnie tak długo jak osoba z którą się rozmawia nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. A o to coraz trudniej. Zawsze z chłopakami z zespołu mamy świetny ubaw gdy klienci próbują to na nas stosować, choćby w mailach. Metoda ta może być dobrą i skuteczną bronią, ale nie w dobie wszechobecnych szkoleń miękkich w firmach.
Swoją drogę świetnie się was słucha w samochodzie.

Artur Rachwał
Artur Rachwał
9 years ago

@ Rafał Barszczewski
Cześć. Przyznam, że jeszcze nie miałem szansy zapoznać się z twoim blogiem – muszę go zostawić na później ;). Mam natomiast pytanie o książki dotyczące mentoringu w IT. Czy masz jakieś godne polecenia pozycje? Takie “miękkie” wersje Clean Code i Blue Booka?

Radush
Radush
9 years ago

A coś o prowadzeniu zespołu bez Rafała :/ mało uniwersalne

Rafał B
9 years ago

@Revis: Też tak uważam. Jeszcze jedna myśl przy okazji: czasami przełożeni stosują takie metody nie tyle w celu złagodzenia odbioru przez pracownika, ale dlatego, że dla nich samych jest to łatwiejsze. Takie rozmowy są często stresujące dla obu stron, zwłaszcza zanim nabierze się wprawy.

Rafał B
9 years ago

@Artur: Nie mogę polecić jednej, konkretnej pozycji, która pokrywałaby miękkie aspekty IT aż tak dobrze i szeroko. Jest natomiast kilka spoza IT, które bardzo mi pomogły. Przykłady: “7 Habits” Coveya (klasyk), seria “One Minute Manager” czy “Dealing with Difficult People” Lilleya. Także niektóre książki biznesowe można odnieść do pracy na tym podstawowym szczeblu, jedną z moich ulubionych jest “Management in Ten Words” napisana przez byłego CEO Tesco. Postaram się kiedyś zrobić na blogu szersze zestawienie.

Z obszarami miękkimi jest niestety tak, że im mniej konkretny temat, tym większe ryzyko napotkania różnych szarlatanów, którzy w najlepszym razie ubierają nieprzydatne ogólniki w piękną formę, a w najgorszym mogą solidnie zaszkodzić. Dlatego zwykle podejrzliwie patrzę na różnego rodzaju self-helpy i weryfikuję, czy autor faktycznie coś konkretnego osiągnął, czy może jego jedynym sukcesem są te książki i szkolenia ;)

Bogusz
9 years ago

Updated: DevTalk – Programistyczny głos w Twoim domu
http://groopmark.com/link/details/181/devtalk-programistyczny-glos-w-twoim-domu?cid=11

Rafał B
9 years ago

Jeżeli kogoś ze słuchaczy interesuje rozwój w tym kierunku, to opublikowałem właśnie artykuł z poradami jak dojść do roli Team Leadera:
http://blog.rafalb.com/20-tips-achieving-team-leader-role/

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również