fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Kilka postów o Dependency Injection


26.05.2014

Jak można było dowiedzieć się z moich ostatnich postów społecznościowo-konferencyjnych (jeden, drugi, trzeci), miałem ostatnio prezentacje na temat Dependency Injection. Dość dziwne jest to o tyle, że na ten temat nie blogowałem właściwie od czterech lat. Pora zaległości nadrobić:).

Pojawiły się za to treści gdzieś indziej. Po jednym z moich występów Basia podjęła temat. Po jej poście Paskol też coś naskrobał. A i w polskiej-anglojęzycznej blogosferze znalazło się miejsce na DI, chociaż nie wiem czy było to zależne od poprzednich wpisów czy też nie.

W kilku następnych postach planuję przedstawić swoją prezentację, ale w formie pisanej. Przejedziemy się po pokazywanym przeze mnie kodzie, obserwując istniejącą pseudo-aplikację przed, w trakcie i po procesie “refaktoryzacji” z brzydkiego fe-kodu do nieidealnej, ale lepszej postaci, osiągniętej dzięki DI.

Kod, który będę pokazywał, jest dostępny na GitHubie: https://github.com/maniserowicz/di-talk. Zachęcam do sklonowania tego repo. Niektóre kawałki kodu będę przeklejał do postów, ale najwięcej będzie można wyczytać poruszając się po tak zwanym żywym organizmie.

Małe wtrącenie: w czerwcu mam zaplanowane kolejne wystąpienie z tym tematem. Jeśli więc, czytelniku najdroższy umiłowany, wybierasz się na spotkanie ze mną w Olsztynie, to odpuść póki co te posty gdyż spoilerem są niesamowitym i będzie ci nudno :). Początkowo planowałem publikację tego cyklu po zakończeniu “DI-tournee”, ale rency sami się zaczęli rwać do pisania, więc i zwlekać nie ma co… bo ochota odejdzie.

A póki co… po co w ogóle DI?

Dependency Inversion Principle jest ostatnią w pakiecie dobrych praktyk SOLID. Mamy więc SOLIDependency Inversion. Jest ona o tyle nieodzowna, że de facto umożliwia, a nawet sugeruje, zastosowanie wszystkich pozostałych zasad. Wykorzystując dobra niesione przez DI uzyskamy kod, który będzie czytelniejszy niż do tej pory. A skoro jest czytelniejszy, to będzie łatwiej go zrozumieć. Zatem: łatwiej utrzymywać.

Niejako bonusowo wzrośnie też testowalność pisanego przez nas rozwiązania, co zobaczymy na przykładach. Dodatkowo otrzymamy możliwość bezbolesnej, w teorii, podmiany implementacji niektórych komponentów, choć to akurat jest kwestia dosyć dyskusyjna…

Ale, dość gadania, show me the code! Już za minutkę, już za momencik… Do następnego!

0 0 votes
Article Rating
13 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
10 years ago

Kilka postów o Dependency Injection | Maciej Aniserowicz o programowaniu…

Dziękujemy za dodanie artykułu – Trackback z dotnetomaniak.pl…

Tymoteusz zza miedzy
Tymoteusz zza miedzy
10 years ago

Kurcze, mimo usilnych prób nie jestem w stanie pojąć koncepcji DI. Czytam o tym, patrze na kody i nic. Nie widzę jak tego używać w praktyce.

siararadek
siararadek
10 years ago

PoorMansContainer :D

Jacek
Jacek
10 years ago

DI może i sprawia ze kod jest czytelniejszy i używam kiedy tylko mogę (a czasem nawet i kiedy nie mogę) ale jak każda technologia niesie swoje własne problemy które zaciemniają problem. W tamtym tygodniu walczyłem z dziwnym błędem który nie wydawał mi się nawet w ogóle możliwy. A wyszło na to że namieszałem w konfiguracji cyklu życia obiektów DI.

Paweł
Paweł
10 years ago
Reply to  Jacek

Ale w twoim przypadku nie sama idea DI nie stworzyła twojego problemu. Ani go nie zaciemniła. Pokiełbasiłeś konfigurację, a powiesz, że to to DI jest złe.

Jacek
Jacek
10 years ago

A czy ja mówię że DI jest złe. Ja dla mnie to najlepsza rzecz od czasu wynalezienie mleka w proszku. Ale jak zawsze użycie czegoś rozwiązuje jakiś zestaw problemów a rodzi kompletnie inny (co nie znaczy że z automatu gorszy).

Adam
Adam
9 years ago

Procent,

Co ‘standardowego’ cyklu życia obietku polecam się upewnic mimo wszsytko bo np. dla Castle Windsor defaultem jest singleton – o czym przekonanie się kosztowało mnie kilka wtf.

jako
jako
9 years ago
Reply to  Adam

Niestety tak jest. Ale jest napisane, i przed użyciem trzeba było (w moim przypadku) swoje odczytać:
http://docs.castleproject.org/Default.aspx?Page=LifeStyles&NS=Windsor&AspxAutoDetectCookieSupport=1

PaSkol
9 years ago

Dodam tylko, że ja jeszcze skrobania nie skończyłem ;), a wręcz kontynuuje (http://paskol.robi.to/?p=1945).

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również